Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ваксинацията срещу Covid-19 ще осигури колективен имунитет

„Ваксинирането срещу Covid-19 осигурява така наречения стаден или колективен имунитет. Това означава, че имунизирането на по-голям брой хора, ги прави невъзприемчиви към заболяването и намалява циркулирането на вируса сред населението. Ваксинацията ще позволи да се постигне имунитет при по-голяма част от хората, а с това ще бъдат предпазени и лицата, които не могат да бъдат имунизирани и същевременно те попадат в рисковите групи за по-тежко протичане и усложнения. Естествено, имунитет може да се придобие и след преболедуване, но цената, която ще платим за това е неоправдано висока“, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Мариана Мурджева, ректор на Медицински университет-Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб.

Тя каза, че стремежът за създаването на групов имунитет без ваксина, е неетичен и той носи много висок социален и медицински риск.

„Защото страданията при тежка форма на заболяването са непоносими. А не е известно каква форма на болестта ще се развие след заразяването. Това е един доста непредвидим факт. Пораженията върху белодробната, сърдечно-съдовата, нервната, мускулно-скелетната и други системи, са непредвидими, а понякога и фатални. И усложненията могат да продължат седмици и месеци. Затова е желателно ваксинирането“, обясни още професор Мурджева.

Ректорът на МУ-Пловдив подчерта, че ефикасността на ваксините е проучена в клиничните изпитвания и е много добре установена за трите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата.

„Съответно 95% за Pfizer/BioNTech, 94% за Moderna и около 70% за AstraZeneca. Тази ефикасност, която е доказана в клиничните проучвания, тя гарантира, че ваксината може да предпази от сериозна тежка инфекция. Другото нещо, което се гарантира, е тяхната безопасност. Данни за безопасността на ваксините и тяхната ефикасност има публикувани в редица престижни научни списания“, обясни още професор Мурджева.

Според нея, ако у нас възникне трета вълна на Covid-19, тя няма да бъде със силата на цунами.

„Ние сме свидетели на едно необичайно повишение на заразените с коронавирус, то е много плавно, много постепенно. Добре, че е така, защото то не създава за момента сериозен риск за здравната система. Истината е, че сега здравната ни система е много по-добре подготвена, в сравнение с есента. Напълно възможно е да дойде трета вълна, но тя едва ли ще дойде като цунами, предвид факта за плавното покачване на случаите“, каза още професор Мурджева.

Цялото интервю с професор Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Който иска контрол на цените, нищо не разбира или е популист

Опитът да се контролират цените на стоки и услуги е еднозначен и той е, че абсолютно не работи, коментира пред Радио Пловдив финансовият експерт Любомир Дацов. Подобни практики, смята той, обслужван целите на силните правителства или някакви популистки интереси.  "Няма как да се решат структурни проблеми с мерки за контрол върху цените. Това..

публикувано на 06.02.25 в 15:59

Заради улица без достъп мъж от село Брезе почина

64-годишен жител на девинското село Брезе почина вчера, защото линейката не могла да стигне до дома му, който е на черен път без асфалт.  Мъж от Брезе почина, линейка не могла да стигне до дома му Наложило се кметицата на селото Ирина Кочовска да организира няколко мъже, които да свалят човека на носилка до линейката, където да му подадат..

публикувано на 06.02.25 в 14:57

Парламентът е място за смислено говорене, а не за бой

Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..

публикувано на 06.02.25 в 10:22
Жюстин Томс

Образованието има нужда от цялостна реформа, а не от кръпки

Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с   Жюстин Томс  от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас .  Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..

публикувано на 06.02.25 в 09:34

Защо е важно да се забрани рекламата на вейповете?

В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество.   Здравната комисия в парламента ще разгледа..

публикувано на 06.02.25 в 07:39