Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кризата доказа устойчивостта на семейния туристически бизнес

Доколко туризмът продължава да зависи от развитието на пандемията ? Някъде отварят заведения и граници, туроператори увеличават оферти с близки и далечни дестинации, други фалират.  Отскоро се публикуват информации за засилено търсене на кадри в сектора .В какво състояние е българският туризъм, в контекста и на световните тенденции, коментира   Румен Драганов от Института за анализи и оценки в туризма.

Кризата, предизвикана от коронавируса, засегна и булгарския туризъм, наложи се и преструктуриране на сектора,  доста от хората с кредити напуснаха и потърсиха друго препитание, припомни Драганов, като открои обаче като основен извод устойчивостта на малките семейни хотели. Както пише и в учебниците по туризъм, това  е семеен бизнес. А той включва и много културни и местни забележителности и привлича и друг тип туристи, които оценяват това, каза Драганов като добави, че това е връщане към "нормалността" и е в световен мащаб.

Кризата преустанови индустриалния туризъм по Черноморието, в който участваха и много работници от чужбина, а туристите за него се интересуваха само от ниските цени и он инклузив с храни от съседни държави. 

От началото на годината, в зимния сезон, в който сме, в  България, когато всички други зимни курорти в Европа бяха затворени, у нас работеха. От януари досега са пътували уикендово 110 хиляди души, в сравнение с предходната гдина от 170 хиляди.Всички места бяха заети. Чужденците, които са идвали,  са 230 хиляди, в сравнение с 550-560 хиляди през предходната. През цялото време работеха не само ски курортите, но и спа центровете, и културния туризъм. И може да се каже, че в този тежък за Европа момент, България общо взето, имаше положителен резултат. Като цяло състоянието на българския туризъм е тежко, но е със запазена цялостно  инфраструктура. 

Очаква се при падането на ковид-ограниченията  през месец май  силно задвижване на туризма у нас и увеличение на заявките още през април, а  през месец май и отваряне на въздушното пространство -  първо за чартърните полети. В България те са в пълна готовност, поддържат техника и екипи, а основанието за тази доза оптимизъм е и в изказването на британския премиер Джонсън за рестарт   на дестинации до Испания, Турция, Кипър  и Гърция,  а това касае и България, защото имаме  сключени договори, и готовност веднага да се включим. 

Цялото интервю с Румен Драганов е в звуковия файл. 





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Община Пловдив оказва помощ на около 500 социално слаби

Възрастната жена и синът й вече са настанени в приюта за бездомни хора и получават грижите на социалните работници – съобщи в интервю за Радио Пловдив директорът на „Социална политика“ в община Пловдив Веселина Ботева. Тя обяви този казус за разрешен от службите. Общината разполага с 25 места в приюта и с още 26 места в Центъра за..

публикувано на 17.01.25 в 09:09

Участието на БСП във властта е по-скоро компромис, а не победа

Парламентът гласува новото правителство на страната. Трудно сглобената коалиция утвърди кабинет с представители на трите групи в НС - ГЕРБ-СДС, БСП-ОЛ и ИТН. Мнозинството бе постигнато с участието и на ДПС-ДПС. Наш събеседник е депутатът от БСП - Обединена левица  Иван Петков . Той каза, че може да се говори за компромис при сформиране на това..

обновено на 16.01.25 в 16:29

Всяка партия в правителството гони свои прагматични цели

Съставянето на правителството е някакъв вид постижение със самия факт, че е редовно след 7 пъти избори и 9 месеца след  последния редовен кабинет, коментира журналистът от "Медиапул" Стояна Георгиева. По нейните думи е рано да се  каже как коалицията ще се отрази на участниците в нея. Мантрата на ГЕРБ още отпреди изборите, че Бойко Борисов трябва да е..

публикувано на 16.01.25 в 16:12

Железниците днес са по-зле отколкото преди 30-40 г.

Тепърва правителството и новият ресорен министър трябва да се фокусират върху ясна преценка за състоянието на цялата система в сектора на железниците. Достатъчно се е говорило само с лозунги, както е от последните години.   Железопътният транспорт е приоритетен за Европа, а у нас практически той е по-зле отколкото е бил преди 30-40 години...

публикувано на 16.01.25 в 15:47
Татяна Буруджиева

Излизаме от цикъла на предсрочни избори

Какво можем да очакваме от кабинет с премиер Росен Желязков и тръгваме ли по нов път, който да затвържадава европейската ориентация на България? Темата коментира в програма "Точно днес" доцент Татяна Буруджиева, политолог и университетски преподавател. Тя изрази надежда, че днес ще се направи крачка към нормализация на политическите процеси в..

публикувано на 16.01.25 в 10:41