Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ваксинацията срещу Covid-19 ще осигури колективен имунитет

„Ваксинирането срещу Covid-19 осигурява така наречения стаден или колективен имунитет. Това означава, че имунизирането на по-голям брой хора, ги прави невъзприемчиви към заболяването и намалява циркулирането на вируса сред населението. Ваксинацията ще позволи да се постигне имунитет при по-голяма част от хората, а с това ще бъдат предпазени и лицата, които не могат да бъдат имунизирани и същевременно те попадат в рисковите групи за по-тежко протичане и усложнения. Естествено, имунитет може да се придобие и след преболедуване, но цената, която ще платим за това е неоправдано висока“, това заяви в интервю за Радио Пловдив професор Мариана Мурджева, ректор на Медицински университет-Пловдив и член на Националния ваксинационен щаб.

Тя каза, че стремежът за създаването на групов имунитет без ваксина, е неетичен и той носи много висок социален и медицински риск.

„Защото страданията при тежка форма на заболяването са непоносими. А не е известно каква форма на болестта ще се развие след заразяването. Това е един доста непредвидим факт. Пораженията върху белодробната, сърдечно-съдовата, нервната, мускулно-скелетната и други системи, са непредвидими, а понякога и фатални. И усложненията могат да продължат седмици и месеци. Затова е желателно ваксинирането“, обясни още професор Мурджева.

Ректорът на МУ-Пловдив подчерта, че ефикасността на ваксините е проучена в клиничните изпитвания и е много добре установена за трите ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата.

„Съответно 95% за Pfizer/BioNTech, 94% за Moderna и около 70% за AstraZeneca. Тази ефикасност, която е доказана в клиничните проучвания, тя гарантира, че ваксината може да предпази от сериозна тежка инфекция. Другото нещо, което се гарантира, е тяхната безопасност. Данни за безопасността на ваксините и тяхната ефикасност има публикувани в редица престижни научни списания“, обясни още професор Мурджева.

Според нея, ако у нас възникне трета вълна на Covid-19, тя няма да бъде със силата на цунами.

„Ние сме свидетели на едно необичайно повишение на заразените с коронавирус, то е много плавно, много постепенно. Добре, че е така, защото то не създава за момента сериозен риск за здравната система. Истината е, че сега здравната ни система е много по-добре подготвена, в сравнение с есента. Напълно възможно е да дойде трета вълна, но тя едва ли ще дойде като цунами, предвид факта за плавното покачване на случаите“, каза още професор Мурджева.

Цялото интервю с професор Мариана Мурджева можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

С мащабни проекти район "Тракия" отбелязва своя празник

Точно днесе и празник на най-младият район на Пловдив, а именно „Тракия“, който става на 51 години. Първите блокове там са построени през 1973-та година за да се отговори на разрастващият се град и преодоляване на жилищната криза. Днес увеличаващите се жилища в района създават и проблем с паркирането, но поставят и въпросите, свързани с..

обновено на 06.08.24 в 11:23

Време е партиите да разберат, че НС не е кварталният пясъчник

Не е изненада, че отново отиваме на предсрочни избори, защото партиите още от предишните си постлаха толкова късо одеялце, на което не могат да се съберат всичките им амбиции, каза в предаването "Точно днес" политологът Любомир Стефанов. Политическите ни партии не разбират връзката между гражданите и управлението, дупката между обещанията и..

публикувано на 06.08.24 в 10:34

36 училища в Пловдив и областта с нови класни стаи

36 училища от Пловдив и региона получават финансиране за нови класни стаи по хуманитарни науки, география и икономика, технологии и предприемачество и за целодневна организация на учебния ден. Общият брой на одобрените за страната е 426.  Средствата са осигурени от Министерството на образованието и науката по Национална програма „Осигуряване..

обновено на 05.08.24 в 16:40

ПУ е домакин на международен семинар на българисти

Студенти и докторанти от 10 държави се включиха в Международния семинар на Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, който продължава до 10 август. Най-далечният участник е от страната на изгряващото слънце – Япония. Събира ги една обща страст - изучаването на българския език, историята и културата на страната ни. Темата на семинара е..

публикувано на 05.08.24 в 11:30

Носенето на маски при мръсен въздух е въпрос на манталитет

На фона на бушуващите през лятото пожари и замърсяването на въздуха в края на миналата седмица заради горящото депо за отпадъци в Цалапица говорим за здравната цена на мръсния въздух и знаем ли как адекватно да се предпазим в такива ситуации. Разговорът е с доц. Владимир Ходжев, началник на клиниката по пневмология и фтизиатрия в УМБАЛ „ Св. Георги“...

публикувано на 05.08.24 в 11:23