Може ли да се направи паралел между времето на локдауна, в което сме в момента, и предхождащото го преди това време на нарастващия бърнаут - прегряването от прекалено много работа. И как се отразяват върху психиката ни.
Психиатърът д-р Веселин Герев,припомни, че причините за двете състояния са различни, докато бърнаута е преди всичко въпрос на личен избор и носи удовлетворение от работата, то локдауна не зависи от нас, а са наложени обществено-политически ограничения.
Докато при първия локдаун за около месец, хората си починаха, наспаха се , успокоиха се, декември и януари имаше бейби бум, сега ситуацията се променя.
Затварянето на хората в къщите , въпросът за избора между да се ваксинира, или да не се ваксинирам, обтяга отношенията между хората, и принципа на трите осмици, динамичният ни стереотип по осем часа работа, сън и почивка, вече е променен.
И това започва да води до промяна на напрежението в агресия, не само словестна, но и физическа.
В практиката си психиатърът има случай, когато една двойка четири пъти отлага сватбата си. И тогава идват мисли в депресивна насока, даже в окултна.
Само пожелание е, дори когато работим в къщи, да се обличаме както за работа- това не помага, каза още д-р Герев, остават си пижамите, в къщи си говорим с машините, някои хора вече не могат да се изразяват, всеки се е капсулирал в страха си от заразата , прекратил е общуването с приятели, което често са предхождали отиването при психолог, или психиатър, и оттова децата ще пострадат най-много. Те, както и всички ние, имаме нужда от емпатия, особено при състояние на емоционален срив.
В този момент е най-важно да разберем, че това състояние е временно, трябва да рационализираме страховете си и да разберем, че това нещо рано, или късно, ще свърши.
Интервюто с д-р Веселин Герев е в звуковия файл.
България има осезаем напредък в кръговата икономика и оползотворяването на ресурсите, въпреки че за много от гражданите това е почти невидимо. Зелената трансформация е плод на усилията на държавата, на бизнеса и на хората. Имаме доста съществен напредък . Това е оценката на Владимир Димитров , експерт "Индустрия и околна среда" в Българската..
Експертът по политически комуникации Арман Бабикян коментира за Радио Пловдив поредния неуспех да бъде избран председател на Народното събрание и ескалиращата политическата криза. Той подчерта, че липсата на реален диалог между политическите сили с различни цели прави трудно постигането на решения, които обществото да приеме. „Обществото или..
В първата ни рубрика за успешните образователни практики, реализирани по проекта „Успех за теб“ ще ви разкажем за ОУ „Васил Левски“ в село Караджово, община Садово. Проектът се изпълнява от Министерството на образованието и науката и се финансира със средства в размер на 105 млн. лв. от Програма „Образование“ 2021-2027, съфинансирана от..
Не виждам как при тази конфронтация, която отдавна не е по идеологически и политически причини, а е по междуличностни и интрументални причини, ще може този парламент да излъчи управляващо мнозинство, което да работи повече от три месеца. Това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив политологът и университетски преподавател..
"Българската държавност започва да прилича на тази медицинска диагноза, в която един по един започват да отказват различни органови системи". Такова сравнение направи социологът от "Алфа Рисърч" Боряна Димитрова след поредния неуспешен опит в парламента да бъде избран председател. Тя припомни, че в предишни разговори са дискутирани..