Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С библиотерапия срещу стреса от COVID-19 в Пещера

Богдана Сиракова приема поздравления за 120 години от създаването на Библиотеката при НЧ"Развитие- 1873", Пещера
Снимка: личен архив

В условията на COVID-19 библиотеката към Читалище „Развитие-1973“ в Пещера все повече прилага специална терапия с книги, за  да помага на своите читатели да се справят с тревожността. Библиотерапията датира от древни времена, още от първите храмови библиотеки в древен Египет.

„По време на управлението на фараона Рамзес Втори хранилищата на писанията, според преданията, са се наричали „аптека за душата“ или „лечебница на душата“, разказва ръководителката на библиотеката Богдана Сиракова.

По думите й, чрез техниките на библиотерапията може да се въздейства върху читателската култура, определени елементи върху личността на читателя, както и да се оказва емоционална подкрепа на хора в криза.

В момент, като днешния, в читалищната библиотека изготвят рецептурници с художествена литература, в това число и детска. Ето какво се съдържа в рецептурника при страх от създаване на социални контакти:

„Грозното пате“ на Андерсен, на Кен Киси „Полет над кукувиче гнездо“, „На изток от рая“ на Джон Стайнбек, на Екзюпери „Малкият принц“, на Виктор Юго „Парижката Света Богородица“, на Ерих Мария Ремарк „Сенки в рая“, на Павел Вежинов „Нощем с белите коне“, на Рей Бредбъри „Вино от глухарчета“, на Алекс Беляев „Владетелят на света“ и др.

В друг рецептурник за подкрепа на близък болен Богдана Сиракова цитира още заглавия, сред които: на Мария Лалева „Живот в скалите“, на Даниел Стийл „Хубави неща“, на Скот Фицджералд „Нежна е нощта“, „Шантарам“ на  Грегъри Робъртс, „Тетрадката“ и „С дъх на канела“ на Никълъс Паркс, на Елизабет Гилбърт „Яж, моли се и обичай“, „Братята с лъвски сърца“ на Астрид Линдгренд, „По жицата“ на Йордан Йовков. 

В 10-дневката на нови ограничения от днес на хората „определено с книга в ръка ще им бъде по-приятно“ – допълва Сиракова, според която библиотерапията сега е по-необходима отвсякога не само у нас, а и в целия свят.

Цялото интервю с Богдана Сиракова може да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Недялко Славов представя "Илюзионистът"

Новата книга „Илюзионистът” на един от най-успешните съвременни български автори Недялко Славов ще бъде представена тази вечер в Пловдив. Премиерата ще се състои в Литературния салон на читалище "Алеко Константинов". Литературната критика определя романа като многопластов, увличащ и  завладяващ.  Писателят и блогър Иван Стамболов казва за книгата:..

публикувано на 18.12.24 в 08:09

Изложба "Малък формат" откриват в галерията на ДПХ

Тази вечер от 18 часа е откриването на изложба "Малък формат", в галерия "ДПХ", на бул. "Цар Борис III Обединител" 153.  Изложбата е организирана около концептуалната рамка, работите да бъдат с размер до 30/30/30 см. Малкият формат може да бъде обхванат с поглед изцяло от близка дистанция. Той предполага приближаване, вглеждане. Въздейства..

публикувано на 17.12.24 в 16:37

Преге - предаване за света на книгите, 14 - 20 декември

В предаването за книги на Радио Пловдив на 14. 12. 2024г. бяха представени следните заглавия: Рубрика „Напълно непознати“ Хенрих Сенкевич. Кръстоносци. 722 стр., тв. к., ок. 5А, Хермес, 2024. Юджин О Нийл. Лед наш грядущий. 236 стр., 3А, Панорама, 2025. Хан Канг. Вегетарианката. 216 стр., 2-ро изд. ок. „А..

публикувано на 17.12.24 в 13:35

Личностите на Съединението в новия календар на РИМ-Пловдив

Новият календар „ Личностите на Съединението “ излезе през месец декември. Директорът на Регионалния исторически музей-Пловдив Стоян Иванов подчерта, че селекцията на картини, снимки и текст са специално подбрани. Регионален исторически музей представя тематичния календар за 2025 година, посветен на 140-годишнината от Съединението на България...

публикувано на 17.12.24 в 11:07

Атанас Москов показва изложбата "Живот" в галерия "Възраждане"

"Живот“ е названието на изложбата в галерия „Възраждане“, която представя скулпторът Атанас Москов. Тя събира пластики от различни материали – мрамор, камък, алуминий. Атанас Москов е роден в Асеновград. Израстнал е в семейството на изкуствоведа Светла Москова и скулптора Петко Москов. Работи в сферата както на изящните, така и на..

публикувано на 17.12.24 в 07:26