В „Артист на седмицата“ ви срещаме с пианиста Галин Ганчев, в момента редовен студент (държи стипендията на име Тоба Ман) в Кралската Академия по Музика в Лондон, където изучава пиано с Иън Фаун-тин и акомпанимент с Майкъл Дюсек.
Галин Ганчев е роден в гр. Варна през 1996 г. във фамилия на музиканти. Баща му Ганчо Ганчев е диригент, а майка му Миглена Шишева е пианист и вокален педагог.
Младият пианист печели множество награди , като два пъти е носител на Голямата купа за инструменталисти и наградата за най-добро изпълнение на Шопен на Конкурса в Тръв-ег-лойс. През месец март 2012 година преминава успешно трите тура на Конкурса на радио BBC Shropshire и след изпълнението му със Шропширска филхармония, радио BBC – Shropshirе му връчва приза „Млад музикант на годината – 2012”.
Днес разговаряме за повратните моменти, за израстването в изкуството , за самосъзнаването на музиканта като такъв. За работата с педагозите, които Галин има шанса да срещне, и ролята им в неговото формиране като изключително успешен инструменталист.
През ноември, 2009 г., Галин Ганчев свири в Международен благотворителен концерт във Великобритания, организиран от мецената от Шропшир - Гарет Дженкинс, където и участва в програмата като равностоен партньор на реномирани професионални музиканти във Великобритания между които: Филип Грифитс, Стивън Гарнър, Сузи Алън, Джон Мур и др. През м.февруари 2010 г. печели престижната 5-годишна музикална стипендия на името на „Чарлз Бърни“ в Шрусбъри Скуул (Shrewsbury School) в Обединеното кралство (училището на Чарлз Дарвин) и става първия 100% стипендиант в областта на музиката. Същата година участва в Лятната музикална академия, в рамките на Международния музикален фестивал Варненско лято, в майсторския клас на световноизвестния британски пианист Майкъл Рол и е най-младия изпълнител в заключителния концерт на Академията.
През 2014г. следват отново поредица от участия в концерти, самостоятелни рецитали и записи осъществени в Обединеното кралство, а 2015г. още в началните си месеци е изпълнена с нови значими предизвикателства за младия български пианист: самостоятелен рецитал през м. януари в гр. Милано – Италия, концерт в Уигмор хол в Лондон през м. февруари, две изпълнения на Концерт № 3 за пиано и оркестър от С. Рахманинов със симфоничния оркестър на Шрусбъри диригент Джон Мур през м. март и четири самостоятелни рецитала - три в България през м. април и един в Шрусбъри през м. май.
От 2015 до момента Галин концертира като солист на значими събития и фестивали. Продължава да изнася и самостоятелни рецитали. В края на м. януари, 2018 той печели първа награда в клавирната секция на конкурса на Оксфорд Мюзик Фестивал в Оксфорд, след което взима участие и в други концерти и изнася рециатли в Оксфорд.
Започва да изнася и премиери на свои собствени композиции – първата, от които е неговото Ноктюрно в ми минор, оп.7 за соло пиано, за пръв път изсвирена на 1 май, 2017 година.
Близо 600 деца от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..
Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ . Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа. Ще бъде направена видеовръзка с български..
В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..
На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..
За любовта и смъртта на "Първия след Бога". С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е? И още куп, куп питания, за които и до..