Новият парламент бе открит с пререкания и обещанието за пълна ревизия на дългото управление на ГЕРБ, което уморявало по думите на ораторите.
Говорим за новия парламентарен сезон - дали скъсен или устойчив, за възможен кабинет на трите партии от протестите, както и за заявените промени в изборните закони, коментар на политолога и университетски преподавател доц. Борис Попиванов.
Той посочи, че първото заседание на новия парламент представляваше преодоляване на първите пречки по съставяне на ново правителство.
"На дневен ред е не правителство около ГЕРБ, а около силите, които се обединяват срещу ГЕРБ", допълни политологът. Той отчете убедителното мнозинство, при избора на новия председател на Народното събрание.
"Още от първия ден на НС различните парламентарни групи внасят десетки законопроекти, с което от една страна искат да отговорят на очакванията на избирателите, но това не помага на бъдещото правителство", каза доц. Б. Попиванов. По думите му обаче са важни първостепенните задачи пред управлението, и трябва да се фокусира и концентрира политическото взаимодействие.
По повод на мажоритарния вот: "Самите сценаристи на Слави Трифонов и сега ръководни фигури на партията трябва да са се убедили, че мажоритарният вот би довел до доминация на партията, която има най-много гласове в момента, както и до влизане в парламента на олигарси от малки населени места, където те имат силно влияние."
Кабинет или предсрочен вот: "Всички партии с изключение на ГЕРБ искат парламента да остане и да има кабинет, но имат и свръхамбиции. Те искат да наложат своя дневен ред на останалите, което би могло да ги провали, ако не си дадат сметка, че политиката е компромиси. Три са най- важните теми днес, едното разбира се е здравната криза. Втората тема са социалните и икономически последици от кризата, и третата тема са европейските средства, за да се преодолее пандемията."
По повод на ревизия на управлението на Борисов, Борис Попиванов каза, че трябват много месеци напред за всичко това, защото това не е въпрос за един ден.
„Мога да кажа с една дума-разочарование“. Така Наталия Елис, председател на фондация, която подкрепя украинските бежанци у нас, коментира критиките на американския президент Доналд Тръмп към украинския държавен глава Володимир Зеленски. По думите и е имало наистина сериозни очаквания, и от украинска страна, и от страна на ЕС, за..
Темата за високите цени на хранителните продукти е сред водещите за посетители и изложители и на агрофрума, чиито домакин е Пловдив. Трите изложби АГРА, Винария и Фудтех събират на едно място над 620 компании от 25 държави. В днешния, втори ден на бойкот на големите търговски вериги, търсим мнения и коментари на български производители за..
Държавата да създаде условия за провеждане на повече фермерски пазари, където земеделските производители да могат да продават продукцията си директно на потребителя. Това от една стана ще доведе до засилена конкуренция и от друга ще намали зависимостта от големите хранителни вериги. Това е позицията на Български фермерски съюз, който изпрати..
Управляващата коалиция изглежда стабилна, поне досега не е имало някакъв по-сериозен трус, каза в предаването "Точно днес" политологът доц. Иво Инджов . "Създаде се усещането, че такъв е възможен, заради постановката в бюджета за пенсиите, че няма да растат с швейцарското правило. След силна критика от страна на БСП и на опозицията това бе..
„Съдейки по проекта на бюджет за 2025 година и прогнозата, която е дадена до 2028 година, очевидно е, че икономиката, демографската система, участието ни в ЕС, са с големи проблеми. Тоест – България е в хиперкриза. И проблемите не са толкова в бюджета, колкото в икономиката, в нашите връзки с други европейски страни. Тъй като..