Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С това темпо за 400 дни ще се ваксинират две трети от българите


"На практика гражданите оттук нататък много рядко ще имат възможност за избор на ваксина, чак докато не минат голяма част от желаещите ваксинация и останат по-малък брой хора", коментира проф. Андрей Чорбанов, директор на департамент „Имунология“ в Института по микробиология на БАН.

От друга страна, по думите му, и трите ваксини които се поставят в момента в страната, са генетични. „С други думи, няма база, върху която хората в момента да търсят доказани различия, по които да избират“, добави Чорбанов.

„Тепърва ще излизат експериментални данни, чисто клинични, върху които ще може да бъде направен анализ на качествата на ваксините. За първи път обаче, частично ще се съглася със здравния министър, защото в много от държавите на практика няма никакъв избор, те внасят само един тип ваксина и там такъв дебат за избор няма по дефиниция“. Така проф. Чорбанов коментира думите на здравния министър Костадин Ангелов, че само в България тече спор за най-добрата ваксина и че правилното решение по избора могат да вземат само лекарите.

Коментирайки хора на ваксинацията срещу коронавирус, професор Чорбанов смята, че възникват три въпроса: дали ще има винаги такова количество ваксини, че да може да се поддържа това темпо, дали системата ще издържи на такъв непрекъснат ритъм на имунизации, както и дали постоянно ще има достатъчно желаещи да си поставят ваксина.

"Трябва да има по 10 000 ваксинирани на ден, за да можем за 400 дни да ваксинираме две трети от населението

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Не е вярно, че ще има 30% ръст на туристическите цени за лятото

Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма опроверга очакването, че в летния сезон цените у нас ще са с 30% по- високи, каквото се каза вчера на среща на министъра на туризма Мирослав Боршош с туроператори. Цените за новия сезон са договорени още миналата година, той се продава отдавна на европейските пазари. Близо 20% от..

публикувано на 06.02.25 в 16:45

Историята се учи с преживяване и като приказка

Иновативен подход в часовете по история прилага преподавалят Генка Геройска. Те преподава на учениците от Основно училище "Гео Милев" в село Белозем. При изучаването на Седемте чудеса на античния свят учениците са изработили умалени модели на пирамидите в Гиза, висящите градини на Семирамида и Александрийския фар. Нейният подход е отличен в..

публикувано на 06.02.25 в 16:37

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22