Лекарите тепърва ще кажат как имунизацията с ваксината на Пфайзер и Бионтех се отразява на медиците, и защо част от тях не припознават този вид защита. За вида ваксината у нас, за новите варианти, които очакваме, разговор с имунолога от София д-р Цветелина Великова, автор на страницата "Коронавирус информация".
Д-р Великова каза, че ваксина, която вече се прилага за защита от коронавируса е РНК базирана и най-важното е, че тя не съдържа жив вирус и не може да причинява Ковид.
Специалистът по клинична имунология поясни: "Ваксинираните не са заразни за останалите хора. Ваксината не взаимодейства с нашата генетична информация, това което прави тя е да инструктира нашите клетки да произведат един от най-важните белтъци на вируса - шипчестия протеин. Срещу него имунната ни система развива богат имунен отговор, и осигуява защита на ваксинирания човек и на неговото семейство."
От 2 до 4 % от всички ваксинирани могат да имат странични реакции, това е и посочено в инструкциите на ваксината. Според д-р Великова имаме опит над 30 години в разработката на този тип ваксини.
Автоимунните болести и свръхреакция след поставянето на ваксината: В самата ваксина няма вирус, а има РНК, която дава информация да произведем белтък на вируса. Много по-голям е рискът от възникване на автоимунни заболявания, на вече преболедували хора Ковид-19, като той може да достигне до 20%.
В България се очаквка доставка на ваксината на Модерна, тя е РНК ваксина, ще има и скорощно одобрение ваксината на Оксфорд.
"Колективният имунитет ще се изгради едва тогава, когато имаме повече ваксинирани хора, това е безопасният начин", смята д-р Великова. Тя уточни: Възможно е ваксината да ни пази до 1 година, но изпитанията продължават във фаза три. Това проследяване на първите ваксинирани ще продължи общо две години.
В рубриката ни „Добро утро, ден!“ тази седмица гостува известният актьор, режисьор и сценарист Алексей Кожухаров. Още от ранна детска възраст той се ориентира към актьорската професия, а първата си житейска роля изиграва, когато попада в казармата, но не иска да става танкист. Споделя, че винаги има какво да прави. Но с усмивка припомня..
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..