Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ползата от ваксините надделява над риска от нежелани реакции

Европейската лекарствена агенция одобри ползването на четвърта ваксина срещу Ковид-19 - тази на "Джонсън и Джонсън". За нейните качества в сравнение с другите ваксини, които вече се прилагат в ЕС разговаряме с проф. Ани Кеворкян от катедра "Епидемиология и медицина на бедствените ситуации" в Медицински университет Пловдив.

Тава е втора векторна ваксина след познатата "АстраЗенека". Тя съдържа мидифициран вирус, но хората трябва да са спокойни, че той е така променен, че не може да се размножава и не води до разболяване, обясни медикът. Въведен в организма, той води до имунен отговор чрез синтез на антитела и създаване на клетъчен имунитет. Различното при тази ваксина е, че ефективността се постига с една доза. Ваксината вече се ползва в САЩ и натрупаните там наблюдения върху 44 000 души показват 67% ефективност спрямо тежките форми на заболяването, постигнато след 14 дни. В някои от изследваните региони е отчетена и ификтивност от 77- 85%. Приема се, че при ваксина с най- малко 50% ефективност е успешна, както на индивидуално, така и на популационна ниво, каза проф. Кеворкян.

"По-  добре е ваксина, макар и с по- малка ефективност, отколкото никаква, защото като поставим на кантара ползите от ваксина спрямо рисковете от нея - надделяват ползите. Това трябва да осъзнаят хората".

По отношение на дебата, който се води за риск от поставянето на "АстраЗенека" проф. Кеворкян обясни, че въпреки временното спиране на имунизирането с нея в някои европейски страни, спорната партида е почти изцяло използвана. Съпоставяйки внесената в системата информация за нежелани реакции от нея и от други партиди се вижда, че от другите има дори по- голям брой такива реакции. Проф. Кеворкян предположи, че възникналата тромбоза на починалата пациентка в Авсрия е по- скоро съвпадения с вревето на ваксината, отколкото предизвикано от нея. Все пак окончателното становище ще е на проучването, което тече в момента.

Нека хората не забравят риска от инфектиране с вируса и тежко протичащо заболяване, което може да е с фатален изход. Нека не се страхуват от ваксините, да вярват на ваксините, защото те са спасяват човечеството от тежки заразни заболявания вече десетки години, каза в заключение специалистът.

Цялото интервю с проф. ани Кеворкян можете да чуете в прокачения звуков файл.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Утайките в Катуница са цъкаща бомба, но трябват проект и пари

Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес.  Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни.  Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..

публикувано на 25.11.24 в 16:06

Управлението на водите у нас трябва да се оптимизира

В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава.  Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..

публикувано на 25.11.24 в 15:12

ОУ "Кочо Честеменски" с коледен базар за деца на загинали полицаи

Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..

публикувано на 25.11.24 в 15:05

Парламентът няма друг вариант, освен да избере председател

"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за  зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край.  "Защото така, както  в..

публикувано на 25.11.24 в 11:18

Формулата на растежа

Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в  разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..

публикувано на 25.11.24 в 08:46