Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ковид -19 е коварен и след преминаването на острата му фаза

Д-р Ангел Гозманов - дир. ВМА Пловдив
Снимка: Екатерина Костова, Радио Пловдив

Ковид-19 е много коварен врирус, той е хамелеон по отношение на симптомите, може да имитира всяко заболяване и никой не знае как точно ще протече. При 80% от хората минава леко, но при останалите - не - и може да зъвърши с фатален изход. Така описа коронавируса д-р Ангел Гозманов - директор на ВМА - Пловдив. 
Той сподели, че медиците са се учили, "влизайки в боя, защото заразата наистина е война, която взе много скъпи жертви". С течение на времето вирусът е станал по-предивидим, но все още поднася изненади, призна медикът.

В интервю за Радио Пловдив той описа първата си среща с Ковид-19. Пациентът е на 80 години и всички са притеснени, защото знаят твърде малко за заболяването - "все едно да знаеш да плуваш, но да плуваш в мътни води". Лечението минава успешно.

Д-р Гозманов акцентира на още една типична страна на вируса - симптомите, които се появяват след острата фаза на болестта. 

Кашлицата е такъв симптом, който може да продължи дълго. Самият вирус уврежда структурно и функционално организма. За разлика от други, това заболяване продължава с "пост ковид синдром", който може да продължи няколко месеца до половин година. Симптомите са различни и преценката се прави от личните лекари, които да насочат към тесен специалист. При някои хора трудно се котролира кръвното налягане, при други нивото на захарта, има смущения в сърдечно- съдовата система и т.н. Почти всички пациенти лесно се уморяват, имат главоболие, нарушение от страна на нервно- вегативната система.  

Самонаблюдението от страна на всеки човек е много важно, но преценката трябва да стане от специалист, за да се избегнат излишни манипулации, като рентгеновото облъчване, например. Разбира се всеки случай  е индивидуален - допълва пулмологът. Според него:

Освен "трите Д" плюс маски, ваксината е това, което ще ни предпази от забляването.

Особено важно е това да направят хората, които не са преболедували и имат хронични заблявания. Преболедувалите имат антитела до третия месец, които могат да ги защитят. След това трябва да се ваксинират и те.

Много се надявам това заболяване да избезне въобще от лицето на земята или поне да не протича толкова тежко, каза още д-р Гозманов.

Цялото интервю с него е в прикачениия звуков файл.








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50