Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшивите новини за Covid-19 и борбата на ЕС с тях

Кризата с коронавируса доведе до разпространението на много невярна информация, която може да попречи на овладяването на пандемията. От самото й възникване Европейският съюз предприема действия за борба с дезинформацията, като предоставя обективна и надеждна информация по темите свързани с Covid-19 и ваксините срещу коронавируса. За целта е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, включваща и развенчаване на често срещани митове. Това е изключително важно, тъй като така се спасяват човешки животи. Все още обаче има хора, които въпреки наложените строги противоепидемични мерки, продължават да не вярват в съществуването на Covid-19, не ги спазват и не се страхуват и от глоби.

Дезинформацията засегна и темата за ваксините срещу коронавируса, което се отразява негативно и на мнението на част от хората. Не липсват и такива, които смятат, че с тях ще им поставят чипове. Други отиват по-далеч и мислят, че има сериозна конспирация в 5G мрежата.

Вярващите във всякакви конспиративни теории, свързани с Covid-19 и с ваксините, едва ли си дават сметка за негативните последици от фалшивите новини. А те могат да бъдат изключително опасни, предупреждава Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти в България.

„Виждаме, че фалшивите новини, които не са нов феномен, но получиха разцвет по време на пандемията. Дезинформацията достигна до нови висоти и съответно застрашава общественото здраве“, каза Радев.

Борбата с дезинформацията е съвместно усилие на всички европейски институции. Европейският съюз работи в тясно сътрудничество с онлайн платформите, за да ги насърчи да популяризират достоверните източници, да не разпространяват невярно или подвеждащо съдържание и да премахват незаконна информация, както и такава, която може да доведе до физическо нараняване. Българският евродепутат Андрей Новаков и неговият колега Емил Радев са създали специален проект, който е част от борбата срещу дезинформацията.

„Вече има конкретни действия, които са предприети от Европейската комисия. Преди две години с колегата Емил Радев подадохме пилотен проект, който да подпомага доказани и сериозни медии, които да се борят чрез проверка на фактите с фалшивите новини. Тогава издействахме финансиране. Европейската комисия вече започна да работи и очакваме да бъде изпратена покана към всяка една от държавите и да бъдат подбрани медии, които да се борят с фалшивите новини. ЕК предлага и алгоритъм, чрез който фалшивите новини да бъдат улавяни, защото те се разпространяват най-вече в социалните мрежи. Но най-важно ще остане критичното мислене на хората към това, което четат. И да не вярват на всичко, което виждат“, обясни Андрей Новаков. 

Той посочи, че е видно какво прави ЕС и даде за пример европейските лидери, които са избрали да вярват на лекарите и науката.

„Дадоха пример как се ваксинират. В повечето държави в ЕС започна ваксинирането“, обясни още Новаков.

Доктор Христо Иванов, генетик и главен асистент в Медицински университет-Пловдив оборва научно всички конспиративни теории свързани с ваксините срещу Covid-19. Той е категоричен, че базирайки се на РНК, те няма как да променят генома на един човек.

„РНК, която използват е синтетично създадена, за да създаде част от вирусната частица. Тя не навлиза в клетъчното ядро, не може да бъде интегрирана в нашата ДНК, тя няма да промени нашето ДНК и да ни направи други или пък да ни чипират, което е най-конспиративното“, каза доктор Иванов. 

Иван Радев съветва хората как да се ориентират в големия поток от информация, който ни залива, и да как да разпознаем фалшивите от истинските новини:

„Добре е хората да поддържат един баланс. Да си поставят въпроса – аз не изпадам ли в крайност, когато смятам, че нещо е така? Не е ли добре да погледна и друга гледна точка?“, каза Иван Радев.

ЕС и европейските институции продължават борбата с фалшивите новини, важно е обаче и всички потребители на информация да бъдат грамотни и да отсяват истината от откровената измислица. В противен случай те рискуват да заплатят скъпо, с цената на здравето си.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Проф. Марин Русев

Мирът не е възможен без участието на Украйна

Възможността да се постигне мир в Украйна е като разликата между климат и синоптична прогноза. "Синоптиката много точно ще ни каже какво се случва и какво се очаква за утре, докато климатът казва: "през зимата би трябвало да има сняг". И тук нещата, които се говорят в момента са някакви синоптични събития, които бързо се променят в зависимост..

публикувано на 24.02.25 в 17:23

Трябва да е ясно, че актовете на вандализъм са неприемливи

На протеста на "Възраждане" пред сградата на Европейската комисия в София се случиха недопустими неща от гледна точка на демокрацията. Това заяви в предаването "Ден след ден" социологът от агенция "Алфа рисърч" Павел Вълчев .  По думите му е много важно, че парламентарно представените сили осъдиха вандалския акт, както и европейските институции...

публикувано на 24.02.25 в 14:54

Синдикатите настояват да се върне прогресивният данък

Новата седмица продължава дебата за бюджета, който ще се обсъжда от тристранния съвет в понеделник. Каква кауза ще отстояват синдикатите и как смятат да я защитят? Коментира вицепрезидентът на КТ "Подкрепа" Йоанис Партениотис . "Сегашният бюджет е подчинен на целта да покрием изискванията за приемането на еврото и тази цел е свързана с влизането на..

публикувано на 24.02.25 в 10:13

Мечтаем за мир в Украйна, но не на всяка цена

Украинската общност в Пловдив ще почете днес третата година от войната на Русия срещу страна им и кани всички, които са съпричастни с каузата им в 18 часа пред катедралния храм „Света Богородица“. 24 февруари е датата, която промени съдбата на милиони украинци, дата, която си спомняме с болка за загиналите и страданията на мирното население, но и..

публикувано на 24.02.25 в 10:11

Бъдещите медици искат ясни условия за работа в България

Ще приемат ли задължението да не изнасят уменията си в чужбина и да работят в български болници след завършването, каквато идея за пореден път лансира МОН коментира в програма "Точно днес" председателят на Асоциацията на студентите медици в Пловдив Али Беделов. Според него идеята, студентите да сключват договор за задължителна реализация в лечебно..

публикувано на 24.02.25 в 10:02