В Историческия музей на Карлово от днес е подредена фотодокументална изложба с името „150 години от откриването на Карловското петокласно мъжко училище-огнище на просвета и пробуда“. Тя представя историята на класното училище като част от цялото развитие на просветното движение във възрожденския град и в първите десетилетия след Освобождението.
Експозицията е част от проявите за възпоменателното отбелязване на 148 години от гибелта на Васил Левски.
Изложени са оригинални учебници от фонда на музея по предмети, изучавани в класното училище, запазени фотографии на учители, лист с програма, учебни пособия и други ценни предмети от историята на училището. Изложбата ще остане в музея до 30 март.
Сградата, в която днес се помещава Историческият музей на град Карлово е бившето възрожденско Петокласно мъжко училище, построено през 1871 г.
Старото взаимно училище и класната форма на обучение
Старото взаимно училище от 1836 г. около средата на ХIХ в. станала неудобна и твърде малка постройка за нарасналите просветни нужди на града.
Класната форма на обучение в Карлово за пръв път е въведена от даскал Ботьо Петков още през 1854 г., когато за кратко до 1858 г. е учител в родния си град. Тук до десетата си година учи и Христо Ботев.
Карловци, насърчени от “чувства на патриотизъм и любов към просвещението”, дейците на Ученолюбивата дружина и цялата карловска общественост подкрепят църковно-училищното настоятелство в решението да построят ново училище. За строежа и поддържането на училището средства даряват и братя Евлоги и Христо Георгиеви и наследниците на Хр. Пулиев.
Новата сграда - една от най-представителните архитектурно-исторически ценности от епохата на Възраждането не само в Карлово
На 17 май 1870 г. с голямо тържество се полага основния камък на новото голямо училище. Учителят Матю Тантилов държи слово, в което доказва, “че освен веществения темел трябва да се положи и духовен, съставен от любов, съгласие, почитание и уважение взаимно между съгражданите.”. На 2.01. 1871 г. новата сграда е завършена и отваря врати като класно мъжко училище. Тя изпълнява функциите на училище до 1950 г.
За този голям период от време в това училище работят много известни карловски учители. Тук получават началното си образование много видни карловски общественици, инженери, лекари, професори, учители, висши офицери, съдии, адвокати и др.
Известни учители в карловското петокласно училище са и обществениците М. Тантилов, Ат. Маджаров, Д. Попов, Г. Фъргов, Г. Икономов и др.
Сред известните ученици завършили Карловското петокласно мъжко училище преди и след Освобождението са: В. Караиванов – първият председател на Градския съвет, съратник на Васил Левски, В. Платнаров -един от създателите на карловския революционен комитет и по-късно негов председател, П. Попов също член на карловския революционен комитет, след Освобождението съдия и обществен деец, В. Генков –лекар и общественик, Г. Загорски - военен деец, подпоручик, В. Кирков - драматичен артист, един от основоположниците на професионалния български театър, проф. Т. Николов –ботаник, Хр. Фъргов–историк -краевед, публицист и обществен деец и редица други.
Сградата на Петокласното мъжко училище е една от най-представителните архитектурно-исторически ценности от епохата на Възраждането не само в Карлово, но и в България. Строителят е майстор Ангел Донов от Брацигово. Архитектурната композиция е в духа на симетричните сгради.
Снимките са от откриването на Карловското класно училище, 2.01.1871 г. оригиналът се намира в НМО-Габрово.
Община Кричим спечели проект за обновяване на Народно читалище „Пробуда – 1912“. Проектът е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и основен ремонт на сградата на стойност 5 598 200 лв. с ДДС. Финансирането е осигурено чрез споразумение между община Кричим и МРРБ. Избраният изпълнител трябва да извърши предвидените дейности в рамките..
Среща под надслов "Книга без автограф" ще се проведе тази вечер от 18 часа, в читалище "Алеко Константинов" – Пловдив. На събитието ще бъде представена съвместната стихосбирка на Стефка Тотева и Яна Дековска и ще присъстват автори и приятели на Литературен кръг "Метафора“. В памет на дъщеря й, нашата колежка от Радио Пловдив Стефка..
Мария Астаджова е българска художничка, родена в Стара Загора, която живее в Канада повече от трийсет години. Завършила е НУПИД "Акад. Дечко Узунов" в Казанлък и НХА в София. Имала е самостоятелни изложби в Монреал, Отава, България и е участвала в множество групови изложби в Канада и Америка. С изложбата „Деконструкция на чувствата“, тя..
Писателят Красимир Димовски представя новата си книга „Тезеят в своя лабиринт“ в Bee Bop Café. Романът излезе с печата на ИК „Хермес“. След три десетилетия мълчание Димовски издаде преди три години книгата с 13 невръстни разказа „Момичето, което предсказваше миналото“, а година по-късно – „Ловецът на русалки“ – три новели за..
Галерия „Аспект“ представя четвъртата самостоятелна изложба на Ваня Итинова „Градът разказва“. След нейната първа изява преди 3 години съвместно с Натали Итинов, авторката се превърна в един от основните художници на галерията и традиционно в края на годината представя новите си картини. В експозицията са представени 21 живописни платна,..