Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как помага Законът за българския жестов език на децата ?

Този месец българските депутати приеха Закона за българския жестов език. Той дава право на деца със слухови затруднания да се обучават в масовите училища и вече да имат учители, които да им помагат с жестомимика.

В България глухата общност ще има право на 120 часа на година на преводачи при срещите им с институциите и на работното място. 

В специалните училища за ученици със сензорни увреждания - увреден слух, и за глухите ученици, обучаващи се в системата на предучилищното и училищното образование, се провежда обучение по български жестов език  като специален учебен предметРодителите на такива деца също имат право да бъдат обучавани на жестов език. 

У нас три училища са специализирани в обучение на деца и младежи с проблеми със слуха - в София, Търговище ив Пловдив e Средното специално училище „Проф. д-р Стоян Белинов“. Училището има традиции за този тип обучение, вече стана на 95 години, но заради ковид кризата проявите се отложиха за месец март. 

Преподаватели и ученици подготвят специална програма, съобщи директорката Златина Стаматова. Тя каза, че 100 деца  с увреден слух от Пловдив и Южна България при тях се обучават от подготвителните групи до 12 клас. Зрелостниците получават специалност по „Готварство“ или „Шивачество“. 

Всички учители са сурдопедагози и имат дипломи за жестомимичен език. 

Интервюто на Живка Танчева е с психолога Теодора Вълканова за възможностите, които специализираното училище предоставя на децата. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

В радиото не можеш да остарееш!

„ В радиото ти не можеш да остарееш, не можеш да бъдеш възрастен. Ти не можеш да изведеш на показ годините си. Никога не съм била суетна за възрастта си. Имам пълното съзнание какво означават за мен годините – те са моето богатство. Благословена съм с тази работа, с тази професия, която съм имала, и с тези възможности, които ми е давала тя. Но..

публикувано на 27.12.24 в 16:32

КЦМ отличи служители, работили по програма "Благодетел"

 На 20 декември за шеста поредна година компанията отличи със специални грамоти работниците, изпълнили през 2024 година благотворителни инициативи по програмата КЦМ Благодетел, в направления "Социална интеграция и приобщаване на деца и възрастни хора в тежко социално положение/настанени в институции", "Подкрепа на обществено значими каузи в..

публикувано на 27.12.24 в 10:33

Българите са доволни в личен план и песимисти за държавата

Агенция "Алфа рисърч" публикува последното си за годината проучване, о заглавено "2024 и 2025 – равносметка и очаквания".  То е проведено от  1 до 10 декември  и предсатвително за страната, финансирано е със собствени средства на агенцията.  Анкетирани по домовете им с пряко стандартизирано интервю с таблети са 1000 пълнолетни българи...

публикувано на 27.12.24 в 09:22

Споделеното родителство ще спре семейните войни

В това е убеден юристът и журналист Мишо Гръблев, който в програма  "Точно днес" коментира темата  за споделеното родителство и желаните промени в българското законодателство, чиято цел е децата да растат с двамата си родители. В Деня на бащата той припомни, че бащите в днешно време имат все по-голяма роля в отглеждането и възпитанието на децата в..

публикувано на 26.12.24 в 10:56

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49