Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Това НС трябва да върне авторитета на парламентаризма

Новоизбраното нардно събрание е призвано да върне доверието в парламентаризма, каза в предаването "Точно днес" професорът по политология в НБУ Анна Кръстева. ГЕРБ оставиха тежко наследство на неуважение към народното представителство.

Според нея идеята на ИТН, подкрепена от всички без ГЕРБ, първото заседание на 45- тия парламент да е в историческата  сграда е изключително успешен "декор", който показва промяната, настъпила на тези избори. Политическото послание е  лекотата, с която се разчетаха разделителните линии в парламента и изолоцията на ГЕРБ. Не на последно място тук е проличала и активността на партията на Слави Трифонов да задава тона.

Опасно е тази динамика да остане само добра театрална работа на "сценаристите", отбеляза политологът.

Тя характеризира новият състав на парламента с акцент върху обновяването и засилената юридическа експертиза, за разлика от изключително ниската правна култура на предишния. По думите й ПГ на ГЕРБ прилича на "бюро за трудоустрояване на министри", докато в ИТН са събрани имена от всички сфери. В нея се открояват сценаристите, но има едно силно експертно ядро. В "Изправи се!Мутри вън" са едни от най- опитните пармантаристи като Мая Манолова и Татяна Дончева, открои проф. Кръстева.

Първата интрига е дали и как ще се състави правителство. Според нея невъзможността на ГЕРБ да състави кабинет, каквата е най- вероятната хипотеза, би трябвало да накарат ГЕРБ да обяснят защо след толкова построени магистрали изгубиха обществената подкрепа.

Огромното очакване е как ще отиграе своя ход ИТН.

Предстои или правителство на малцинството, което да търси подкрепа по важните въпроси, и другото е да се върви към програмно правителство, което да се обедини от стратегически приоритети, прогнозира политологът.

Това е очкването на обществото в трудното време, в което се намираме, отбеляза тя.

Цялото интевю можета да чуете в прикачения звуков файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Големият въпрос на тези избори е знаем ли накъде отиваме

Това, което ентусиазира избирателите обикновено са две противоположни състояния - разочарование и гняв или пък надежда . За разлика от предишни периоди, в които сме били свидетели и на двете, то днес българите е на кръстопътно състояние - гледат с недоверие, страх, скептицизъм и описват собственото си отношение към дистанциране, определи социологът от..

публикувано на 26.04.24 в 11:04

Ден на отворените врати в Арменското училище

Основно училище „Виктория и Крикор Тютюнджян” се намира в сърцето на Стария Пловдив сред китната зеленина на хълма Небет тепе. Арменското училище както обичат да го наричат пловдивчани  има 190-годишна традиция на добро образование и възпитание, в него се обучават деца от 1-ви до 7-ми клас както с арменски, така и с български произход. През настоящата..

публикувано на 25.04.24 в 17:30
Надя Василева, председател на БКЗ

Най-много служители в Пловдив се търсят в IT сектора

Работодателите в Пловдив прогнозират, че компаниите в региона, които ще назначават хора в следващите шест месеца, са с 11% повече от тези, които възнамеряват да съкращават работници. Това коментира в предаването "Ден след ден" на Радио Пловдив председателят на Българската конфедерация по заетостта (БКЗ) Надя Василева. Конфедерацията е публикувала..

публикувано на 25.04.24 в 16:33
Мира Радева

Опозицията доказа сила със свалянето на Росен Желязков

Свалянето на Росен Желязков от председателското място в НС от практическа гледна точка няма никаква стойност, тъй като депутатите излизат във ваканция до предсрочните избори. Смисълът беше да се докаже силата на парламентарната опозиция. Това коментира социологът доц. Мира Радева. Тя добави, че според нея партиите, които се обединиха..

публикувано на 25.04.24 в 15:55

Изборите ще бъдат решени от твърдите ядра

"Поисканата оставка на председателя на НС Росен Желязков е в резултат на негодувание от неговата работа - през последните седмици дневния ред за работата на Парламента беше доста "гъвкав", в последния момент се вкарваха точки, свикваха се заседания, включително и за същия ден. Това ядоса  всички останали политически сили, защото въпреки че..

публикувано на 25.04.24 в 10:29