Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Авиобаза Граф Игнатиево почете своя 91-годишен ветеран

В Авиобаза Граф Игнатиево с прочувствена и тържествена церемония бе почетен  достолепен ветеран, сочен от самите летци там като  "живата история"  на първите дни  на съвременната ни бойна авиация от епохата на реактивните самолети. Запасният подполковник Ангел Кибарски  е един от първите летци, усвоили реактивните самолети в България на летище Граф Игнатиево през далечната 1951 г.

Той е роден на 18 март през 1930 г. в пловдивското село Борец. 

За пръв път се „докосва“ до самолет  на тогавашното летище Граф Игнатиево, където постъпва като ученик – летец  в аероклуба през 1949 г. В края на обучението си  там и с цели 23 часа нальот, първата крачка в авиацията за него вече е направена.

Следва пълното обучение в НВВУ Долна Митрополия, транировки, облитания, теоря и практика.

В живота на Ангел Кибарски настъпва първият важен момент – избран е в малобройната група привилегировани български пилоти  за обучение на реактивен самолет в тогавашния СССР. 

Започнали обученето си с минимален опит и на витлови самолети, българските летци  уверено усвояват реактивните изтребители ЯК-23 и МиГ-15.

Завърнал се в края на 1951 г. в България, Ангел Кибарски е сред петимата летци  у нас, поели първите бойни  дежурства в небето с реактивни самолети от ново поколение.

Следват още тренировки и трупане на безценен летателен опит.

На него разчита тогавашният командир – инструктор полковник Калпакчиев, при извършването на първото демонстративно катапултиране от учебен МиГ-15.

Днес Ангел Кибарски разказа и допълнение към тази история – за второто си катапултиране, вече не учебно и не тренировъчно, а принудително, след ситуация, която сам той определя като своя непростима грешка във въздуха.

"И до днес не мога да си простя загубата на безценната бойна машина", разказа  безспорният въздушен ас.

За срещата с 91-годишния ветеран в Авиобаза Граф Игнатиево пристигнаха висши  офицери и  командващият  Военновъздушните сили генерал-майор Димитър Петров.

Чуйте и вижте още във видео-репортажа:

Въздушните асове на България


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34