Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Антон Баев с първи български роман за карантината

| обновено на 27.01.21 в 10:46

"Спас Господов в страната на амазонките“ е най-новият, току- що пуснат на книжния пазар роман на гл. редактор на сайта „Пловдив онлайн“ и председател на Дружеството на пловдивските писатели Антон Баев.  

„Той е  алегория за границите на свободата, в които е затворен модерният човек от 21 век, особено , в ситуация на световна карантина. Написах го точно по време на пролетния локдаун в България. Затова и текстът е кодиран като „записки под карантина“- споделя авторът в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив.  

В романа читателите отново ще се срещнат с един добре познат авторов герой Спас Господов, но този път той обема темата за универсалното в природата триединство.

„Основният герой всъщност е разделен на три героя, това не е психиатрично разтрояване , а уплътняване на идеята за това, на което се крепи света - триединството. Бог, Син и Свети дух; мъж, жена , дете; мъж, жена и Бог.  Това триединство се вижда и във всяка форма около нас, и в анатомията на човешкото тяло“ – разказва Антон Баев и издава част от сюжета на романа, провокиран от темите за самоизолацията, виртуалното общуване и пътуване.

„От една страна е  АЗ – героят, който е един уплашен от случващото се и самоизолиран човек , който има възможност да пътува само чрез въображението си. От друга страна е появяващият се негов гуру, който съм нарекъл Magister Ludiи, и е нещо като негово алтер его.  И от трета страна това е самият Спас Господов, който пък е физически активният герой, „транспортиран“ в една митологична , митична страна – Страната на Амазонките“, каза Антон Баев.

Времето също е триединство – минало, сегашно, бъдеще. Митологично, легендарно и историческо. Именно тези „триъгълници  от времена“ са в основата на романа. Минавайки през тях тримата герои изграждат цялата канава, описваща опитите им да търсят изход и спасение за съвременния онлайн човек.  

 А Спасението е в творчеството, категоричен е Баев .

Цялото интервю с Антон Баев можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Стартира фестът "Пловдив вайбс"

Тазгодишното издание на фестивала Plovdiv Vibes, което ще се проведе от 19-ти до 28 април, е посветено на темата „Трансформации“ и представя многообразие от културни, развлекателни прояви и събития в седем различни градски зони. Акценти във форума са фотографските изложби „Трансформации“ на Ивайло Станджиков  и изложбата Градът – преди и..

публикувано на 19.04.24 в 06:29

Юлияна Фархи представя книгата "Сефарадските ни корени"

Книгата „Сефарадските ни корени“ от изследователката на сефарадските бит и култура Юлияна Фархи ще бъде представена в сградата на Организация на евреите „Шалом“-Пловдив. Евреи населяват българските земи от древността. В съвременността евреите в България принадлежат към двете основни групи: сефаради и ешкенази. Сефарадите са потомци на еврите,..

публикувано на 19.04.24 в 06:24

Представят фотоизложбата "Непознатият Казахстан"

Посолството на Казахстан съвместно с почетното консулство на Казахстан в Пловдив тържествено ще открият фотоизложбата "Непознатият Казахстан".   Паната със снимките, показващи чудни природни гледки, са разположени в началото на Цар-Симеоновата градина, до площад “Централен” и до Военния клуб. Убеден съм, че провеждането на подобни..

публикувано на 18.04.24 в 07:15

Изложба показва историята на пловдивския храм "Св. Димитър"

С изложба в Народна библиотека  „Иван Вазов“ Пловдив, посветена на пловдивския храм „Свети Димитър“, който бе възстановен и продължава да се поддържа със средства на Спомоществователно сдружение  „Свети Димитър“, ще бъде отбелязана 20-годишнината от неговото създаване.   Експозицията се състои от десет пана, проследяващи  историята на..

публикувано на 18.04.24 в 06:35

Конференция представя изследване на българското село

Научна конференция „ Жизнени преходи в трансформиращото (се) село: памет, идентичност, наследяване” ще събере учени в областта на културната и социалната антропология, етнологията и социологията от цялата страна. Конференцията ще се проведе в периода 18-20 април 2024 г. в Пловдивски университет „ Паисий Хилендарски”, зала "Компас"...

обновено на 17.04.24 в 14:19