„Първото и най-важно нещо за хората, които ще пристъпят сградата на НС, освен че са хора с биографии с имената си и възможностите си, те са представителите на народа и във всичките си действия, както и ще се закълнат, трябва да се ръководят от Конституцията и от законите и от интересите на народа. Това е най-важното“, заяви Екатерина Михайлова – конституционалист, знаков депутат вдяснон от времето на Прехода и депутат в шест Народни събрания.
По думите на Михайлова, сега дебатът е изместен към темата дали ще се състави или – не Правителство. "От една страна,положението на настоящия Парламент е уникално, но от друга – не е уникално, защото досега сме имали и Парламент с 8 парламентарни групи. При възлагането на първия и на втория мандат не бе сформирано Правителство, но то стана факт едва на третия път – т.н. Тройна коалиция ".
Ако парламентаристите помнят, че са избрани от хората, които са гласували за тях, ще им бъде лесно да работят, да изберат с кого да правят коалиции. Те ще бъдат наблюдавани от хората и и ако с действията си те не отговарят на очакванията им, ще следва разочарование, подчерта Михайлова.
Парламентаризмът изисква различно политическо представителство. Правителство, подкрепено от всички парламентарни групи е отказ от принципите на парламентаризма.
„Депутатите трябва да гледат в една посока, но в парламентаризма има ясни мнозинства и ясна опозиция. Нека да гледат в една посока, но и да пазят своите различия, за да не направим Парламент, който ще ни върне назад във времето“.
Управленската програма трябва да бъде на база на заявеното от политическите сили и ясно да се знае кои са управляващите и кои – опозицията. Самата Конституция ни е дала делителите, нещата не са сложни.
„Заявеното сега - "аз ще подкрепя", без да е ясно какво ще подкрепиш, не звучи убедително. Подкрепа се дава за определени политики. Другото не е в правилата на парламентаризма.“
В страна с парламентарно управление, каквато е България, Парламентът, като основен представителен орган, освен закони и контролна функция, има възможност да влияе и при вземането на важни решения – приемането на страната ни в ЕС, декларации във връзка с отношенията ни с Русия и т.н. Решенията обаче трябва да бъдат в синхрон и с останалите институции в държавата.
„Външнополитическата ориентация, ЕС, НАТО, това са решения взети преди този Парламент от няколко поредни преди това с ясна воля и труден път. Така е и с отношенията ни със съседи. Като приоритети на държавата е добре да имаме по-голямо съгласие и да няма промяна в курса на страната ни“.
Михайлова бе категорична,че парламентаризъм без правова държава не може да съществува.
Интервюто чуйте от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..