Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Настояваме за диференцирано плащане за лечението на Ковид-19

НСЧБ: Искаме дългосрочно остойностяване на пътеките от НЗОК

В програма "Точно днес" говорим с Красимир Грудев, председател на УС на Националното сдружение на частните болници, които са за по-справедливо разпределение на средствата за лечение на Ковид-19. Той е управител на МБАЛ "Тримонциум" в Пловдив.

В Пловдив 3/4 от местата в болниците са заети от пациенти с инфекцията, свободни са 120 легла в третата вълна на епидемията.

Красимир Грудев посочи: "За съжаление пациентите в болниците рязко се увеличиха след февруари, преди третата вълна броя на заетите легла бе над 300, сега вече са над 800 заети легла. Имаме проблеми, имаме вълна в Пловдив, но се справяме с лечението. Всички болници действаме в пълна координация помежду си, и когато се влоши състоянието на пациент, той се превежда в някое от интензивните звена. В МБАЛ "Тримуноциум" има 24 легла за лечение на Ковид-19, или 40% от капацинета на болницата. Към неделя са заети 18 легла, такова е положението и в другите лечебни заведения с ковид отделения. 

По повод на изказаната позиция на Българската болнична асоциация Грудев отбеляза, че всички частни лечебни заведения настояват през март за диференцирано финансиране при лечение на ковид инфекцията. Има доста голяма разлика при лечението, особено при леки и средно тежки пациенти и тези в реанимациите, отчете Грудев. Той уточни, че имат собствено поручване сред членовете на НСЧБ, като то сочи, че при средно тежките случаи са нужни от 2000 до 3000 лева. При интензивните грижи за пациент лечението стига до десетки хиляди лева. 

Сега НЗОК заплаща 1200 лева за пациент с Ковид-19. 

"Компенсираме част от разходите с плащания по методика на НЗОК, и ако не се достигнат бюджетите, Касата плаща 85% за месеца, и по отношение на труда на медиците, с целевите средства за работа на първа линия", допълни още Красимир Грудев. Той каза, че може да се стигне и до задлъжнялост на част от лечебните заведения, ако не се предприемат мерки в тази насока. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

За Украйна Тръмп е разочарование

 „Мога да кажа с една дума-разочарование“.  Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..

публикувано на 20.02.25 в 16:18

Родното производство зависи от държавата, но тя не го подкрепя

Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..

публикувано на 20.02.25 в 16:16

Държавата да осигури повече фермерски пазари

Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги.  Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати писмо..

публикувано на 20.02.25 в 15:29

Бюджетът няма да бъде препъникамъкът за коалицията

Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов .  "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..

публикувано на 20.02.25 в 10:05
Боян Дуранкев

България е в хиперкриза, дълговете ще са фантастични

„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..

публикувано на 20.02.25 в 09:58