Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Консултациите при Радев са за публична употреба, не да работят

„Станахме свидетели на пореден епизод на конфронтацията между Президента и ГЕРБ, задочно, разбира се, и с Бойко Борисов", заяви в интервю за Радио Пловдив политологът Любомир Стефанов по повод консултациите на президента с политическите сили за предтоящите избори.

Според него изразените позиции по време на срещата са интерпретации и всеки представя своята позиция, като  смята, че тя е правилната. "Притеснителното е, че предложенията, които се обсъждат са повече за публична употреба, а не такива, които действително ще работят и ще гарантират на българските граждани правото им на глас", смята Стефанов.

По думите му гласуването по пощата не може да бъде направено в последния момент, активната регистрация, с която да се избегнат мъртвите души, също. "Ние с колегите говорим за това от 20г. Тази тема се повдига конюнктурно. Гласуването по пощата е вариант – но вижте какво е нивото ни, подобен вид практика доведе до дискредитиране на избора в щатите, но така се гласува в щатите от 200 г, тези неща могат да се направят, но не в последните два месеца.“ 

По повод късното започване на диалога за промените в Изборния кодекс, политологът припомни, че в България имаме традиция избирателното зкаонодателството да се ремонтира по пожарникарски манталитет – гасене в последния момент.  

„За съжаление всички заинтересовани са системните партии, защото са част от партийната система, защото се опитват да си гарантират още някакви предимства в надпреверата, въпреки че вече имат такива. Например – наблюдатели могат да регистрират застъпници само от парламентарно представените партии. Смятам, че има едно нездравословно отношение към публичната политика и то се дължи на липса на доверие между основните играчи - те търсят начин да се надцакат.“

Любомир Стефанов посочи градацията, като мотив президентът Радев да започне разговорите с партии, които не са представени в Народното събрание.

„Даде се възможност да се чуе мнението на повече политически играчи. Част от тях са маргинални, но изборите са възможност за всяка партия да докаже, че не е периферна. Натрупвайки прелдоженията на тези партии, президентът представя база, на която ние ще можем да оценим това, което ще предложат парламентарнопредставените партии. 

Очакваните промени според Любомир Стефанов не са много и са по-скоро от неизбежен характер. „Ще знаем след парламентарния дебат, който ще бъде черешката на тортата на тези консултации, Нещо, което ще видим със сигурност ще бъде решаването на въпроса за упражняването на глас от страна на хората под карантина.“

Около датата за предстоящите избори все още има някаква неивзвестност, като по този повод политологът заяви: „Президентът търси начин да се измъкне от времевата котва, която хвърли в декември, когато фиксира 28.03. Няма предсрочни избори, въпреки желанието на президента и в момента търси начин да се дистанцира от 28.03. Може би наистина е най-добре тогава да се случат нещата, за да се отпусне напрежението, най-вече политическото, то трябва да се насочи другаде. Пандемичната обстановка със сигурност влияе, но президентът не може да очаква някой от щаба , като метеоролог да му съобщи прогнозата за развитието на вируса.“

Прогнозата за изборите на д-р Стефанов е, че: „Ако вярваме на социолозите – многопартиен парламент –ГЕРБ, БСП, ДПС със сигурност, независмо от датата и кампанията. От там нататък - коя партия ще успее да генерира интерес и да го преведе в активност предстои да видим. Партията на Трифонов има потенциал, но виждаме че губи малко инерция, организацията около Мая Манолова също добива някаква форма, но тя все още е аморфна, тези неща могат много да се променят. Хората искат съдържание и конкретика, не искат само „ще оправя системата“. Светлото бъдеще, както знаем, беше за един друг строй. Навярно формациите около г-жа Манолова и г-н Трифонов ще влязат, след това е зоната на здрача - колко и дали някои освен тези 5 ще успеят да минат.“

Според Любомир Стефанов категорично Румен Радев ще се кандидатира за президент отновно.  "Начинът, по който той се позиционира, като водач на алтернативата в България, свидетелства за това, че той ще на изборите със сигурност“ - изрази увереност политологът.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34

В големите вериги свободен пазар няма, а надценката е 80-100%

Председателят на Асоциацията на млекопреработвателите Владислав Михайлов се надява бойкотът срещу големите търговски вериги да принуди държавата да вземе мерки и да ограничи тавана на надценките на храните. Според него  у нас има пазар, свободна търговия и конкуренция, но тези принципи не действат при "големите търговци на дребно". Причините са две..

публикувано на 13.02.25 в 16:09