Докато ромската общност празнува своята Нова година, известна като Василица и Банго Васил, други разпределят ли /под масата/ изборните им гласове, за които се коментира всяка година, а понякога се обявяват и т.н.платени гласоподаватели. До следващите избори.
Коментар на социолога доц. Алексей Пампоров, университетски преподавател, работи в БАН. Той каза в интервю за програма "Точно днес":
"Няма такова нещо като ромската общност, има много множество ромски общности, които се различават една от друга. Има една представа в обществото, че има една маса, която може да бъде контролирана и управляван, и по инерция ги наричаме роми.
В Пловдив например в квартал Столипиново само 10% от живеещите там са роми, но по инерция всички казват това е ромска махала. Останалите са други хора, но те имат турска или българска идентичност, с различна религия и обичаи. Те имат формален или неформален лидер, и в предизорона ситуация там се появяват политически брокери. Обещават се различни неща, при някои избори се гласува за лидерите на тези т.нар. общности. Така стана например, на изборите в Сандански."
"Най - големите манипулации идват от най - големите обещания, това става на изборите и хората се подвеждат, защото нямат друга надежда", каза още социологът. Той смята, че тези хора са изцяло изоставени, последните 30 години, както от държавата, така и от обществото.
Алексей Пампоров допълни: "Непознаването на общността на ромите е това, което ужасно много ни пречи. С течение на годините различи хора имат влияние сред ромите. През последните години, за тях много като политическо влияние направи цар Киро. Тогава той успя да обедини ромските общности по места, имаше над 180 съветници от неговата партия в страната. Ромският вот повтаря вота на останалата част на населението в България. Единственото различно е, че има по-малко гласове за ВМРО и Атака, и повече за ДПС и БСП."
Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..
Има разум в промените на съдебния закон, но те са фокусирани върху настоящата ситуация. И несъмнено целят елиминирането на Борислав Сарафов. И тук, някои мои опоненти, твърдят, че не може да се прави закон за един човек. Да, но когато този човек се е превърнал в еманация, в емблема на системните и структурни проблеми в една институция, то..
Как се справя Община Пловдив с финансите? Има ли рискове в условия на удължен държавен бюджет и какви са те? Въпросите са към заместник-кметът по финанси Женя Петкова. Правителство за държавата е изключително важно. По различнен начин ще се подходи в работен процес. Редовен кабинет е признак за сигурност и спокойствие , заяви заместник-кметът по..
Политологът от Българския институт за правни инициативи Теодор Славев коментира за Радио Пловдив бъдещето на коалицията ГЕРБ, "БСП- Обединена левица" и "Има такъв народ" и споразумението им с "Демокрация, права и свободи – ДПС" както и предложения проектокабинет „Желязков“. Според него за всички е по-добре да имаме редовно правителство,..
Социологът от агенция „Мяра“ Яница Петкова коментира коалицията „три и половина“, която формира мнозинството за правителство. По думите й във всички случаи ДПС- ДПС печели от участието си в него. Свикнали сме да се виждаме ИТН като непредвидим партньор, но участието в управлението може да промени това, а БСП е в трудна вътрешнопартийна ситуация и..