Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да показваме, че се адаптираме и така да помагаме на децата

| обновено на 29.03.21 в 10:48

Разговор с психолога доц. д-р Маргарита Бакрачева за смяната на часа в условия на пандемия, както и за психиката на децата и учениците, които са обратно на обучение пред лаптопа, за да спазваме мерките, наложени от поредния локдаун.

Доц. Бакрачева каза, че всички се надяваме влизането в лятно часове време да бъде за последно тази година. Тя припомни ангажимента на ЕК във връзка с предстоящо гласуване за отпадане на въртенето на стрелките. Всикчо това е свързано с необходимата адаптация, защото всяка една промяна се отразява на начина, по който се чувстваме. "Изисква се една седмица за настройка на организма, за да премине на нови обороти", посочи психологът. Според нея не се стига до тежки усложнения при повечето хора, но дори при напълно здрави хора има стрес, и хубавото е само това, че имаме по-дълга част на светлата част на деня.

"Единодушното е доказано, че колкото по-дълга е светлата част на деня, толкова хората се чувстват по-добре. Това е едно от нещата, които прави хората щастливи", посочи още д-р Бакрачева. Тя заяви, че трябва да приемем ясна рамка и в тази насока.

Темата за учениците в онлайн обучението: Децата не са самосотятелни единици, те са част от общуването и попиват цялата информация на несигурността, в която всички сме принудени да живеем днес по време на епидемята. Ситуацията с Ковид-19 се променя ежедневно и това предизвиква най-голям стрес у децата ни. Това говорене за епидемията се отразява на родителите, които пък предават всичко на децата и юношите. Най - голямото предизвикателстно е изграждане на нагласата, че ще продължаваме да живеем при неопределени условия. Това, на което можем да разчитаме са нашите вътрешни ресурси и трябва да ги познаваме. Децата и юношите искат резултати тук и сега и намиране на нова рамка, към която трябва да се ориентираме е доста трудно. Нагласата на децата сега е, не да прочетем цяла книга, или да гледаме цял филм, а да е нещо в резюмиран вид, за да стигне до тях информацията. 

"Да покажем на младите хора как ние самите се справяме с нещата, ние изпитваме страхове и гняв, но насочваме усилията към целите и възможностите, които са пред нас. Например, планиране на семейната почивка, въпреки това е важно да създадем усещане, че ще има такава", обясни реакцията за помощ към децата в моменти, като този с пандемията и локдауна доц. Маргарита Бакрачева. 

Ваксините и кризата с Ковид-19: Нещата са поляризирани и понякога е трудно да приемем несигурността. Хората трябва да намерят информация за ваксините и да я ползват адекватно. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Александър Маринов

Всички партии са наясно, че скоро идват нови избори

Политическата ситуация у нас анализираме в програма "Точно днес" с проф. Александър Маринов.  Политологът смята, че днес политиците ни не разбират ясно своите собствени проблеми, с което усложняват живота на всички хора.  "Политиката трябва да се променя, независими от желанието ни. Не бива да бъркаме разумното и смело движение напред, с някакви..

публикувано на 17.07.24 в 10:02

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18