Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Който знае корените си, може да върви напред


Дистанционни часове по родолюбие с ученици и техните родители в чужбина провежда Регионалният исторически музей в Смолян. Досега са се включили български училища в Ню Йорк, Базел и Кьолн, желание за участие има от Вашингтон и Хайделберг. 

В навечерието на Сирни заговезни Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ в Смолян проведе онлайн урок по родолюбие за учениците и техните родители от българското училище в Базел, Швейцария. Музейните експерти разказаха и представиха елементи от експозицията на музея, олицетворяващи някои от най-устойчивите и характерни за обредността в Средните Родопи културни традиции, като закичването с мартеници, обичаите по Великден, Гергьовден, Предой, Коледа, Сурвак.

За електронното представяне на българските традиции на пролетните празници и обредите в Средните Родопи, за виртуалните ателиета за мартеници и виртуалната класна стая „На училище в музея“ разказва Валентина Василева, директор на смолянския музей.

Как дойде тази идея – за уроците по родолюбие – за българските деца в чужбина?

"Наша покана за реализация на  идеите ни е попаднала на диреторката на едно училище в Манхатън. Тя се обади с предложение за виртуална работилница за мартеници, за да покажем на децата как да си направят сами Родопска мартеница, която е специфична." - разказва директорката на смолянския музей. 

След това този интерес се разпростира и сред училищата в Базел и Кьолн, желание са проявили също от Вашингтон и Хайделберг.

Учениците там виждат виртуалната работилница с нейните участници във виртуални стаи, облечени с автентични родопски носии.

По думите на  Валентина Василева: "Много са затъжени българите  в чужбина за всичко българско и родно!"

Обяснихме на децата символиката на цветовете – бял и червен, за поверията около мартениците и защо през вековете те са почитани като свещения амулет на българите. Започнахме и заедно направихме мартеници – специфичните родопски.

Показахме, как българските традиции са живи и на хиляди километри от родината, разказва В. Василева. 

Училищата в чужбина искат техните деца да знаят  българските обичаи. След един съвместен урок по родолюбие, малките реагираха топло, прочувствено и много емоционално.

Подготвяме и новата музейна програма в музея в Смолян – надяваме се той да стане сцена за изява на всички видове изкуства. Да връщаме в музея публика, макар и вече запозната с неговите богатства.

Силата е там – в корените! Който знае корените си – може да върви напред!

„Да сте живи и здрави, да остареете и да побелеете!“ – това старо родопско мото стана близко за всички, докоснали се до богатствата на родните традиции - каза Валентина Василева. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Антоанета Василева

Рекорден брой сигнали за тормоз на деца в Интернет

Рекорден е броят на сигналите за престъпления онлайн срещу деца в мрежата, подадени на Горещата линия на  Центъра за безопасен интернет за 2024-а година. 1 750 000 са сигналите, обработени само за миналата година, съобщи Антоанета Василева, координатор на центъра. По думите й в предишни години броят на тези сигнали е стигал до 46 000...

публикувано на 11.02.25 в 15:38
Демира Недева

Две ученички от МГ-Пловдив ще представят проекти в САЩ

Ученичките от Математическата гимназия в Пловдив - Димана Праматарова и Демира Недева ще представят проекти на международния научен инженерен панаир в Охайо, съобщиха от гимназията.  Димана Праматарова от XI "а" клас и Демира Недева от XII "а"  на Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов“ са тазгодишните лауреати на Панаира на..

публикувано на 11.02.25 в 11:52
Доц. Николай Димитров

Бойкот на цените ще отпусне напрежението, но за малко

Как балканското недоволство срещу повишаването на цените и спекулата ще се проектира у нас? Според  социалния психолог и университетски преподавател доц. Николай Димитров това недоволство вече е побългарено, при това доста аматьорски.  "Защото, ако в Хърватия недоволството тръгна много мощно от  един журналист, който обяви този протест за..

публикувано на 11.02.25 в 11:17

Не бойкот на веригите, а държавна подкрепа на производителите

Очаквано протестите и бойкотите достигнаха и до България. Опасявам се обаче, че тези инициативи няма да доведат до такова намаляване на цените, както отчитаме намаляване на броя на касовите бележки.  Теорията и практиката е доказала в годините, че намеса в пазарните отношения в условията на пазарна икономика трудно може да доведе до нещо,..

публикувано на 11.02.25 в 09:10

Хората с множествена склероза с улеснен достъп до лечение

Улеснява се  лечението на хора с Множествена склероза и п рез тази година 3200 души с увреждания ще получат високотехнологични помощни средства. Това съобщи в програма "Точно днес" Здравка Цветарска, председател на Фондация „МС – Заедно към върха“.  Тя уточни, че добрите новини са от Първия национален форум за хората с МС, който се..

публикувано на 11.02.25 в 07:06