„ Аз съм се посветила на тази професия. Гордея се с този избор", категорична е Запрянова и споделя, че през последната година в условията на пандемията от Ковид се работи трудно и при спазване на строги мерки и изисквания.
„Всички колеги в страната работим трудно. Работим с непрекъсната грижа за майките и бебетата, пазим и тях и нас. Спазваме указанията на Министерство на здравеопазването. Когато се налага обаче, да си с екипировка с часове, когато има пациенти с ковид, наистина е много трудно да работиш", допълва акушерката.
По думите й поради мерките, татковците не могат да присъстват на раждането на своето дете, свижданията са ограничени, а бременните са лишени от така нужната подкрепа на половинките си в този момент.
„Тука е нашето място, на акушерките. Стремим се в този момент да компенсираме тази загриженост, за да не се чувстват самотни в този важен за тях момент“, разказва Запрянова.
Тя допълни, че в болницата, в която работи, има специализирано отделение за грижа за бременни и родилки с ковид и вече е имало такива случаи. За тях се полагат всички необходими грижи.
Според нея пандемията се е отразила на бъдещите майки. Бременните се притесняват много повече от останалите хора при положителен тест, защото носят още един живот и са отговорни за него.
„Това много стресира жените. В момента са спрени училищата за бременни. От Алианса на българските акушерки, за да сме близо до родилките, стартирахме една успешна онлайн кампания „Акушерките близо до майките“. Опитваме се да им помагаме, за да получат пренатална подготовка, а и да ги успокояваме, когато имат притеснения около заболяването", допълни Запрянова.
По думите й е рано да се каже дали ще има бейби бум у нас заради коронокризата. Факт е обаче, че се увеличават ражданията през последните месеци. В болница Селена до момента има 870 ражданията, които са повече спрямо същия период на 2020 година.
Акушерката сподели, че през последните години, има сериозен отлив от професията и все по-малко от дипломираните остават да работят у нас.
За днешния празник тя пожела на всички свои колеги здраве и да продължат да творят чудеса.
„ Всеки нов живот е едно малко чудо, което се ражда в нашите ръце“.
Целият разговор може да чуете в прикачения звуков файл.
Мерки за подобряване на дисциплината в училище и за по-активното участие на родителите в тези усилия предлага Синдикат "Образование" към КТ "Подкрепа". Те включват по-активното участие на родителите в тези усилия. "През последните няколко години анализирахме, че ситуацията в българските училища е много трудна по отношение на мотивацията на..
Няма причина токът да се спонсорира от държавата, тъй като никои не е направил нещо, което следва да бъде компенсирано. Компенсационни действия се предприемат, когато определени субекти предприемат действия в полза на държавата или по задължение, което държавата им е вменила да изпълнят. Това коментира Никола Янков, съдружник във..
За протестите от близкото минало и протестите днес говорим в програма "Ден след ден " на 10 януари. На тази дата през 1997 година е кулминацията на протестите срещу правителството на БСП, а площадът пред парламента става арена на сблъсъци и напрежение. Разговаряме с участник в тогавашните протести, а и в днешните - настояващи за правосъдна реформа..
Компенсирането на бизнеса за цената на тока би помогнало, но за да бъдем конкурентни са необходими трайни решения и затова трябва да помислим за дългосрочни мерки. Това коментира изпълнителният директор на Тракия икономическа зона Пламен Панчев. Според него една от пречките са прекалено многото регулации, които има в Европа. По думите му..
С дефицити влезат в 2025 година голяма част от театрите в страната и това демотивира трупите, не позволява обогатяване на репертоара, притеснява публиката и злепоставя културните институти пред техните зрители и партньори - затова са единодушни директорът на Кукления театър Пловдив Петър Влайков и на Родопския драматичен театър "Николай Хайтов" Мариан..