За Епископската базиликата говорим в програма "Точно днес" с Лаврен Петров, галерист, внук на големия наш художник Цанко Лавренов. От него повече и за най - новата книга на Ружа Маринска наречена "За изкуството". В интервюто става реч и за частните музеи в Пловдив, които отвориха врати за посещения.
Лаврен Петров каза, че силно се надява пандемията да не създава повече проблеми и да не прекъсва културния живот.
"Само преди седмица представихме в Пловдив книгата на Ружа Маринска, която е изключително издание, сборник с научни статии и публикации, писани за повече от 50 години, като в него не са включени книгите на авторката", поясни Петров. Той смята, че Маринска е една от големите фигури в съвременната българска култура, тя е критик и изследовател на изкуството, преподавател.
"Книгата има място във всяка една библиотека, но това не е четиво, което да е лесно за осмисляне. Поразителното е, че Ружа Маринска пише без да й влияе времето, при нея няма разлика в написаното в периода преди 1989 година и след това", смята Лаврен Петров.
За дейността на фондация "Цанко Лавренов": Проектът "Христо Берберов" ще бъде на дневен ред, и там предвиждаме да се мине през голяма национална избожба съвместно със СБХ и НБУ. Ще има и няколко филма, посветени на художника, както и изложба в началото на 2022 година.
За Епископската базилика на Филипопол: "Посетихме музея и се радвам, че личи съвместна работа на общината и фондация "Америка за България". Световен паметник е тази Базилика, и това, което ме порази е невероятната атмосфера, която е създадена. Липсва всичко, което може да бъде недостатък на българските музеи, като липсата на средствата. Там всичко е направено по модерен и бляскъв начин. Работят изключително любезни хора, които според мен са мотивирани."
За частните музеи и галерии в Пловдив: "Акцент са колекциите на Димитър Георгиев и на семейство Джуркови. Това са реализирни хора, които реставрират стари къщи, обзавеждат ги, и излагат колекции от българско изкуство, събирани с години. Това е нещо, което липсва в България. Според мен този нов момент ще роди много нови проекти, които ще дадат по-голямо самочувствие на галеристите."
Именитата пианистка Венета Нейнска поставя началото на европейското си турне „Пътища и посоки“ в Дом на културата „Борис Христов“ в Пловдив. Най-добрият концертен роял „Стейнуей“ в България ще звучи с изпълнението на произведенията на Шопен, Рахманинов, Крайслер, Мануел да Файя, Кристоф Вилибалд Глук, Франц Шуберт. „Подобно на начина,..
За кенсъл културата ще си говорим тази събота. Защо се появи и какво ни обещава? А може би отговорът е в казаното от Алан от Лил, проповедник от 12 век: "Миналото има восъчен нос, който може да бъде извиван във всички посоки." Гости на "Срещите" са проф. Цочо Бояджиев, Мирослава Кацарова и доц. Илия Кожухаров.
В НБ „Иван Вазов“ в Пловдив ще бъде представена книгата „Ататюрк. История на идеи“ от М. Шюкрю Ханиоглу. Тя не е поредната биография на големия турски държавник, а разказва за идеите на Ататюрк, еволюцията им и реализацията им в турското общество. Авторът М. Шукрю Ханиоглу е професор по история на късната Османска империя в департамента по..
Дружеството на пловдивските художници организира търг с творби от архива си. Аукционът се ще състои в Изложбената зала на Дружеството на ул. „Авксентий Велешки“ 20. Организаторите канят любителите на изобразителното изкуство и пловдивските таланти, представители на бизнеса и колекционери да участват в тазгодишното издание на търга, на..
Бачковската света обител посрещна деца от последните групи на детските градини в селата Белащица и Марково. Поводът за посещението бе Деня на християнското семейство и на православната християнска младеж, който се чества днес. Малчуганите бяха посрещнати в манастирската църква „Успение Богородично“ от отец Евтимий. Той се обърна към децата с „добре..