Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Противоречията за ваксините увеличават страха на хората

Стойчо Кацаров
Снимка: БГНЕС

Противоречивата информация за ваксинацията срещу коорнавируса не може да успокои хората след всичко, което се изговори за бързото  приготвяне на вкасината, това, че не са изпитани и не са известни дългосрочните ефекти. Като добавим и спирането, и пускането на "Астра Зенека" не мисля, че да хората  скоро могат да бъдат спокойни, както когато се ваксинират срещу други болести като морбили, коклюш, театанус. Това заяви в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив  с д-р Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. 

Според него всички тези притеснения са обективни и естествени като процес, тъй като фармацевтичните компании реагираха много бързо на предизвикателството като изработиха в рекордно кратки срокове тези ваксини и е нормално да има неща, които не са съвсем ясни и проблемите да се показват сега при масовата ваксинация. 

На крачка сме от това доброволната ваксина да стане задължителна, каза още  д-р Кацаров в коментара си по повод  взето преди ден решение на  Европейския съд по правата на човека решение относно задължителна ваксинация на  децата в Чехия и ваксинационните паспорти като условие за пътуване или работа.  

Недопустимо е правата на хората да се ограничават на базата на това дали имаш или нямаш ваксина, имаш или нямаш имунитет, отбеляза д-р Стойчо Кацаров. 

След години вероятно ще имаме яснота за дългосрочните ефекти от ваксините срещу коронавируса. Традиционно от срока за изработването на една ваксина и пускането й на пазара минават 10 години. Не бива обаче с лекота да сравняваме не само ваксините срещу различните заболявания, но и самите заболявания, каза още д-р Кацаров. 

Смъртността от морбили, детски парлич или дифтерия е много по-висока отколкото от коронавирус. При  опасните инфекции, които причиняват смърт при 30 или 50 % от заразените, имунизацията си заслужава, дори и да има риск от странични реакции, тъй като това ти спасява живота.  При коронавируса обаче е е точно така - смъртността е по-висока от сезонен грип, но няма нищо общо от тази при опасните инфекции. 

Цялото интервю можете да чуете в прикачения звуков файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

От днес започва периодът на реализъм в мандата на Тръмп

Доналд Тръмп започва днес своя втори мандат като президент на САЩ. Според политическия и икономически анализатор и бивш дипломат Илиян Василев от днес на практика започва периодът на реализъм в президентството на Тръмп. Досега имаше много място за намерения, импровизации, но от днес започва меренето на нетната текуща стойност като намерения и..

публикувано на 20.01.25 в 15:58

Държавата се нуждае от финансова дисциплина и реформи

Държавата ни се нуждае от правителство, което да има финансова дисциплина и да е готово на реформи. Това заяви бившият министър на икономиката Николай Василев дни след като вече имаме сформирано редовно правителство между ГЕРБ, ИТН и БСП. Той подчерта, че е възможно страната ни да има икономическа и финансова стабилност, тъй като ГЕРБ и ИТН..

публикувано на 20.01.25 в 10:47

Появата на Тръмп е сериозно предизвикателство за Европа

Това, което се случва в Близкия Изток, е нещо положително - след 15 месеца кървава война, в която бяха убити над 45 000 палестинци и израелци. Това, което става между Израел и Хамас е низ от радикални промени в този регион - споразумението с Хизбула, избора на нов ливански президент, на ново ливанско правителство. Все пак споразумението е много..

публикувано на 20.01.25 в 10:18

Капана на историята

В последния епизод от сезона поглеждаме към историята, а и към бъдещето, през очите на едно момиче на 15. Гостува ми дъщеря ми Никол Стоева, която ми каза, че е открила в книгата на Ювал Ноа Харари “Сапиенс” начин на мислене, а не само факти и дати. Харари критикува склонността да гледаме на историята като на линеен разказ, при който резултатите..

публикувано на 20.01.25 в 10:15

Жизнено важно е биомаркерите да се плащат от НЗОК

България е единствената държава в Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика в онкологията не се заплаща с публични средства. Недопустимо е заплащането на биомаркерната диагностика от НЗОК да продължава за поредна година да се отлага, докато десетки пациенти се борят за живота си и достъпът им до иновативна терапия зависи от тов дали..

обновено на 20.01.25 в 07:59