Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колективен имунитет през есента, ако се ваксинираме повече сега

Темпът на ваксиниране е много нисък, или към 12% от населението

| обновено на 28.04.21 в 10:31
Акад. Ангел Гълъбов
Снимка: Ани Петрова, БНР

Здравните власти удължават епидемичната обстановка, заради пандемията от Ковид-19. Наш събеседник в програмата е известният вирусолог акад. Ангел Гълъбов за новите мерки, за новите опасни щамове на Ковид-19, за ваксините у нас, с коридори или без, защо колективният имунитет продължава да е мираж?

Академик Гълъбов с акцент над закъснелите според него ваксинации на възрастните хора у нас: "Примерът, който давам е от Великобритания, където при 60 млн. население имат смъртност между 5 и 15 случая, САЩ при 300 млн. души са със смъртност межуд 300 и 400 на ден. България при население по малко от 7 милиона, се съобщава смъртност между 100 и 200, само днес тя е под 100". 

"Този въпрос със смъртността, никой не го анализира", смята акад. Гълъбов. Той отчете, че броят на заболелите от Ковид-19 в т. нар. трета вълна спада и вече е под 15%.  

Според него има една причина за тази висока смъртност и това е, че възрастните хора попадат в последната четвърта фаза на ваксиниране. "Но това е политическо решение, къде да се сложат в календара за имунизации възрастните хора, които са над 1 милион и 600 хиляди, много малко от тях са домове за стари хора, където има ваксинации", посочи акад. Гълъбов.  

"Това е уникален случай, който го няма никъде в света", посочи вирусологът.  Той отчете, че България е последна по ваксиниране в Европа, но е и в първата тройка по смъртност. 

"Едва сега общопрактикуващите лекари у нас осъзнаха, че може да играят важна роля за своите пациенти, и да участват в имунизациите", смята още акад. Гълъбов. Той отчете, че сега дори е имало бой, кой колко ваксини да вземе от РЗИ-София.
Мутациите и Ковид-19: Те не са проблем за трите ваксини, които се поставят в България. Като цяло обаче, у нас закъсняхме с ваксините, отчете още вирусологът. Според него този вирус ще стане сезонен, и ще се налага да се ваксинираме всяка година. Това заболяване постепенно ще изчезне, за този вирус знаем много, надявам се, че ще има резултат, заключи академик Ангел Гълъбов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

В жегата да се хидратираме добре и да се храним правилно

В периода на интензивните горещини е най-важно да се хидратираме добре и  да се храним правилно , за да подпомогнем терморегулаторните механизми на организма и да си спестим здравословните проблеми.  Това обясни в програма „Точно днес“ д-р Станимира Станчева, началник на отделението по ендокринология в УМБАЛ „Пловдив“. Тя коментира как жегата..

публикувано на 16.07.24 в 15:29

Десните у нас са с фабричен дефект, добри са само в опозиция

"В член 99 на Конституцията ни не е записана мярка, която да предвижда отлагане от страна на президента на възлагането на втория мандат с три месеца, за да може да се събере по някакъв начин от тези, на които ще се даде мандатът, някакво мнозинство, за да го подкрепи. Конституцията по този въпрос е съвсем ясна, а ПП-ДБ не са готови да управляват"...

публикувано на 16.07.24 в 10:37

Радостин Чолаков ще учи с пълна стипендия в Станфорд

През годините сме разказвали нееднократно за Радостин Чолаков от Барутин, който спечели награди за отличните му софтуерни проекти, в международни състезания е сред първите STEM изследователи, има отличие и от световен конкурс за млади учени. Тази година той завърши Образцова Математическата гимназия "Академик Кирил Попов" в Пловдив с..

публикувано на 16.07.24 в 07:45

Ден на отворените врати за децата на КЦМ

За втора поредна година Холдинг КЦМ 2000 организира Ден на отворените врати за децата на голямата фамилия. По думите на пиара Веселина Балтова, изборът на дата не е случаен. Точно преди десет години на днешния 15 юли 2014г. в Новия оловен завод на КЦМ е получен първият разтопен метал. Това е и кулминацията на уникалния проект за Технологично..

публикувано на 15.07.24 в 17:18

Забавянето на втория мандат е иновативно и смислено решение

Сложната политическа ситуация изисква сложни иновативни решения и отлагането на връчването на втория мандат, което поискаха от ПП- ДБ от президента, е разбираемо. Поради това, че те неочаквано се оказа втори сега имат време да преценят какво искат и какви ще политиките им в новата ситуация, коментира докторът по социология Венелин Стойчев. Такова..

публикувано на 15.07.24 в 12:11