Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Генетичната генеалогия и родовите връзки

| обновено на 29.03.21 в 16:46
Мариян Иванов, д-р по теоретична физика от Университета в Кьолн
Снимка: Nonverbal | Bildkommunikation

Всички сме свързани и все повече научни доказателства, ни водят към това. Темата за генетичната генеалогия и родовите връзки провокира желанието ни да потърсим повече информация за начина, по който се случват нещата. Информация, базирана на научна основа. Информация свързана с нашите български корени, с балканските ни гени и общото ни минало. 

Казват, че само на български думата „природа“, може да се разбира и като „при рода“, при своя род и групата, към която принадлежиш. А, в природата няма нищо случайно и нищо безполезно.

Мариян Иванов е пловдивчанин, който над 20 години живее в Германия. Женен, с две деца. Той е доктор по теоретична физика, от Университета в Кьолн, преподавател в училище. От 7 години, Мариян Иванов се занимава активно с темата за гените и родовите връзки, и заедно с още с 4-ма българи е администратор на проекта „Central Balkan Mountains DNA Project“.

В неделния „Шейкър“, с  него си говорим за видовете генетични тестове, за възможностите, които те ни дават, за родовите ни връзки и за генетичната генеалогия, като такава. Въпросът, с който започваме разговора е свързан с началото на неговата работа и интереса му, по тази тема. 

Чуйте повече, в прикачения файл. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Проф. Пимпирев гостува на Природонаучния музей

Среща с проф. Христо Пимпирев и екипа на втората полярна мисия на българския военно-изследователски кораб „Св.св. Кирил и Методий“ организира Регионалният природонаучен музей - Пловдив в зала „Планетариум“. Припомняме, че през февруари в Природонаучния музей бяха открити новата експозиция „Полюси“ и първият по рода си „Леден фестивал“,..

публикувано на 25.04.24 в 06:23

Над 450 изпълнители участват в конкурса "15 лалета" в Хисаря

Повече от 450 изпълнители, възпитаници на 64 музикални школи от 31 населени места, ще участват в Националния младежки конкурс за поп и рок музика "Петнадесет лалета".  Дванадесетото издание на конкурса ще се проведе от днес до неделя на сцената на Народно читалище „Иван Вазов 1904“ в Хисаря, съобщи музикалният директор на форума Иван Димов...

публикувано на 25.04.24 в 06:17

Светлина Стоянова идва в Пловдив с постановката "Севилския бръснар"

Оперната прима Светлина Стоянова се завръща в България за участие в постановката „Севилския бръснар“ на Росини на Държавна опера – Пловдив в Дом на културата „Борис Христов“. Младото сопрано със стремителна международна кариера в едни от най-реномираните оперни театри като Ла Скала-Милано, Виенската Щатсопера, Операта в Хамбург, Операта в..

публикувано на 25.04.24 в 06:13

Академичен народен хор с концерт в село Горнослав

Академичен народен хор при АМТИИ "Проф.Асен Диамандиев", ще изнесе концерт в с. Горнослав. Концертът е част от инициативата "Малките добри дела" и ще се проведе в събота, на Лазаровден. В разговора ни, диригента Николай Гурбанов, разказва за събитието и за последните успехи на Академичния хор, който през февруари 2024г. проведе тридневно турне в..

публикувано на 24.04.24 в 14:22
Така ще изглежда бъдещият храм

Марино поле поде кампания за строителство на православен храм

Жители на карловското село Марино поле започнаха кампания за изграждането на православен параклис. В селището никога не е имало храм, разказа пред Радио Пловдив общинската съветничка д-р Татяна Пелева, която е сред инициаторите. Мястото, на което ще бъде построен параклисът "Св. пророк Даниил", бе осветено през октомври 2023 година. Очаква се на..

публикувано на 24.04.24 в 14:03