Тава е втора векторна ваксина след познатата "АстраЗенека". Тя съдържа мидифициран вирус, но хората трябва да са спокойни, че той е така променен, че не може да се размножава и не води до разболяване, обясни медикът. Въведен в организма, той води до имунен отговор чрез синтез на антитела и създаване на клетъчен имунитет. Различното при тази ваксина е, че ефективността се постига с една доза. Ваксината вече се ползва в САЩ и натрупаните там наблюдения върху 44 000 души показват 67% ефективност спрямо тежките форми на заболяването, постигнато след 14 дни. В някои от изследваните региони е отчетена и ификтивност от 77- 85%. Приема се, че при ваксина с най- малко 50% ефективност е успешна, както на индивидуално, така и на популационна ниво, каза проф. Кеворкян.
"По- добре е ваксина, макар и с по- малка ефективност, отколкото никаква, защото като поставим на кантара ползите от ваксина спрямо рисковете от нея - надделяват ползите. Това трябва да осъзнаят хората".
По отношение на дебата, който се води за риск от поставянето на "АстраЗенека" проф. Кеворкян обясни, че въпреки временното спиране на имунизирането с нея в някои европейски страни, спорната партида е почти изцяло използвана. Съпоставяйки внесената в системата информация за нежелани реакции от нея и от други партиди се вижда, че от другите има дори по- голям брой такива реакции. Проф. Кеворкян предположи, че възникналата тромбоза на починалата пациентка в Авсрия е по- скоро съвпадения с вревето на ваксината, отколкото предизвикано от нея. Все пак окончателното становище ще е на проучването, което тече в момента.
Нека хората не забравят риска от инфектиране с вируса и тежко протичащо заболяване, което може да е с фатален изход. Нека не се страхуват от ваксините, да вярват на ваксините, защото те са спасяват човечеството от тежки заразни заболявания вече десетки години, каза в заключение специалистът.
Цялото интервю с проф. ани Кеворкян можете да чуете в прокачения звуков файл.
Рекултивацията на старото депо за утайки край Катуница бе дискутирана на заседание на Общинския съвет на Садово днес. Проблемът с хвостохранилището стана отново актуален след големия пожар в края на октомври, чието потушаване отне десетина дни. Според председателя на местния парламент Атанас Телчаров потушаването на пожара решава проблемът на..
В България вода има. Средно годишно страната ни разполага с 20 млрд. м. куб. вода, а този ресурс е четири пъти повече, отколкото ни е необходимо. Въпреки това, страната ни страда от безводие и проблемът все повече се задълбочава. Има населени места с ВиК системи, които губят над 90% от водата. Може ли да бъде спряно „изчезването на водата по пътя“?..
Пловдивското ОУ „Кочо Честеменски“ ще подкрепи децата на загинали полицейски служители със специална благотворителна кампания. Учениците са подготвили коледни предмети, с които организират благотворителен базар в най-близкия супермаркет, като средствата от продадените изделия ще отидат за закупуване на подаръци за децата, загубили свой родител..
"Не вярвам тази седмица да бъде избран председател на Народното събрание". Това заяви в програма "Точно днес" политологът Тончо Краевски, в коментар за зациклилата политическа криза у нас. Той добави, че е умерен песимист за този парламент и прогнозира, че дори да бъде избран председател, той върви към своя край. "Защото така, както в..
Kак да насърчим повече оптимизъм в нашите деца? Или, по-реалистично, как да ги предпазим от песимизма? Започнахме тази тема още в сезон 2 в разговор с психолога Донка Дойчева-Попова . Сега ви представям една изпробвана икономическа техника, която ще ви покаже, че има фактори за успех, които са изцяло във ваша власт. За да я използваме, се налага..