„За съжаление, с оглед на предстоящите избори, нямаше време да бъде прието нещо изключително важно, каквото е изграждането на изборен регистър на основата на някаква форма на активна регистрация. Останалите промени, като въвеждането на изборен район „чужбина“, е нещо, за което експертите отдавна говорят, че трябва да се направи, а въвеждането на по-разнообразни форми и технологии на гласуване за мене е нещо все още под въпрос.“ Това заяви експертът по изборно законодателство Стоил Стоилов.
По думите му, за да бъде направено това, е необходимо да има актуален изборен регистър. Въвеждането на мажоритарната система или на смесен тип гласуване със засилен мажоритарен елемент също в бъдеще ще бъде на дневен ред.
Стоилов подчерта, че политиците поставят капани в изборния процес и каквито и правила да бъдат приети, след един или два изборни цикъла се намират начини те да бъдат заобикаляни. Като пример, той посочи единичната доброволна преференция, която“ работи“в сегашния ИК у нас.
„Доста експерти искахме тя да бъде от финландски тип, т.е. задължителна преференция и партията да не получава глас, ако няма избран човек от листата. В момента работим с единична доброволна преференция и партиите намират начин да я заобикалят, като се договарят предварително с кандидатите, че ако са избрани, те ще се откажат от местата си по някакви причини“.
"Другата използвана хватка е т.н. двойно водачество, като партиите са избирали по-ценните им кадри да водят две листи. Сега тези кандидати се слагат в две листи, с което вотът на избирателите се изкривява", заяви Стоилов.
Стоилов бе категоричен, че машинното гласуване няма да намали корпоративния и купения вот, тъй като тези злоупотреби стават извън териториите на изборните секции. Машинното гласуване обаче ще има влияние върху съмненията за умишлено добавяне на знаци върху хартиените бюлетини за тяхната валидация.
„Българската изборна администрация е направена на смесен тип. Едно юридическо тяло разглежда неуредените въпроси в ИК, а огромната част от логистиката се извършва от държавата“.
Повече чуйте от звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..