Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бъдещето на ваксините срещу Covid-19

Ваксинирането е единственият начин за ограничаване разпространението на коронавируса, категорични са световни и европейски специалисти. Добрата новина е, че този процес се ускорява в цяла Европа и там вече има над 27 милиона ваксинирани. До момента държавите членки са получили над 126 милиона доза ваксини. Какво е бъдещето на ваксините срещу Ковид-19 и ще има ли достатъчно за всички желаещи да се ваксинират?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че вече е постигнато споразумение за ускоряване на доставките на ваксини на BioNTech-Pfizer и 50 милиона допълнителни дози ще бъдат предоставени през второто тримесечие на тази година, а така общият брой ще достигне 250 милиона дози. Те ще бъдат разпределени пропорционално на населението между всички държави членки. Новината идва в момент, когато има силни притеснения за страничните ефекти от векторната ваксина на „АстраЗенека“, а също и на „Джонсън и Джонсън“.

„Смятам, че в момента ЕС е длъжен на първо място да осигури възможността за ваксиниране на всички, а също и трета доза, която да осигури покриването на мутантите, естествения ход, който според мен ще настъпи, за да може да сме абсолютно защитени. Естественият въпрос е – ще има ли достатъчно ваксини? Европа продължава да изостава от страни като Великобритания, САЩ и Израел. И в този смисъл, обединяването само около един доставчик на ваксини – какъвто е „Пфайзер“, на фона на население от почти 360 милиона души, за които при три дози ще са необходими общо 1 милиард дози на година, би било доста рисковано“, подчерта доктор Аспарух Илиев, ръководител на лабораторията по инфекции в унвиреситета в Берн.

Той е избрал да се ваксинира с „АстраЗенека“. Смята, че рисковете от странични ефекти са минимални.

„Предпочетох да се ваксинирам с „АстраЗенека“, защото съм абсолютно убеден в безопасността на метода. Второ – смятам, че ваксината  несправедливо придоби една негативна популярност. Както за съжаление наблюдаваме и за ваксината на „Янсен“, която също е една много добра ваксина и покрива голям процент от мутациите“, коментира още доктор Илиев, който е категоричен, че страничните ефекти са изключително редки. 

Въпреки това много хора се притесняват от ваксината на „АстраЗенека“ и я отказват, а това поставя ново предизвикателство пред държавите от ЕС и някои вече взимат решения да спрат употребата й. Доцент Михаил Околийски, който е представител на Световната здравна организация заяви, че СЗО настоява имунизациите с ваксините на „АстраЗенека“ и „Джонсън и Джонсън“ да продължат, защото ползите са повече, отколкото образуването на тромбоемболия.

Той коментира и до колко са взаимозаменяеми ваксините на отделните компании и дали хората с първа доза „АстраЗенека“ могат да си поставят РНК-ваксина.

„По- скоро към момента научната общност и СЗО са се обединили да не се поставя втора различна ваксина. Смята се, че надеждността на ваксината, която е над 90 на сто ефективна, дава защита на човека, която ще го предпази от тежко прекарване на болестта, от това той да бъде хоспитализиран и от потенциална смърт. Няма достатъчно клинични изследвания, които да докажат, че ваксините може да са взаимозаменяеми“, подчерта доцент Околийски.

Въпреки уверенията на водещи експерти за ползите от ваксините срещу ковид-19, разразилата се полемика вече се отразява на решимостта на хората да се имунизират. Част от тях изчакват още научни доказателства за тяхната ефективност.

„Не сме сигурни в ефекта от тях“, казва млада жена, която до момента не е взела своето решение дали да ваксинира срещу коронавирус.

Възрастен мъж споделя, че изчаква своя ред, но е категоричен, че иска да бъде ваксиниран с ваксината на „Пфайзер“.

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Иво Желев

Наесен отиваме на седми поред избори

Политическите въпросителни на лятото обсъждаме в програма "Точно днес" със социолога от ЕСТАТ Иво Желев. Той  прогнозира и възможностите за изпълнение на третия мандат и дали новите избори са неизбежни. По думите му вече е ясно, че в този парламент не може да се произведе нищо работещо.  "Нито има възможности за мнозинство, нито обща воля, нито..

публикувано на 19.07.24 в 10:28

Два екипа от Аварийно спасяване-Пловдив са на терен и днес

Пожарите наситиха новините, хората изгубиха домовете си, държавата ще даде по 1578 лева на пострадалите семейства. Говорим с доброволците, които са на терен при юли.  Включване в програма "Точно днес" на Георги Влайков  от Аварийно спасяване - Пловдив от мястото на пожара в Карловски регион.  Той подчерта, че остават на терена на вече..

обновено на 19.07.24 в 10:05

Само за 24 ч. събраха 20 000 лв. за екипировка на доброволците

В програма "Точно днес" на Радио Пловдив говорим с Манол Пейков, народен представител от ПП-ДБ за поредната му акция, за дарения с код екипировка за доброволците За по малко от 24 часа успяхме да съберем 20 000 лева и днес ще закупим първите необходими атрибути за борба с огъня, каза за Радио Пловдив Манол Пейков. „Говорих с Георги Влайков от..

обновено на 19.07.24 в 10:05

100% е изпълнен приемът в МУ - Пловдив, след второ класиране

След второ класиране на 100% Медицински университет - Пловдив изпълни държавния план-приeм. По традиция най-голям интерес има към специалностите "Медицина", "Дентална медицина" и "Фармация". Там се полага и изпит-тест по биология и химия. В програма "Точно днес" говорим със заместник-ректора проф. д-р  Веселина Горанова , с коментар на КСК 2024...

публикувано на 19.07.24 в 09:45

Карлово чества 187 години от рождението на Апостола

С тържествена Света литургия на 18 юли в храм „Св. Николай” започна отбелязването на 187 години от рождението на Васил Левски и Празник на град Карлово. Кметът на общината д-р Емил Кабаиванов, официални гости и граждани положиха цветя и се поклониха пред гроба на Гина Кунчева - майката на Апостола. На площад „Васил Левски“ д-р..

публикувано на 18.07.24 в 13:33