Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колективен имунитет през есента, ако се ваксинираме повече сега

Темпът на ваксиниране е много нисък, или към 12% от населението

| обновено на 28.04.21 в 10:31
Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Здравните власти удължават епидемичната обстановка, заради пандемията от Ковид-19. Наш събеседник в програмата е известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов за новите мерки, за новите опасни щамове на Ковид-19, за ваксините у нас, с коридори или без, защо колективният имунитет продължава да е мираж?

Академик Гълъбов с акцент над закъснелите според него ваксинации на възрастните хора у нас: "Примерът, който давам е от Великобритания, където при 60 млн. население имат смъртност между 5 и 15 случая, САЩ при 300 млн. души са със смъртност межуд 300 и 400 на ден. България при население по малко от 7 милиона, се съобщава смъртност между 100 и 200, само днес тя е под 100". 

"Този въпрос със смъртността, никой не го анализира", смята акад. Гълъбов. Той отчете, че броят на заболелите от Ковид-19 в т. нар. трета вълна спада и вече е под 15%.  

Според него има една причина за тази висока смъртност и това е, че възрастните хора попадат в последната четвърта фаза на ваксиниране. "Но това е политическо решение, къде да се сложат в календара за имунизации възрастните хора, които са над 1 милион и 600 хиляди, много малко от тях са домове за стари хора, където има ваксинации", посочи акад. Гълъбов.  

"Това е уникален случай, който го няма никъде в света", посочи вирусологът.  Той отчете, че България е последна по ваксиниране в Европа, но е и в първата тройка по смъртност. 

"Едва сега общопрактикуващите лекари у нас осъзнаха, че може да играят важна роля за своите пациенти, и да участват в имунизациите", смята още акад. Гълъбов. Той отчете, че сега дори е имало бой, кой колко ваксини да вземе от РЗИ-София.
Мутациите и Ковид-19: Те не са проблем за трите ваксини, които се поставят в България. Като цяло обаче, у нас закъсняхме с ваксините, отчете още вирусологът. Според него този вирус ще стане сезонен, и ще се налага да се ваксинираме всяка година. Това заболяване постепенно ще изчезне, за този вирус знаем много, надявам се, че ще има резултат, заключи академик Ангел Гълъбов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Иконографията на Рождество Христово

Класическата иконография на Рождество Христово се оформя още през 5-6 век. Два са водещите аспекти в нея - божието въплъщение и претворяването, обновлението, което спасява целия свят, обяснява иконографът Елена Дигбоюшка. През годините тя се е сблъсквала с различни образци на изображението на Рождество Христово – едни икони са с повече..

обновено на 25.12.24 в 09:49

Коледа е миризма на горящ пън и щастието, че сме заедно

"Коледа за мен е съчетание между духовното и земното. Съчетание между самото Рождество, което е един от основните камъни в християнството и земното, защото е имения ми ден. Преди всичко обаче Коледа за мен е миризма на горящ пън, студ навън и щастието, че сме всички заедно". Така описа своите усещания на 25 декември именика Христо Коликов,..

публикувано на 25.12.24 в 08:25

Кметът поздрави пловдивчани за Рождественските празници

Кметът на Пловдив Костадин Димитров поздрави пловдивчани с настъпването на светлия християнски празник Рождество Христово. В обръщението си той пожелава на всички здраве, благоденствие и мир. "Коледните празници са време на топлина, споделени мигове и добрина. Време, в което се обръщаме към семейството и приятелите си, споделяме надежда и търсим..

публикувано на 23.12.24 в 14:59

Планове с неизвестен край (част 1)

Училището насърчава децата да са винаги прави, на всяка цена. Но ще им се налага да взимат решения в несигурна среда. В този епизод опитваме да дадем някои насоки за запълване на тази празнота в образованието и възпитанието на децата. В два последователни епизода гостува Весислав Илиев, който споделя опит като ментор от образователната програма за..

публикувано на 23.12.24 в 12:50

И светът, и България се нуждаят от баланс и ценностно съгласие

Тази година е като продължение на предишната, а предишната на предходната и това е лошата тенденция на инерция от Ковид кризата насам, определи доцентът по социология Алексей Пампоров. В глобален план има тенденция на преподреждане, в която за съжаление и "добрите" също показват липса на морален интегритет. Видя се, че светът не е черено - бял. За..

публикувано на 23.12.24 в 10:44