Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

БНТ Пловдив прави, показва и пази история вече 50 години

Преди 50 години на този ден Регионалният телевизионен център на БНТ в Пловдив прави първото си пряко излъчване в ефир. В началото работи само като телевизионно студио.  От 5 август 2008 г. с решение на Съвета за електронни медии името на излъчваната регионална телевизионна програма "Телевизионен канал Пловдив" се променя на "БНТ Пловдив". От 16 октомври 2011 г. "БНТ Пловдив", заедно с другите регионални канали на БНТ, става част от националната обществена телевизионна програма БНТ2.

Цялата 2021 година ще е празнична за екипа на телевизията, която има в биографията си предавания като "За един милиард" и "Адрес 4000" - изключително новаторски за своето време, разказали стотици бизнес и човешки истории.  През тези години пловдивската телевизия произвежда и десетки филми - документи на времето и на историята на Пловдив. 

По повод на юбилея БНТ Пловдив подготвя документален филм, в който в центъра ще са не "емоциите и кухненските ни преживянания, а събитията, които екипите са показали", каза директорът на телевизията Десислава Шишманова. Не трябва да се забравят имена като Живко Желев, Нери Терзиева, Пепа Славчева, Евгений Тодоров, Николай Галов, Наско Начев и още много, които са свързали живата си с телевизията. 

Десислава Шишманова благодари на днешния екип на БНТ Пловдив, в който всеки се чувства на мястото си и има своето лично поле за изява. Днес той произвежда значително съдържание за новините на БНТ 1 и БНТ 2, както и за първи път в историята  на първи канал регионалните центрове правят предаване в много силния пояс от 17.00 до 18.00 часа. Създава и много предавания за културно- информационния канал БНТ 2. 

"Иска ми се културните институти да припознават в нас партньор, който е част от процесите,  в които съвременните артисти изразяват себе си, каза още Десислава Шишманова, припомяйки, че няма значим културен факт в Пловдив, който да не е съхранен от камерите на БНТ Пловдив. 

Да бъдем здрави, да не губим любопитството към професията и да продължаваме тенденцията БНТ да отстоява професионалните стандарти на телевизионната журналистика и да се бори за доверието на зрителите и за истинските неща"

Цялото интервю е в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В Историческия музей - Смолян правят мартенички

Близо 600 деца  от училищата и детските градини в Смолян ще се включат в традиционната работилница за мартенички в Регионалния исторически музей „Стою Шишков“. Това съобщи в програма "Точно днес" директорът на музея Валентина Василева. Творческото ателие ще се проведе от 18 до 27 февруари и децата ще се запознаят с традициите, свързани с Първи..

публикувано на 17.02.25 в 10:12

Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно”

Възрожденската къща Верен Стамболян в Старинен Пловдив е домакин на юбилея „България и българите заедно” по повод 15 години радио „Татковина” и 5 години изложба „Заедно по пътя на Кирил и Методий“ .  Организатор на честването е Изпълнителна агенция за българите в чужбина, началото е в 18 часа.  Ще бъде направена видеовръзка с български..

обновено на 17.02.25 в 06:56

Преге - предаване за света на книгите, 15 - 21 февруари

В предаването за книги на Радио Пловдив на 15.02.2025 бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ ( нови книги ) Райнер Мария Рилке. Пред олтара на нощта. Избрана кратка проза. 120 стр., ок 2А, Недланд, 2024 Артур Кьостлер. Мрак по пладне. 2-ро изд., 250 стр., ок. 4А, Нике, 2025. Пол Остър. Баумгартнър. 208..

обновено на 16.02.25 в 12:48

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов"..

обновено на 15.02.25 в 16:11

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до..

обновено на 15.02.25 в 10:10