Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Лоши прогнози за България като последици от локдауна

Според данните на НСИ от 2019 година се вижда, че в България около 23% от населението е под линията на бедността. Това са около 1,5 млн. души. Ако я нямаше държавата, т.е. ако изключим пенсиите и останалите социални трансфери, равнището на бедност у нас може да нарастне над 42%. Подобни факти не е имало дори в лошия социализъм. 

Това коментира в предаването „Ден след ден“ икономистът проф. Боян Дуранкев.

По думите му, по време на пандемията едрият бизнес е увеличил своите печалби на фона на много семейства в страната, които с бързи темпове обедняват.

„Хората, които имат начално и средно образование, рискът им от бедност е 24 пъти по-висок в сравнение с риска от бедност при другите. При лицата с висше образование рискът от бедност е нулев. Образованието е изключително важно“, посочи проф. Дуранкев.

Какви са щетите от локдауна за българската икономика?

В Еврозоната се отчита намаление на БВП от 0.7% за последното тримесечие на 2020-а година. В този период са се развили съществените отрасли. Аналоговата икономика се е развила много по-бързо от дигиталната. Това е незначителен спад, коментира икономистът.

„Въпреки всичко това, в България нещата не стоят добре, тъй като страната ни е периферната етична икономика на ЕС. Всяко разплащане и на Евросъюза, и на Еврозоната води до частични проблеми в България“, подчерта проф. Дуранкев.

Икономистът коментира, че когато премиерът Бойко Борисов е поел властта външният дълг на страната е бил с 10 млрд. по-малко, отколкото в момента. Най-голямо натрупване външният дълг бележи през последните месеци. По негово управление се наблюдава и най-голямо неравенство по всички показатели в целия ЕС. Хора, които живеят с много доходи и хора, които разчитат на ниска заплата или пенсия. "Ситуацията може да се обобщи така: „Имаме диктатура на богатото малцинство над бедното мнозинство", подчерта проф. Дуранкев.

Перспективите са, че дори и коронавирусът да отшуми, ако българската държава продължи по същия начин, със същата философия, нещата в България няма да се променят или ще се влошат. Необходима е промяна на данъчната система, включително семейно подоходно облагане, облагане на богатите с данък лукс, повишаване на минималната работна заплата. Едва тогава може да се говори за положителна промяна, допълни икономистът. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От с. Ивайло започват безплатни профилактични прегледи

Съвместната кампания е между МБАЛ - Пазарджик и общината, а  инициатор е д-р Димитър Бакалов, заместник-началник на Спешното отделение. " Тази кампания се роди от идеята да успеем да предоставим медицинска помощ в малките населени места, особено за хората, които са трудно подвижни. Получих пълна подкрепа от директора на болницата д-р Красимир..

публикувано на 19.02.25 в 16:50
Илия Проданов

Искаме решения за българските производители на храни

Спешни законови реформи, по-голям контрол от страна на държавата и право на коопериране на малките производители. За това настояват членовете на Българската аграрна камара, която пое ангажимент да опише нелоялните търговски практики по цялата верига на доставки.  "Като Аграрна камара този проблем го поставяме от миналата година и тогава, по..

публикувано на 19.02.25 в 16:25

Страната бясно влиза в дългова криза, изходът е поголовно рязане

Според предложения проектобюджет за 2025 година и финансовия план за следващите три години България влиза в дългова спирала, смята преподавателят по икономика и финанси проф. Красимир Петров. Дълговете ще достигнат през тази  година 60 млрд. лева, догодина 70 млрд. лв, следват  80 млрд и след това 87 млрд. лева.  България затъва в бясна скорост в..

публикувано на 19.02.25 в 15:54

EVN e против решението за компенсиране на битовите клиенти, останали без ток

Ръководството на  "ЕВН България" (EVN) възрази остро срещу приетия на второ четене от Народното събрание Законопроект за предоставяне на финансова подкрепа на битови крайни клиенти на електрическа енергия, останали без ток в периода 21-31 декември 2024 г. включително.   "Изненадани сме от приетото вчера в парламентарната Комисия по енергетика и днес в..

публикувано на 19.02.25 в 14:57

Филиалът на ТУ отваря 12 свои лаборатории за ученици от март

Техническият университет – филиал Пловдив отваря 12 от най-съвременните си лаборатории за практически упражнения на ученици от 58 училища в Южен централен район . Инициативата „Час в лабораторията: иновации в действие“ ще даде възможност – чрез открити уроци и практики, ученици от 11-ти и 12-ти клас и техните учители да надградят знанията си..

публикувано на 19.02.25 в 13:10