Най-новият проект на Аграрния университет в Пловдив е насочен към Европейски научни мрежи и получава финансиране от МОН, съобщи ректорът проф. Христина Янчева. Тя отбеляза, че тази седмица са били домакин на мащабен уебинар на Европейската комисия, посветен на изследванията на агро-хранителните системи. Целта е да се уточнят приоритите и възможностите на нашите университети пред Европейското научноизследователско пространство 2021-2027 г.
"В Пловдив ще се изгради добра инфраструктура и ще се подобри капацитета на учените в нови области със средства на ЕК", уточни проф. Янчева.
Заместник-ректорът проф. Владислав Попов съобщи, че започват работа с Тракийския университет и БАН по мащабния проект „Плантхелт“. Той е пряко насочен към състемно изследване на растителното здраве и ще усвоят предпроектно - 50 000 лева от Европейската комисия през тази година. Работи се съвместно и с УХТ - Пловдив по друг проект, който е от Националната научна програма: "Здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот".
Предстои в Пловдив да се изгради централна лаборатория „Плантхелт“ с помощ на новата оперативна програма „Наука и иновации“ за 17 млн. лева. Ще се изследват културните видове, които се използват в селското стопанство и почвения микробиом.
Паралелно АУ с още три висши училища работят по Националната научна програма до 2022 година по темата здравословни храни за силна биоикономика и качество на живот.
В Пловдив ще се обособи и регионален хъб (няколко живи лаборатории) за агро-хранителните системи, защото регионът е естественото място за подобна инициатива.
Презентацията наречена "Живи лаборатории: България като регионален хъб за взаимодействие между наука, индустрия и образование" е на проф. Попов, който е представител на България в постоянния комитет за аграрни науки в ЕК.
Работата на учените е в пряка връзка със Зелената сделка на ЕК, където се цели намаляване на химията в земеделието и увеличаване на площите за биологично земеделие в Европа до 25 %. В България едва 4 % от площите са заети от биоземеделие.
България има нужда от правителство, всички сме много изморени от избори, за три години в политиката съм вече в 5-парламент и това не е смешно, а абсурдно, каза в предаването "Точно днес" депутатът от ПП- ДБ Манол Пейков. Той коментира различията между партиите от коалицията по отношение на преговорите за правителство. По думите това нормално наличие..
Преди Бойко Борисов да оттегли кандидатурата си за премиер няма смисъл да се надяваме да започнат по същество разговорите за правителство. Това коментира политическият анализатор проф. Светослав Малинов след първия ден на консултации при президента за съставяне на кабинет. Той се аргументира с факта, че всички партии, които е възможно да..
Президентът Румен Радев започна днес консултации с парламентарните сили за съставяне на правителство, като първи бяха ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Същевременно вчера и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на съпредседателя на ПП и бивш премиер Кирил Петков заради незаконния арест на Бойко Борисов преди 2 години. Не е толкова важно защо сега..
Очакванията да заработи НС са на път да се оправдаят частично. Днес новоизбраният председател доц. Наталия Киселова свиква извънредно депутатите, паралелно ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ са на разговори при президента Радев. Какви са възможностите да се сформира управляващо мнозинство питаме народния представител от БСП-Обединена левица от Пловдив-град Иван..
Преговорите за името на премиера трябва да започнат преди да бъде връчен първият мандат, ако ГЕРБ иска да реализира редовно правителство. Това коментира политологът Теодора Йовчева преди да започнат консултациите при президента. Тя добави, че в рамките на ПП-ДБ има сериозен разнобой по темата какво може да се очаква по отношение на..