„Не опитът за сформиране на кабинет удари на камък, а имаше отказ от опит за сформиране на кабинет и това са напълно различни неща. Свидетели сме на това, че 10 дни бяха необходими на „Има такъв народ“, за да разберат, че не могат да мълчат, преди да им бъде връчен мандата. След 10 дни те разбраха, че не могат да чакат и да мълчат преди да им връчат мандата, защото преди това трябва да номинират министър-председател като втора политическа сила. Това го научиха. Но сега сме свидетели, че изправени пред неизбежността на предсрочни избори, т.н. партии на протеста ще трябва да направят едно единствено нещо – да се опитат да компенсират щетите, които нанесе присъствието им в Парламента за тези няколко седмици върху изборния резултат“. Това подчерта политологът проф. Румяна Коларова.
По думите на проф. Коларова, само ДПС ще отбележи еднозначно победа както с изборния резултат, където е увеличила подкрепата си, така и с представянето си в Парламента, защото няма как протестните партии да не приемат предложението за увеличаване на секциите в чужбина, които увеличават основно идващия от Турция вот за ДПС.
Коларова бе категорична, че след бързите извънредни избори статуквото ще бъде възпроизведено с малки разлики.
Решаващото действие в оставащите максимум две седмици живот на настоящия Парламент е да се разбере какви закони ще може да бъдат приети и какъв служебен кабинет ще назначи президентът.
„Ако Слави Трифонов успя да си спести отговорността да посочи министри, президентът ще трябва да се ангажира с пълен набор министри, които да управляват поне два месеца“.
Би било нелепо, ако президентът състави служебния кабинет в последния момент, защото от първия момент на тези избори е било ясно, че ще се стигне до служебен кабинет, ако ИТН не приемат мандата.
„Президентът очаква отдавна да назначи служебно Правителство и ще му бъде много по-трудно да убеди хора извън силните симпатизанти на Президенството да станат министри. Бъдещето е много неясно и става въпрос за качествени хора, които да се съгласят да бъдат министри“.
В България има две политически грешки – приема се, че всяка политика е промяна, като се бърка политическата промяна със смяна на управляващите и второ, приема се, че политическата промяна е нещо революционно.
„Няма ефективна промяна в демокрацията, която да стане изведнъж и много“.
Освен изборното законодателство, като друга очаквана „радикална“ промяна проф. Коларова посочи смяната на ЦИК. „Това обаче едва ли ще промени качеството на изборния процес, тъй като тази комисия е съставена от професионалисти“.
Интервюто – от звуковия файл:
Все повече започва да се утвърждава идеята, че блокирането на политическия процес в България е заради т.н. "домова книга", това мнение изрази в програма "Ден след ден" политологът Георги Киряков. Според него целта е да не се възможност на хора различни, от лансирани от ГЕРБ и ДПС-Ново начало да бъдат министър-председатели. Каква е..
Румъния и България могат напълно да се присъединят към европейското Шенгенското пространство с отворени граници от януари 2025 г., съобщи унгарският вътрешен министър Шандор Пинтер на неформалната среща на вътрешните министри България, Бумъния, Австрия и Унгария в Будапеща. Окончателното решение ще бъде взето през декември. Юлиана Николова от Портал..
"При 20 години посетих лаборатория в Института по демографски изследвания "Макс Планк" в Германия, където работех. Там имаше много интересен експеримент - понеже хората живеем стотина години, а те искаха трябва да се изследват моделите на живот, на смъртност, зависимостите статистически и математически, изследваха зелени еуглени. Мисля си, че ние тук..
България я чака неизбежен режим на тока тази зима заради недостиг на електроенергия, това предупредиха от Българския енергиен и минен форум. Те изпратиха декларация до всички политически партии в 51-то Народно събрание с призива да не се допусне политическата криза да прерастне в енергийна. "Не ми се иска да се връщаме в 80-те години на ХХ век, но е..
Денят на християнското семейство е повод да се замислим за ценностите, които предаваме на децата си, и за ролята на семейството в изграждането на морални и духовни устои. В съвременното общество, където динамиката на ежедневието често отнема от времето за близките, днешният празник ни напомня за важността на семейната сплотеност и духовното..