Каскетът ли управлява бомбето, или бомбето – каскета?
С тази образност е поставен социалният и философският конфликт в куклената постановка за възрастни „Бомбето“ по новелата на Йордан Радичков. Представлението е реализирано от Пловдивския Куклен театър с гост-режисьор Катя Петрова, която пък е поканила от своя страна за сценографията на спектакъла японката Рин Ямамура, възпитаничка на нашата НАТФИЗ.
Проблемите, разглеждани от мъдреца Радичков, са изцяло поставени на философска основа от типа на житейския парадокс, че човекът винаги си е въобразявал, че сам избира шапката си, без да си даде сметка, че именно шапката е онази, която избира него.
Има много изрази за шапки от вида на „Свалям ти шапка“, „Не се прави на дръж ми шапката“, "Шапка на тояга" и други, но шапката може да олицетворява дори социално разслоение – като работническа класа онагледена с каскет, а буржоазията представена с бомбе.
"В дадена ситуация каскетът управлява бомбето" - сподели Катя Петрова.
Бившият директор на театъра Виктор Бойчев, по чиято инициатива е започнала реализацията на спектакъла, изтъква мъдростта на Радичков като автор и дори пророк на съвремието.
Актьорът Димитър Николов-Шаблата пък определи шапките, като отредени роли в един цирк, в който играем всички.
Необходимо е да се подчертае, че изключителната сценография постановката дължи на японката Рин Ямамура.
„Само тя може да превърне ярката визия в знак, такава условност търсех“ – обосновава избора си на сценограф режисьорката Катя Петрова. Иначе Рин е завършила сценография в българския НАТФИЗ и вече 20 години живее и твори у нас.
"Не текстът - независимо на Шекспир или Радичков, трябва да се напасне към нас, а ние трябва да се напасваме с текста" - сподели Ямамура.
Анимацията в спектакъла е на Сотир Гелев, а музиката на Христо Йоцов.
Премиерата на спектакъла „Бомбето“ по Йордан Радичков е на 11 март в Пловдивския куклен театър.
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
С Дионисиево шествие в Пловдив ще бъде открит фестивалът „Дефиле на младото вино“, който ще продължи до неделя. Участниците в 16-то издание на фестивала са 65 , сред тях са най-добрите производители на вина и вкусни храни. Новите фирми тази година са 5, а винопроизводителите са рекорден брой – 51 . За тях и за посетителите широко отварят врати 18..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..