56 -годишен мъж от Пловдив сигнализира, че не може да подмени личната си карта, изтекла миналия април. Причината е, че не може да посочи постоянен адрес за регистрация.
Изтичане срока на личната карта
Пловдивчанинът Радко Данаилов се отписва от регистрацията си под тепетата, когато се жени и заминава да живее със съпругата си в Кюстендил:
„Адресът ми беше в Кюстендил до 2003 година, когато се разведох с нея. Съответно личната ми карта беше в ред, нормално работех в една строителна фирма, после в друга, докато не дойде пандемията“.
Миналият април изтича срокът на личната му карта, в която постоянният му адрес е Кюстендил:
„Отидох в Кюстендил да си вадя оттам документите, но бившата ми жена е пуснала молба, че не желае да се регистрирам вече там и не мога съответно нищо да направя“.
По Закон
Така Данаилов решава да смени постоянния си адрес и да се регистрира в родния Пловдив, където в общинско жилище живее баща му. В сектор "Български документи за самоличност" на пловдивската полиция му обясняват законовото положение:
„Съгласно разпоредбите на Закона за българските лични документи, задължително условие е гражданинът да има деклариран постоянен адрес в съответната област. Съгласно Закона за гражданската регистрация, постоянен адрес се дава от кмета на общината, на района или на кметството или от определени от тях длъжностни лица при представяне на писмено заявление от лицето. За да можем ние да издадем на някой лична карта, съответно трябва да ни представи удостоверение за постоянен адрес, който е на територията на област Пловдив“ - посочва началник сектора Костадин Марков.
Общината отказва регистрация в общинско жилище
В общината отказват да регистрират Данаилов на адреса на общинското жилище на баща му. Секретарят Ангелина Топчиева обяснява причината така:
„Настанителната заповед, която Общината е издала, е за настаняване на 3 лица, а подателят на сигнала, Радко Данаилов, не фигурира вътре. Така че не съществува вариант в момента Радко Данаилов, който се намира извън настанителната заповед, да бъде настанен в това жилище“.
Оказва се, че в случая не може да се промени и настанителната заповед, така че мъжът да бъде вписан допълнително в нея. Живка Николова, секретар на Район "Западен", където е общинското жилище на бащата на Данаилов, отговаря защо:
„Жилището е 70 квадрата и семейството, което е настанено, е тричленно, тоест отговаря на площта- според наредбата. Не може да бъде вписан още един човек“.
Без възможност за свободен наем
Така единствената оставаща законова възможност да получи постоянен адрес за Данаилов е да излезе на свободен наем. Но той казва, че няма постоянни доходи и му е невъзможно да плаща подобна квартира. Тогава получава съвет да намери някого с постоянен адрес, при когото да се регистрира. Той обаче е категоричен:
„Все пак не мога да накарам даден човек да ме регистрира в апартамента му, за да си изкарам документи. Може да сме приятели, може да сме познати - но никой не ме знае какъв съм“.
Ако не смени личната си карта в срок, Данаилов дължи глоби:
„Получавам някаква глоба, ще я връча на кмета на Пловдив, ако иска, да я плати. Защото аз си пуснах молба“.
Параграф 22 за издаване на удостоверение за постоянен адрес
Питаме Общината дали ситуацията с получаването на удостоверение за постоянен адрес в подобни случаи не е параграф 22. Ангелина Топчиева отговаря:
„Преди няколко години може би е било възможно – преди 10-ина години – регистрация, без да се следи кой, как и защо. Едни разпоредби на Закона за личните документи поставят рамки - както за общините, така и за гражданите“.
А дали в тази заплетената ситуация мъжът ще може да упражни правото си на глас?
С промени заради пандемичната обстановка, с изтекъл документ за самоличност ще може да се гласува. Костадин Марков посочва, че за да издаде удостоверение за гласуване обаче, което да послужи в избирателната секция, МВР изисква „да се подаде заявление за издаване на лична карта, което трябва да бъде прието и регистрирано“. А за да подаде заявление, човекът вече трябва да има удостоверение за постоянен адрес.
Отново се връщаме в изходна точка, в която Данаилов не може да получи удостоверение за постоянен адрес – съответно и лична карта.
Къде са правата на човека?
В този казус законът се изпълнява буква по буква, но къде са правата на човека, пита правозащитникът Михаил Екимджиев:
„Държавата няма защитимо право да настоява ти да посочваш собственост или жилище под наем. Ами ако нямаш пари, ти може да нямаш нито собственост, нито възможност да наемеш квартира под наем. Значи ли това, че заради това, че нямаш пари, ти ще се окажеш без документи за самоличност? Това е юридически и морален абсурд. Ти ставаш един социален призрак, теб те няма в тази държава и оттук нататък ти губиш всички права, които нормално принадлежат на български гражданин с установена именно чрез тези документи самоличност“.
Радко Данаилов продължава да търси вариант да стане видим за държавата.
Целия репортаж може да чуете в звуковия файл.България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..
Георги Стоилов, който оглавяваше предприятието „Организация и контрол на транспорта“ в община Пловдив е подал оставка и тя е приета от новия ресорен заместник – кмет Ерол Садъков. "Напускам по лични и професионални причини", каза пред Радио Пловдив Стоилов. Той не отрече един от професионалните му мотиви да е назначаването на Садъков, но..
Не е изненадващо това, че президентът Румен Радев повторно сезира Конституционния съд (КС) за промените в основния закон, извършени от 49-то Народно събрание, това се очакваше. Това заяви в програма "Точно днес" политологът проф. д-р Александър Маринов. Според него е очевидно, че вече не са възможни временни и дори технически решения за съставяне..
В Пловдив се провежда двудневен семинар "За нашата обща цел" посветен на сътрудничеството между медицинската гилдия и общността "Анонимни алкохолици", в помощ на страдащите от алкохолна зависимост. В програма "Точно днес" говорим по темата с д-р Иван Добринов , психиатър. Събитието е в пловдивския хотел „Пълдин Кооп“, бул. „Цар Борис III-ти..