Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да показваме, че се адаптираме и така да помагаме на децата

| обновено на 29.03.21 в 10:48

Разговор с психолога доц. д-р Маргарита Бакрачева за смяната на часа в условия на пандемия, както и за психиката на децата и учениците, които са обратно на обучение пред лаптопа, за да спазваме мерките, наложени от поредния локдаун.

Доц. Бакрачева каза, че всички се надяваме влизането в лятно часове време да бъде за последно тази година. Тя припомни ангажимента на ЕК във връзка с предстоящо гласуване за отпадане на въртенето на стрелките. Всикчо това е свързано с необходимата адаптация, защото всяка една промяна се отразява на начина, по който се чувстваме. "Изисква се една седмица за настройка на организма, за да премине на нови обороти", посочи психологът. Според нея не се стига до тежки усложнения при повечето хора, но дори при напълно здрави хора има стрес, и хубавото е само това, че имаме по-дълга част на светлата част на деня.

"Единодушното е доказано, че колкото по-дълга е светлата част на деня, толкова хората се чувстват по-добре. Това е едно от нещата, които прави хората щастливи", посочи още д-р Бакрачева. Тя заяви, че трябва да приемем ясна рамка и в тази насока.

Темата за учениците в онлайн обучението: Децата не са самосотятелни единици, те са част от общуването и попиват цялата информация на несигурността, в която всички сме принудени да живеем днес по време на епидемята. Ситуацията с Ковид-19 се променя ежедневно и това предизвиква най-голям стрес у децата ни. Това говорене за епидемията се отразява на родителите, които пък предават всичко на децата и юношите. Най - голямото предизвикателстно е изграждане на нагласата, че ще продължаваме да живеем при неопределени условия. Това, на което можем да разчитаме са нашите вътрешни ресурси и трябва да ги познаваме. Децата и юношите искат резултати тук и сега и намиране на нова рамка, към която трябва да се ориентираме е доста трудно. Нагласата на децата сега е, не да прочетем цяла книга, или да гледаме цял филм, а да е нещо в резюмиран вид, за да стигне до тях информацията. 

"Да покажем на младите хора как ние самите се справяме с нещата, ние изпитваме страхове и гняв, но насочваме усилията към целите и възможностите, които са пред нас. Например, планиране на семейната почивка, въпреки това е важно да създадем усещане, че ще има такава", обясни реакцията за помощ към децата в моменти, като този с пандемията и локдауна доц. Маргарита Бакрачева. 

Ваксините и кризата с Ковид-19: Нещата са поляризирани и понякога е трудно да приемем несигурността. Хората трябва да намерят информация за ваксините и да я ползват адекватно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коалиционни конструкции като новия кабинет имат дълъг мандат

Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров.  Той припомни, че подобна..

публикувано на 17.01.25 в 16:55

ДАНС не ни каза защо е забранила достъпа на Зингаревич в България

Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения.  Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България.  Той обаче направи уговорката, че не..

публикувано на 17.01.25 в 16:15

Няма да е лесно на сегашната тройна коалиция

В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии,  ще има ли взаимен контрол по..

публикувано на 17.01.25 в 15:49
Петър Чолаков

Имената на зам.-министрите ще изяснят политическия пъзел

Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи.  "Моята прогноза е, че това правителство  ще  стартира с много ниско..

публикувано на 17.01.25 в 11:04
Станислав Балабанов,ИТН

Историческият компромис за правителство е много тежък

Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза.   Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..

публикувано на 17.01.25 в 10:39