Новият парламент бе открит с пререкания и обещанието за пълна ревизия на дългото управление на ГЕРБ, което уморявало по думите на ораторите.
Говорим за новия парламентарен сезон - дали скъсен или устойчив, за възможен кабинет на трите партии от протестите, както и за заявените промени в изборните закони, коментар на политолога и университетски преподавател доц. Борис Попиванов.
Той посочи, че първото заседание на новия парламент представляваше преодоляване на първите пречки по съставяне на ново правителство.
"На дневен ред е не правителство около ГЕРБ, а около силите, които се обединяват срещу ГЕРБ", допълни политологът. Той отчете убедителното мнозинство, при избора на новия председател на Народното събрание.
"Още от първия ден на НС различните парламентарни групи внасят десетки законопроекти, с което от една страна искат да отговорят на очакванията на избирателите, но това не помага на бъдещото правителство", каза доц. Б. Попиванов. По думите му обаче са важни първостепенните задачи пред управлението, и трябва да се фокусира и концентрира политическото взаимодействие.
По повод на мажоритарния вот: "Самите сценаристи на Слави Трифонов и сега ръководни фигури на партията трябва да са се убедили, че мажоритарният вот би довел до доминация на партията, която има най-много гласове в момента, както и до влизане в парламента на олигарси от малки населени места, където те имат силно влияние."
Кабинет или предсрочен вот: "Всички партии с изключение на ГЕРБ искат парламента да остане и да има кабинет, но имат и свръхамбиции. Те искат да наложат своя дневен ред на останалите, което би могло да ги провали, ако не си дадат сметка, че политиката е компромиси. Три са най- важните теми днес, едното разбира се е здравната криза. Втората тема са социалните и икономически последици от кризата, и третата тема са европейските средства, за да се преодолее пандемията."
По повод на ревизия на управлението на Борисов, Борис Попиванов каза, че трябват много месеци напред за всичко това, защото това не е въпрос за един ден.
Националният изпълнителен съвет (НИС) на СДС на свое заседание е взел единодушно решение да подкрепи правителството на коалиционните си партньори - ГЕРБ, защото това се налага в момента. Това заяви в програма "Точно днес" евродепутатът от ЕНП, седесар и началник на кабинета на президента Петър Стоянов Илия Лазаров. Той припомни, че подобна..
Изслушването на ДАНС и службата за разузнаване породи повече въпроси отколкото отговори и още повече съмнения. Това коментира за Радио Пловдив местният депутат от „Възраждане“ Ангел Георгиев за изслушването на шефа на ДАНС за забраната на собственика на „Ботев“-Пд Антон Зингаревич за влизане в България. Той обаче направи уговорката, че не..
В първия работен ден на новото правителство стана ясно, че кадровите промени ще започнат от вторник. До тогава Съветът за съвместно управление ще обсъди предложенията на партиите за новите назначения, като последната дума ще има премиерът Росен Желязков. Как ще се разпределят кадрите на отделните партии, ще има ли взаимен контрол по..
Какво може да очакваме от избраното редовно правителство? Новата коалиция и заявеното управление ще внесе ли стабилност и ще отговори ли на очакванията на хората? Според политолога Петър Чолаков дали кабинетът отговаря на очакванията, ще покажат първите социологически сондажи. "Моята прогноза е, че това правителство ще стартира с много ниско..
Историческият компромис за съставяне на правителство е много тежък в такава ситуация, но над 80% от българите искат да има кабинет, за да може държавата да тръгне в дадена посока, зщото страната ни е в тежка финансова, икономическа, юридическа криза. Това заяви народният представител Станислав Балабанов ден след като кабинетът..