Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Който знае корените си, може да върви напред


Дистанционни часове по родолюбие с ученици и техните родители в чужбина провежда Регионалният исторически музей в Смолян. Досега са се включили български училища в Ню Йорк, Базел и Кьолн, желание за участие има от Вашингтон и Хайделберг. 

В навечерието на Сирни заговезни Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян проведе онлайн урок по родолюбие за учениците и техните родители от българското училище в Базел, Швейцария. Музейните експерти разказаха и представиха елементи от експозицията на музея, олицетворяващи някои от най-устойчивите и характерни за обредността в Средните Родопи културни традиции, като закичването с мартеници, обичаите по Великден, Гергьовден, Предой, Коледа, Сурвак.

За електронното представяне на българските традиции на пролетните празници и обредите в Средните Родопи, за виртуалните ателиета за мартеници и виртуалната класна стая „На училище в музея“ разказва Валентина Василева, директор на смолянския музей.

Как дойде тази идея – за уроците по родолюбие – за българските деца в чужбина?

"Наша покана за реализация на  идеите ни е попаднала на диреторката на едно училище в Манхатън. Тя се обади с предложение за виртуална работилница за мартеници, за да покажем на децата как да си направят сами Родопска мартеница, която е специфична." - разказва директорката на смолянския музей. 

След това този интерес се разпростира и сред училищата в Базел и Кьолн, желание са проявили също от Вашингтон и Хайделберг.

Учениците там виждат виртуалната работилница с нейните участници във виртуални стаи, облечени с автентични родопски носии.

По думите на  Валентина Василева: "Много са затъжени българите  в чужбина за всичко българско и родно!"

Обяснихме на децата символиката на цветовете – бял и червен, за поверията около мартениците и защо през вековете те са почитани като свещения амулет на българите. Започнахме и заедно направихме мартеници – специфичните родопски.

Показахме, как българските традиции са живи и на хиляди километри от родината, разказва В. Василева. 

Училищата в чужбина искат техните деца да знаят  българските обичаи. След един съвместен урок по родолюбие, малките реагираха топло, прочувствено и много емоционално.

Подготвяме и новата музейна програма в музея в Смолян – надяваме се той да стане сцена за изява на всички видове изкуства. Да връщаме в музея публика, макар и вече запозната с неговите богатства.

Силата е там – в корените! Който знае корените си – може да върви напред!

„Да сте живи и здрави, да остареете и да побелеете!“ – това старо родопско мото стана близко за всички, докоснали се до богатствата на родните традиции - каза Валентина Василева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Вилис Цуров

Отказът на президента да участва в срещата на НАТО е лош сигнал

Отказът на президента Румен Радев да участва в срещата на върха на НАТО във Вашингтон не е изненада, като се има пред вид позицията му против помощта на Украйна, каза в интервю за предаването "Точно днес" Вилис Цуров - председател на УС на Съюза на офицерите от запаса "Атлантик". Независимо от това, сигналът, който изпраща страната ни към партньорите..

публикувано на 28.06.24 в 10:24

Аптеките са на кръстопът между грижата и търговията

Собственици на аптеки,  професори от академичните среди и анализатори сядат на една маса, за да обсъдят проблемите в аптечния бранш.  Форумът е тази събота в Пловдив и  поставя темата: „Българската аптека е на кръстопът между фармацевтичната грижа и търговията“.  Форумът се организира от Инициативен комитет на магистър-фармацевти,..

публикувано на 28.06.24 в 10:08

Форум "Азбука.Език. Идентичност" в Пловдив

В зала „Съединение“ на Регионалния исторически музей в Пловдив ще се проведе втората сесия на Международния форум за кирилицата „Азбука. Език. Идентичност“. Форумът е по инициатива на вицепрезидента Илияна Йотова и се организира с подкрепата на Министерство на образованието и науката. Той е продължение на проведения през 2022 г. Международен..

обновено на 28.06.24 в 08:51

Медицината е най-желана специалност в МУ-Пловдив

Ръст на кандидат-студентите за Медицински университет – Пловдив – това показват данните от подадените документи за участие в кампанията за прием. 1950 е общият брой на кандидатите, като миналата година те са били 1740, посочи зам.-ректорът по учебна дейност проф. д-р Веселина Горанова. Превес отново имат жените – 1480, а мъжете са 470...

обновено на 27.06.24 в 16:34

Медийни уроци за 7 клас преди лятната ваканция

Директорът на Радио Пловдив Чавдар Каришев приветства децата и разказа за мисията на радиото. Нашето радио е първото, което звучи онлайн, още от 1998 г.  Децата ни днес са потопени в интернет и за тях  често е трудно, как да преценят кое е истина и кое лъжа. Но, в училище "Алеко", както е известно в Пловдив имат свое радио, където..

публикувано на 27.06.24 в 12:03