Седем от най-големите български галерии за съвременно изкуство участват в първото събитие за 2021 г. на „Форум Колекционери“ , с което платформата отбелязва 10 години история. То стартира на 27 март с онлайн дискусия за пандемичната и постпандемична трансформация на арт икономиката.
Форумът се осъществява по инициатива на Веселина Сариева и фондация „Отворени изкуства“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“.
Участниците във “Форум Колекционери” ще ни запознаят със състоянието на арт пазара преди и по време на пандемията, ще ни дадат примери на добри практики, прогнози за бъдещето и стратегии за развитие на културната икономика през погледа на колекционерския бизнес, уточняват организаторите.
С какво се различава една галерия за съвременно изкуство от тези за традиционно изкуство? Как бяха управалявани и финансирани галериите преди и след избухването на пандемията? Как се създава и поддържа колекционерска среда? Влияят ли световните тенденции в изкуството на локалния пазар?
Това са част от въпросите, на които “Форум Колекционери” ще се опита да даде отговор тази събота. След дискусията с галеристи, през месец април ни очаква разговор и с български колекционери на съвременно изкуство, които ще запознаят широката публика със своите колекции и ще разкажат какво е да бъдеш колекционер и има ли разлика между колекционер и купувач.
В края на април пролетният календар на “Форум Колекционери” ще приключи с уъркшоп с лабораторен характер, воден от чуждестранен колекционер, куратор и визионер в сферата на съвременното изкуство.
“Фондация “Отворени изкуства” създаде “Форум Колекционери” точно преди 10 години като платформа за образование и обмен, част от програмата “Въведение в съвременното изкуство”. В своята непрекъсната история до момента, платформата работи в тази посока - да приобщи участниците в независимата арт индустрия у нас чрез различни общностни формати: публични и затворени срещи, международни посещения, презентации, лекции и много други. През 2021 г. ще говорим за колекционирането на съвременно изкуство с надеждата да поставим важни въпроси пред неговото бъдеще” - споделя Веселина Сариева от галерия Sariev и фондация “Отворени изкуства”, която ще влезе в ролята на модератор на предстоящата дискусия.
Интервюто - звуковия файл:
В месеца на виното и любовта „Срещите” питат защо от векове, те - виното и любовта, вървят заедно? Наистина ли пробиват бронята, в която сме опаковани и някак си ни приближават до Твореца? Проф. Валери Стефанов и писателката Неда Антонова в ефира на Радио Пловдив.
„Изтокът среща Запада“ – така се нарича празничният концерт, посветен на Китайската Нова година, който ще се състои в неделя, 09 февруари, от 14.00 часа в Дома на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Събитието е организирано от Министерство на културата и туризма на КНР и Посолството на КНР В България и в него ще участват китайски и..
„Среща“ – така за озаглавили съвместната си изложба български и турски академични преподаватели по изобразително изкуство. Експозицията ще се открие в Градската художествена галерия. Преподаватели и студенти от пловдивската Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство и Университета „Намик Кемал“ в турския град Текирдаг ще..
Днес е премиерата на спектакъла „Доктор Дулитъл“ в пловдивския Куклен театър. Режисьор на постановката е младата Ния Ялъмова, която прави своя дебют. Пиесата "Д-р Дулитъл" е по романа на Хю Лофтинг, писан преди 100 години. Сценографията е на Георги Бараков, а музиката на Йоан Попов. Участват актьорите Андрей Иванов, Велизар..
Изложба „Съвременна графика“ ще се открие в галерията на Дружеството на пловдивските художници на бул. „Цар Борис Трети“. Куратори на експозицията са художниците Осман Юсеинов и Антоан Стойков. Изложбата е с награден фонд, като наградите ще бъдат определени от професионално тричленно жури. Първото издание на „Съвременна графика“ бе през..