В декларация се казва, че на среща с министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов са били представители на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация (БХРА). На нея те са договорили отваряне на ресторантите на 1 март с капацитет от 50% и работно време до 22:30 ч., а за нощните клубове датата е 15 март 2021 г. Двете организации обаче не са съгласни с това.
„Ние сме твърдо да не се отварят заведенията на 1 март. Наши представители не са се явили при здравния министър на разговор. Там са били хора, които нямат нищо общо с нас и са се опитали да разделят бранша. Ресторантите в хотелите работят, те не са спирали. Искаме всички да сме равнопоставени, искаме всички да работим. Искаме да отворят ресторантите и заведенията от 1 февруари – първата възможна дата. Всички други бизнеси работят. И ние имаме право на труд“, каза в интервю за Радио Пловдив Татяна Кьосова, която е собственик на сватбен салон в Раковски и член на Сдружението на заведенията в българия.
Николай Драгинов, който е собственик на голям ресторант в Стария Пловдив заяви, че най-потърпевши в тази ситуация са малките обекти.
„Срещата при здравния министър трябваше да стане много по-рано. Проблемът е, че големите ще издържат да не работят още месец, но за малките заведения това е пагубно. Независимо, че срещата беше направена от БАХР, тя закъсня. Както всичко друго закъснява в България“, каза Драгинов.
Той каза още, че този протест е заради икономическите интереси на бранша – „за нещата, които държавата обещава, а тромавата администрация не изпълнява“.
Татяна Кьосева обясни, че големите заведения получават по-голяма държавна подкрепа, а малките дори не могат да кандидатстват по тези програми.
„Ние сме кандидатствали, но все още сме на база оценяване. Има много колеги, които не са кандидатствали, защото не очакват нищо и знаят, че ще ги скъсат от проверки“, каза още тя.
Почти единодушно, пловдивчани подкрепят исканията на ресторантьорите час по-скоро заведенията да възобновят работата си, с което да се сложи край на наложения им двумесечен локдаун. Една част от хората споделят, че затварянето на ресторантите е ограничило социалния им живот. Други пък изразяват солидарност за финансовите загуби, които търпи браншът.
Интервютата с Николай Драгинов и с Татяна Кьосева, а също и анкетата с пловдивчани на Милен Ангелов можете да чуете в звуковите файлове.
В събота и неделя в Пазарджик предстоят 2 големи кампании на сдружението "Добро сърце". В центъра на града, на „Тортата“, ще бъдат раздадени над 2000 хляба, разказа Георги Янакиев от сдружение „Добро сърце“. "Кампанията "Никой не е по-голям от хляба" цели да покажем на хората, че не е лошо да се дарява. Кампания от хората за хората – да..
Какво губи националната икономика, пренебрегвайки постиженията на българските учени? Защо бизнесът у нас не е иновативен и купува нови технологии от Запад, вместо български разработки? Според проф. Калоян Петров, директор на Института по инженерна химия към БАН, това невинаги е така, но в общия случай предприемачите предпочитат да купуват..
Средства за инвитро процедури са насочени към земеделците – това е манипулация, която измества фокуса от важни теми в държавата, категорични са от Национална асоциация на зърнопроизводителите. Те са и в стачна готовност, заради липсващи средства в проектобюджета за догодина, които са ключови за стабилността на сектора. Става дума за два..
С близо две трети се очаква да е по-малък бюджетът на програмата „Грижа в дома“ за следващата година, съобщи Веселина Ботева, която ръководи дирекция „Социална политика“ в община Пловдив. Тя припомни, че по проекта вече 5 години се осигурява патронажна грижа на самотно живеещи възрастни хора. Проектът, който е финансиран по Оперативна програма..
Има опасност Кукленият театър в Пловдив да влезе в следващата година с 200 000 лева неразплатени средства към доставчици на услуги, каза в предаването „Точно днес“ директорът му Петър Влайков. Причината е, че те не се отпускат от министерството на културата, въпреки че са част от тазгодишния бюджет. Проблемът се повтаря от миналата..