Тя каза, че стремежът за създаването на групов имунитет без ваксина, е неетичен и той носи много висок социален и медицински риск.
„Защото страданията при тежка форма на заболяването са непоносими. А не е известно каква форма на болестта ще се развие след заразяването. Това е един доста непредвидим факт. Пораженията върху белодробната, сърдечно-съдовата, нервната, мускулно-скелетната и други системи, са непредвидими, а понякога и фатални. И усложненията могат да продължат седмици и месеци. Затова е желателно ваксинирането“, обясни още професор Мурджева.
Ректорът на МУ-Пловдив подчерта, че ефикасността на ваксините е проучена в клиничните изпитвания и е много добре установена за трите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата.
„Съответно 95% за Pfizer/BioNTech, 94% за Moderna и около 70% за AstraZeneca. Тази ефикасност, която е доказана в клиничните проучвания, тя гарантира, че ваксината може да предпази от сериозна тежка инфекция. Другото нещо, което се гарантира, е тяхната безопасност. Данни за безопасността на ваксините и тяхната ефикасност има публикувани в редица престижни научни списания“, обясни още професор Мурджева.
Според нея, ако у нас възникне трета вълна на Covid-19, тя няма да бъде със силата на цунами.
„Ние сме свидетели на едно необичайно повишение на заразените с коронавирус, то е много плавно, много постепенно. Добре, че е така, защото то не създава за момента сериозен риск за здравната система. Истината е, че сега здравната ни система е много по-добре подготвена, в сравнение с есента. Напълно възможно е да дойде трета вълна, но тя едва ли ще дойде като цунами, предвид факта за плавното покачване на случаите“, каза още професор Мурджева.
Цялото интервю с професор Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..