Културният сектор е сред най-осезаемо засегнатите от пандемията, а в Пловдив има силно изразен контраст между масовите събития за Европейската столица на културата и последвалите ограничения.
От над 660 хиляди посещения в общинските музеи, галерии и обекти в Стария град през 2019-та, миналата година те спадат до по-малко от 170 хиляди. Успоредно с понижението на приходите от посещения, затворените за публиката врати дадоха възможност и време за попълване на архивни фондове, ремонти и научни изследвания.
Търсят се и нови възможности за цифровизация на културното наследство, заложена в приоритетите на програмата "Творческа Европа" с бюджет от 2.4 милиарда евро. Вече се планират нови събития, а отложените са с нови дати.
Публиката е най-силно засегната от ограничителните мерки, но спирането на работа с посетители даде време за научни изледвания и обогатяване на архивния фонд, коментира директорът на Историческия музей Стефан Шивачев, като изрази надежда, че процесът на дигитализация ще продължи по европейски програми чрез културното министерство.
Спад на посетителите, трудно планиране и организиране, липса на туристи, нарушен международен обмен. Тези пандемични негативи открои Красимир Линков от Градската художествена галерия в Пловдив.
Две-трети спад на приходите за 2020-та, но и ръст след страта на безплатните дни за деца от началото на тази година отчита Огнян Тодоров от Природнаучния музей, който работи по съвместен проект с Европейската космичека агенция за изработването на филми за музейния планетариум.
"Пловдив" 2019 също продължава работа по планирани, но отложени заради ограниченията събития, уточни експертът Станислава Ташева от фондацията.
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..