Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Памет за поета Борис Роканов

| обновено на 18.03.21 в 11:33
2
Снимка: Соня Станкова

Напусна ни поетът Борис Роканов. В последните 30 години той даде на Пловдив повече пъстрота и дързост в арт пространството. Освен в литературата Роканов смело навлизаше и в дебрите на други изкуства – все още се коментират неговите проекти „Роканов и Ангелушев“, „Борис Роканов в пловдивската лудница“, "Стих и четка" и редица изяви на този автор в сферата на изобразителното и на модерното изкуство.

По негова идея през 90-те той и няколко журналисти правят „Фани Хил – свръхроман“, който е механична компилация от няколко класически произведения, като е търсена смислова връзка между фрагментите и запазването на някакъв сюжет.

В началото на 90-те той и поетът Ани Илков печатат стихотворенията си на обикновена амбалажна хартия, като я късат и раздават с автограф на почитатели.

Като един истински артист той беше почитан и отричан едновременно. Наричаха го Поета-скитник, Пъстрата птица Роканов, поетически пройдоха, постекспресиониста Роканов, барда-вагабонт...

А самият той беше лишен от всякаква скромност, като позакателно за това е заглавието на една от стихосбирките му: „Великолепни стихотворения от Борис Роканов”.

Откъс от стихотворението на Борис Роканов

Великолепно стихотворение за достъпните възможности на мойта възраст, или цялата истина за моя страх от празниците

...

Почти заспал, почти сънуващ,

аз не зная вярната посока,

ето слънцето, ето и луната,

има празник – няма празник,

днес ще съм любезен, утре – по-такъв.

Само аз и дамите с метлите

мерим улиците и празнуваме –

аз със мисълта да купя лук и чесън,

те пък – празника да изметат.

Сериалите са ми съседи вече,

сапунени герои продават сирене в магазина

и по улиците сричат свойте монолози.

Пак за Коледа изпекох цяла пуйка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

"Покажи ми Луната" и "Ексорсизмът" в кино "Орфей"

Две прожекции включва днешната програма от фестивала "Филмови нощи във Филипополис". В Лятно кино "Орфей" от 21.10 ч. ще бъде показана лентата "Покажи ми Луната" . Тя представя вълнуващо пътешествие на фона на историческото кацане на НАСА на Луната с мисията на „Аполо 11“. С участието на колоритното дуо Скарлет Йохансон и Чанинг Тейтъм..

публикувано на 13.07.24 в 09:24

Христо Нанев за новата си книга в "Срещи" тази събота

Какво е Атлантида, загадка, реалност...  Защо повече от 2000 години я търсят? Какви са били аталантите?  Разказва Христо Нанев, чиято втора книга за Атлантида скоро ще е на книжния пазар.  Бъдете с радио Пловдив и предаването "Срещи" в събота, след новините в 9 часа.

обновено на 13.07.24 в 08:13

"Централна емисия" - новата стихосбирка на Йорданка Белева

„Централна емисия“ се казва новата стихосбирка на Йорданка Белева , с която авторката отново се завръща към поезията.  Изданието е с печата на „Жанет 45“, а художественото оформление е на Иво Рафаилов. Според поета Йордан Велчев това е една книга, в която смъртта и отсъствията не отнемат, а добавят в живота ни.

публикувано на 12.07.24 в 08:31

Премиера на "Ромео и Жулиета" на Античния театър

Премиера на балета „ Ромео и Жулиета “ от Прокофиев представят Балетът и Оркестърът на Опера Пловдив  в програмата на OPERA OPEN на Античния театър в Пловдив. Постановката е на изтъкнатия световен хореограф  Валентина Турку – ръководител на Балета на театър Марибор, Словения. Тя е автор на хореографията на над 130 балета, оперни и..

публикувано на 12.07.24 в 07:27

Фрагмент от античен надпис откриха археолозите в Пловдив

При провеждане на археологическо наблюдение на строителни дейности в рамките на града, археолозите на РАМ - Пловдив откриха фрагмент от античен надпис.   Макар надписът да е само частично запазен, той допълва с нова и интересна информация историята на Пловдив.  Обектът е на ул. "Митрополит Панарет" 17, в близост до Понеделник пазара, където..

публикувано на 11.07.24 в 13:31