Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Процентът за култура в ЕП е смешен

| обновено на 01.05.21 в 11:30

„Киното е нещо по-различно от това да стоиш вкъщи и да си гледаш филм. Създава се съпреживяване в един салон с хора, които не се познават и ако  „филмът ги хване“, се създава едно друго чувство“. Това  заяви  режисьорът и евродепутат Андрей Слабаков.

По думите му, част от чувството, което филмът създава, го прави залата, а пандемията е затворила кината.

Ние правим доста добри европейски филми, но големите компании са завладели пазара. Дори и американците имат т.н. независимо кино, което трудно стига до нас.Нашият проблем е с разпространението. Известна вина  за това носят обаче и журналистите, защото те говорят „от сутрин до вечер“ само за американски филми и не се интересуват от европейското кино и още по-малко – от филмите извън ЕС.

Слабаков бе категоричен,  че при правенето на филми у нас има проблем

„От нас в европейското кино се очаква  да правим едни малки, бедни, жални европейски филмчета, които разказват колко зле се живее в Бългаия. Това негласно написано условие е свързано с това, други по-богати европейски държави да си вдигат самочувствието.  Ние все вадим по някой добър филм, но трябва да произвеждаме повече“.

По думите на Слабаков, проблем е и това, че  определени държави успяват да правят копродукции, но ние не сме сред тях и участваме като миноритарни продуценти. Изключително малко пари са получени по програма „Медиа“.

„Познайте до три пъти кой получава най-много пари в ЕС – Франция, Германия, малко Испания и Италия и някой друг датски филм. А ние сме на правата линия, която е на практическата нула с някои други 16-17 държави“.

Слабаков заяви още, че в Комисията по култура в ЕП се правят отчаяни опити да бъде обърната системата, защото тя е супер бюрократична. „Някакви чиновници разглеждат документи, без да се интересуват какъв е проектът. Ужасяващи изисквания и младите нямат никакъв шанс да участват“.

В ЕП и Комисията по култура се водят изключително тежки борби. Навсякъде културата е недофинансирана и остава винаги встрани.  „Ако бъде увеличен  процентът за култура, напр. 2%, това ще подпомогне  културата, защото в момента  предвиденият процент за нея  е смешен“.

Чуйте повече от звуковия файл:


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Деси Тенекеджиева за филма "Дяволски игри"

Срещнахме се в ефир с актисата  и  продуцент Деси Тенекеджиева, която сподели вълнения и мисли по повод премиерната българо- британска продукция "Дяволски игри" на режисьора Бен Чарлз Едуард.. Първият български филм с участието на легендарна холивудска звезда Мики Рурк  тръгна по кината в цялата страна преди седмица. Оригиналното име на филма е The..

публикувано на 14.02.25 в 15:15

Писателката Неда Антонова в "Срещи" тази събота

За любовта и смъртта на "Първия след Бога".  С писателката Неда Антонова питаме как така Дяконът е осъден на смърт по показанията на един единствен човек и защо още в началото на процеса Великият везир настоява Левски обезателно да бъде обесен... А доволството на Граф Игнатиев от присъдата що е?  И още куп, куп питания, за които и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 11:10

„Алтер его” - памет за поета Гален Ганев

На 10-ти февруари ни напусна поетът Гален Ганев. Тази събота ще излъчим интервю с него от 2019-та година, което той даде специално за „Алтер его“. Ще си припомним думи за поезията, за книгите, за амбицията, за безсмъртието, за Шекспир, за Радой Ралин... Ще звучат и негови стихове. Гален Ганев е роден в Чирпан. Завършва РЕГ "Иван Вазов" в..

публикувано на 14.02.25 в 10:44

"Празничен джаз сюрприз" с Ангел Заберски и приятели

Концерт на Ангел Заберски и приятели "Празничен джаз сюрприз" ще има в Дома на културата „Борис Христов“ тази вечер.  Ще прозвучат джаз аранжименти на известни класически произведения-"Половецки танци",  "Гранада", "Палячи". Зрителите ще чуят и авторски песни на Ангел Заберски.  

обновено на 14.02.25 в 07:31

Изложба на млада художничка в Балабановата къща

Първата самостоятелна изложба на Габриела Коджабашева  наречена „Когато затворя очи“ ще бъде открита  в сводестата зала на  Балабанова къща. Тя представя свои творби, по които е работила в последните две години. Вдъхновение Габриела черпи от различните епохи в историята на изобразителното изкуство и това проличава в работата ѝ. Габриела..

публикувано на 14.02.25 в 07:30