Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Приеха годишната програма за управление с общинските имоти

Къщата с медальона до Съдебната палата няма да се продава

С 32 гласа „за“, 15 „против“ и нито един „въздържали се“ общинските съветници приеха годишната програма на Пловдив за управление с общинските имоти за 2021 г. Основно я подкрепиха от ГЕРБ, а още по време на дебатите групите съветници на БСП и ВМРО обявиха, че ще гласуват против предложението.

В хода на дебатите бяха предложени да отпаднат над 10 имота, които обаче бяха отхвърлени.

Веселина Александрова от ДБ предложи да отпаднат редица обекти в районите Централен, Източен и Западен с идеята малки парцели да се използват за зелени площи, а не за застрояване. В Централен всички 10 имота, които предлагам да отпаднат, са паметници на културата - на ул. "Абаджийска", "Железарска", "Бетовен", "Опълченска", "Иван Вазов", бул. "Шести септември" и др., посочи тя.

Един от имотите е Къщата с медальона, до Съдебната палата на бул. "Шести септември", където вторият етаж е общински, а първият - собственост на частни лица. 

Йордан Илиев от ГЕРБ предложи в Източен от програмата да отпадне малък обект в непосредствена близост до ДГ „Детелина“, с който да се разшири дворът на детското заведение и в бъдеще да се построи ново крило.

Да отпадне концесията на ул. „Младежка“, пък предложи Йордан Иванов от ДБ. Защо общината продължава да се държи като най-големият брокер на имоти, така се губят механизмите за контрол над презастрояването, попита той.

БСП ще гласува против общинската програма за разпореждане с имоти, обяви предварително председателят на групата Николай Радев. Много искам да видим междублоковите пространства като зелени площи, а не за комплексно застрояване. От толкова години Пловдив продава имоти, явно разполага с голяма общинска собственост, но докога ще подължава така, допълни той.

Д-р Веселка Христамян от ДБ призова колегите си да преценят добре какво продават, „защото иначе поставяме интересите на гражданите срещу интересите на общината“. Вижте какво стана в Южен - гражданите се самоорганизираха срещу презастнрояването в зоната около Кауфланд, в Северен – срещу отреждането на терен за зелена площ за застрояване, кв. Захарна фабрика хората отстояват правата си за качествена жизнена среда. Затова нека се замислим дали в този обем и точно сега да се приеме тази програма, попита тя.

Стефан Послийски от ВМРО припомни, че част от предложенията са от компетенцията на ОУП, и обяви, че ще гласуват против.

Независимият Слави Георгиев също подкрепи становището на ДБ, че междублоковите пространства са резервите за зелената система на Пловдив и глътка въздух за презаселените квартали. „Аз обаче ще подкрепя продажбата на апартаменти – това е пасив за общината, защото не можем да съберем наемите си“, посочи той. Георгиев призова от разпоредителната програма да отпадне имот от 508 кв.м на ул. Велико Търново, който, по думите му, е сред последните големи парцели, останали в Централен.

„Колкото до презастрояването – дали ще присъединим Марица и Родопи, това няма да спре презастрояването, защото носи големи печалби за инвеститорите. Нека общината да се замисли сами да сме инвеститор – това ще носи сериозна печалба за бюджета, който все не стига да нищо“, предложи Георгиев.

Заместник-кметът арх. Невена Балчева посочи, че пограмата е продължение на стратегията, приета през 2020 г. Тя отговори, че в Пловдив над 3300 имота са посочени за управление.

След дебати с политическите сили са отпаднали редица имоти, които са недвижима културна ценност, в Капана, ул. Ив. Вазов, бул. Шести септември и др. В стратегията за управление на зелената система на Пловдив е залегнали междублоковите пространства като зелени площи и спортни площадки, в съответствие с ОУП.

Колкото до апартаментите – до края на годината трябва да направим паспортизацията им, огромната част е в панелно строителство и наистина са пасив, допълни арх. Балчева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Продължава гасенето на пожара на Беклемето

Създадена е организация за овладяване на пожара в района на Беклемено, съобщават от МВР. Днес на помощ идват пожарникари, които се завръщат от гасенето на пожарите в Гърция, както и 40 военнослужещи с техника на армията. Припомняме, че остава в сила частичното бедствено положение в Отец Паисиево, Песнопой и Иван Вазово. Големият пожар в района..

обновено на 20.07.24 в 08:43

Днес е Илинден

На 20 юли, в разгара на най-горещите дни, православната ни църква чества паметта на старозаветния пророк Илия. За почитта на народа ни към Божия угодник свидетелстват множеството православни храмове на негово име, където от незапомнени времена се отслужват празнични литургии в негова чест.  Житието му е наситено не само от неизброими Божии чудеса,..

обновено на 20.07.24 в 08:43

Регионална академия на МГЕРБ се провежда в Пловдив

Над 100 младежи от областите Пловдив, Пазарджик, Хасково, Смолян и Кърджали ще се включат в Регионалната академия “МГЕРБ за твоя регион”. Форумът се организира от фондация „Ханс Зайдел“ и Сдружение “Граждани за Европейско Развитие на България”.  Регионалната академия ще бъде открита от председателя на Младежката организация на ГЕРБ Георг Георгиев и..

обновено на 20.07.24 в 08:43

В Карлово почитат жертвите на "Страшното"

Навършват се 147 години от „Страшното” в Карлово. През 1877 г. карловци изживяват най-страшните шест месеца. Тогава турска войска и башибозук нахлуват в града и избиват 800 души - свещеници, учители, лекари, търговци, занаятчии.  Хиляди семейства оплакват своите погубени близки. Пред паметника на загиналите в двора на храм „Свети Николай“ в..

обновено на 20.07.24 в 08:42

Пожар лумна до къщи в „Столипиново“

Пожарникарите гасят пожар в „Столипиново“, лумнал от запалени боклуци.  На място са се отзовали 4 противопожарни коли с екипите им.  Няма пострадили от стихията. Спасени са намиращите наблизо къщи и паянтови постройки. Голяма част от квартала е задимена.

публикувано на 19.07.24 в 19:12