"Те в друга държава ли живеят? Как така социолозите пропуснаха да кажат преди изборите, че Слави може да регистрира втори резултат", попита Радева, като отбеляза, че единствено „Галъп“ са успели да уловят второто място на ИТН на изборите.
"Победата на Слави не беше прогнозирана заради политическа коректност към етикетите и неадекватен анализ на ситуацията", добави Мира Радева. "Слави Трифонов събира толкова хора на концерти, има толкова последователи и фенове и да се твърди, че човек като него е чалгар, а не политик е наистина абсурдно. Затова смятам, че избирателите имат по-дълга памет, отколкото на анализаторите".
Мира Радева подчерта, че ИТН е мижело да постигне и по-добър резултат, ако ситуацията беше по-различна. "Ако можеха да правят концерти, както по време на референдума през 2016 година, резултатът им щеше да е още по-добър. Младото поколение гласува за промяна, за една партия, която не е свързана със статуквото, гласува за ИТН. ГЕРБ е партия на средното поколение, а БСП на възрастните хора. Тове са поколенчески разломи", коментира Радева.
Тя обясни още, че Слави Трифонов е мобилизирал в най-голяма степен протестния вот. "Той направи бавна и многогодишна заявка, още от 2016-а година, че е различен и че ще преразгледа политическата конюнктура. И ако ИТН успее да въведе мажоритарната система, това ще е истински кардинална промяна".
Мира Радева посочи, че според резултатите, математически ГЕРБ и ИТН постигат мнозинство и не им е необходим трети за нов кабинет. "Има линия на допирна точка между тях - мажоритарният вот. Ако те се споразямеят на тази база, биха могли да направят кабинет".
Животът на този кабинет, посочи Радева, може да е само за година, докато се случи тази кардинална промяна – мажоритарният вот. "Не прогнозирам, само анализирам нещо, което съм твърдяла и преди и казвам, че това е възможно. Борисов предложи да се смирим и да се направи програмно правителство и на мен това ми изглежда съотносимо към цялостната идеология на идеите на партията на Слави Трифонов".
"Не казвам, че ще стане, но е възможно, защото Слави винаги е искал да промени политическата система, чрез мажоритарни избори", каза в заключение Мира Радева.
Изборите в Румъния следва да се разглеждат в по - широкия контекст на многото избори, които се порведоха тази година не само в Европа, но в различни части на света. Те се провеждат в една много изострена геополитическа среда. Именно сложността на геополитически процеси изтласква на политическите сцени актьори, които не задължително..
„Празнувай отговорно!“, призовават за поредна година студентите от Университета по хранителни технологии в Пловдив. „Тази година е юбилейна, тъй като кампанията се провежда за десети пореден път. Посланието ни е насочено към студентите, които празнуват студентския празник 8 декември, да шофират само в трезво състояние, с повишено..
През ноември обявите за работа са намалели с 8 на сто спрямо предходния месец. С около 3000 по-малко са предложенията за работа в страната, като техният общ брой в края на месеца е малко над 38 000. Това показват данни от месечния анализ на HR компанията и кариерен сайт "Джоб тайгър" . Спрямо ноември 2023 г. се отчита ръст от 3 на сто или..
"Изборът на председател на НС е реализуема задача, но не скоро, защото не предполага връзка между усилието на БСП за обединение на гласовете около Наталия Киселова и избора на председател. Според мен вече е очевидно, а аз твърдя още от 49-то НС, че ще има турболенция около избора на главен прокурор. И в момента, когато го изберем на 16 януари догодина,..
„Тревожи ме това, че няма съпричастност към болката на другия и че неговите проблеми не ни засягат. Неговото нещастие не ни засяга, ако то не е преживяно от нашите близки. Хората явно не си дават сметка, че бидейки здрави, може и те да изпаднат в затруднено положение и човекът, който е подценявал такава ситуация и тя не е била част от живота му,..