Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В България не е открит южноафрикански щам на Ковид-19

Проф. Тодор Кантарджиев
Снимка: БГНЕС

„В последната седмица имаме нарастване на случаите на заразени с Covid-19 в няколко области. Опасна е област Кюстендил, където 408 са заболелите на 100 000 население за 14 дни. Сравнявам го с Пловдивска област, където има 129 на 100 000 души. Другите области с повишен брой на болни през последните две седмици са Бругас с 246 на 100 000, област Враца с 216, Плевен с 210, Пазараджик със 199 на 100 000 души. Пловдив стои много добре на фона на другите области, благодарение на мерките не се допуска разпространението на новите по-лесно заразяващи варианти, както е британския вариант, това заяви в интервю за предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив професор Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни заболявания и член на НОЩ.

Професор Кантарджиев заяви, че британски щам е открит в Кюстендил в края на месец декември миналата година, когато е направено целогеномно секвениране на материали от пациенти от различни области.

„Доказахме, че в Кюстендил в края на декември са се появили първите случаи на британския вариант. За съжаление, и в други области също доказахме. Също и в Пловдив, но в Пловдив мерките работят добре и нямаме това покачване, което го имаме в други области“, коментира Тодор Кантарджиев.

Той подчерта, че хората няма нужда да се плашат, а трябва да носят маските си, да спазват мерките и да не се събират много хора на едно място.

Професор Кантарджиев заяви още, че до този момент в страната не са открити от новите латиноамерикански и южноафрикански щамове на Covid-19. Не е доказано и наличието на новата мутация на британския щам.

„Независимо от отхлабването на мерките, хората трябва да проявяват съзнание и да си ползват маските. Дори и в моловете, ако хората спазват правилата да не се събират много на едно място, рисковете ще бъдат намалени. Ако се отворят ресторантите и се спазват отстоянията, ако не са много хора на маса, ако се спазват все пак някакви часове за ползването им, защото кога стават ресторантите опасни? Когато се съберат много хора в тясно, непроветрено помещение, без маски, употребяват алкохол и си пеят и говорят високо – тогава има риск за заболяване“, коментира още професор Кантарджиев.

Цялото интервю с професор Тодор Кантарджиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Вотовете на недоверие се обезцениха и вече са театрални

След поредната ваканция депутатите се връщат в пленарна зала. Какво свършиха до тук, какво се очаква от законотворството им, както и дали ще има нов вот на недоверие преди юни, говорим с политолога д-р  Теодор Славев . Политологът отбеляза в началото на разговора, че законодателната програма на НС не е особено богата, като пленарните сесии са..

публикувано на 07.05.25 в 10:43

Дано новият папа съчетае качествата на тримата последни

От Италия включваме монсеньор  Йовко Пищийски , служител в Държавния секретариат на Ватикана, с него говорим  за конклава (под ключ), който ще избере новия глава на Римокатолическата църква. Йовко Пищийски каза в началото, че процедурата започва с литургия, където всички 133 кардинали ще се помолят, за да може Светият Дух да ги озари и те да..

публикувано на 07.05.25 в 09:47

Скандалът Ф-16 показа проблем със сигурността на информацията

Полковникът от резерва и председател на Съюза на офицерите от разерва "Атлантик" не е привърженик на парадите, въпреки че на 6 май се вълнува от спомените и принадлежността си към армията. Според него обаче те са инерция и отживелица, характерна повече за тоталитарните държави. Те ангажират твърде сериозен и неоправдан ресурс, а отделно от това..

обновено на 06.05.25 в 19:45

Предизвикателство е да си лекар с офицерска отговорност

Професията на военния лекар е предизвикателство, което съчетава хуманизма и отговорността на офицерската кариера, каза в прадаването "Точно днес" на 6 май началникът на Военна болница - Пловдив полк. д-р Ангел Гозманов.  Той призна за дефицит на кадри, въпреки че от 2017 година вече има отделна специалност "Военна медицина", но и конкуренцията между..

обновено на 06.05.25 в 19:44

Запазването на родните породи трябва да е държавна кауза

Научният център по животновъдство и земеделие Смолян е основан през 1928 година.  Изследователската дейност в първите години е била насочена в п ородно усъвършенстване на местното родопско говедо и местните породи овце, чрез развъдно-подобрителна работа, съобразена със специфичните природни и икономически условия. Днес в него работят 6-тима научни..

публикувано на 06.05.25 в 13:10