Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Петльовден от библейска легенда до историческа митологема

| обновено на 02.02.21 в 17:14

На 2 февруари православната църква чества Сретение господне – представянето на Христос пред Бога. "Сретение" означава "среща" и на него се чества 40-я ден от раждането на Исус Христос и посрещането му в Йерусалимския храм от праведния Симеон. Сретение Господне е един от 12-те големи християнски празници в годината и един от четирите, посветени на Божията майка.

Народът нарича празника Петльовден и го чества като ден на мъжката сила и мъжките рожби. Празникът е известен и като Зимна Богородица или Вълча Богородица.

Паметник на петела в центъра на село Голица, Варненско

Петльовден е мъжкият аналог на Бабинден. Това е празник за плодовитост и здраве на момчетата. На този ден във всяка къща, в която има мъжка челяд, се дава жертва петел. 

Жертвоприношението се извършва на къщния праг, тъй като според традиционните схващания на нашия народ, прагът на къщата е този, който разграничава дивата природа от усвоеното пространство на дома.

На този празник задължително хората са обличали празничните си дрехи. Част от жените са слагали даже булчинските си премени и са колили задължително пъстър петел. Те отивали на гости на бабата от Бабинден.

В по – ново време, от няколко десетилетия 2 февруари се отбелязва и като ден на хората с различна сексуална ориентация.

За мястото и корените на празника в църковния и във фолклорния календар на българите, както и за трансформациите му в нашето съвремие разказва етнологът Иглика Мишкова, заместник-директор на Националния етнографски музей при БАН. 

Интервюто на Антоанета Петричанска с Иглика Мишкова е в звуковия файл. 

Иглика Мишкова, етнолог, заместник-директор на Националния етнографски музей при БАН






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Филмът "Не затваряй очи" ще се излъчи премиерно в Пловдив

Премиерата на новия български игрален филм “ Не затваряй очи ” в Пловдив е тази вечер в Лъки - Дом на киното. Прожекцията е в 17.30 часа.   Това е първият български игрален филм, вдъхновен от православна тематика, базиран на едноимения роман на Мартин Ралчевски.  Разказва историите на двама мъже – Петър и отец Павел. Съдбите им се се преплитат по..

публикувано на 01.02.25 в 07:30

Митрополит Николай освещава храм "Св.Марина" в Асеновград

С ритуал по освещаване и първа литургия, отслужена от пловдивския митрополит Николай, ще започне истинския духовен живот на новата църква "Света великомъченица Марина" в Асеновград. Първата копка на храма не направена преди 26 години от тогавашния митрополит Арсений. Богословът и екскурзовод от Асеновград Йвайло Мирчев разказа, че преди години в..

публикувано на 31.01.25 в 12:44

В "Срещите" за Конкордия Антарова и нейните "Два живота"

"Два живота" - така се наричат  2000-те страници, живeли половин век в четири машинописни екземпляра.  Защо? Коя е авторката Конкордия Антарова? И наистина ли книгата е написана под диктовка на духовни учители?  В "Срещите" разказва Васил Пекунов, преводач на книгата.  Интересно е, слушайте.

публикувано на 31.01.25 в 10:13

Пловдивската опера представя премиерно "Отело" от Верди

Премиерата на "Отело" от Джузепе Верди представя Държавна опера – Пловдив. Диригент е маестро Григор Паликаров. Постановката е дело на режисьора Петко Бонев, който я създава специално за възраждането на фестивала ФОБИ - Стара Загора, а сега я възстановява по покана на Опера Пловдив.  В премиерния спектакъл венецианският мавър ще бъде изигран от..

обновено на 31.01.25 в 07:31

Венета Маринова открива изложбата "Точно време"

Венета Маринова, една от "Жените на Ръб-а", открива изложба в галерия "Мария Луиза" в Пловдив.  Художничката е нарекла експозицията си "Точно време", като твърди, че е настъпило точното време да посрещне приятели и почитатели на по чаша вино няколко дни преди рождения си ден. Маринова е известна като една от жените в авангардната група "Ръб"..

публикувано на 31.01.25 в 06:52