„Преди избори – всички управляващи, се опитват някак си да ремонтират и изкълчат изборното право, за да им даде предимство. Но статистиката неумолимо доказва, че такова предимство не могат да получат с такива конюнктурни ремонти на изборния закон. Последното изменение на Изборния кодекс дава информация за две опасни явления. От една страна – прибързаност. Закон с такава степен на сложност, се изменя било с оглед да се изпълнят някакви предизборни обещания, било с оглед да се търси предимство или реванш. Втората тенденция е, че този Изборен кодекс, се опитва да изпълни всички предизборни обещания на всички нововъзникнали парламентарни групи, без оглед на връзката помежду им“, това заяви в предаването „Точно днес“ на Радио Пловдив адвокат Марин Божков, експерт по изборно законодателство.
Той посочи за пример виедопроследяването на гласуването, което е много полезно при гласуването с хартиена бюлетина, защото с него могат да се разкрият множество нарушения.
„Но когато, е въведено машинно задължително гласуване, в огромната част от избирателните секции, то няма да бъде толкова ефективно. Второто голямо безпокойство е свързано с това, че мажоритарна система може да бъде въвеждана евентуално. При това – напълно неясно по какви принципи ще бъде тя. Което връща българското изборно законодателство в самата зора на демократичните избори през 18 век във Великобритания, когато получилия най-много гласове бива избран. И при една ниска избирателна активност при 40%, може да бъде избрано лице с около 10% от гласовете на избирателите. Което означава, че 90% от избирателите не са гласували за него“, обясни Марин Божков.
Той каза още, че остава впечатлението, че голяма част от промените са правени не по експертни, и не с мисълта да се усъвършенства изборното законодателство, а да се отмъсти на старите партии, които са го използвали в своя изгода.
„Нововъзникналите парламентарни групи отново влизат в капана на това, че промените в Изборното законодателство в последния момент не носят предимство на никой. Резултатът вероятно ще са едни рисково проведени избори“, коментира експертът и допълни, че съществува голям риск от хаос при въвеждането на машинното гласуване за толкова кратък период от време.
Цялото интервю с Марин Божков можете да чуете в звуковия файл.
Агресията в НС не е нещо ново, но същевременно едва ли предизвиква кой знае какъв интерес. В крайна сметка парламентът е място за говорене, а не за бой, заяви в предаването "Точно днес" политологът Страхил Делийски. "Трудно ми е да си представя, че може да има друг прочит освен прочита на деформираната представа за НС и политическата култура. Тя е..
Четвъртък утро на 6 февруари по темата: възможен ли е ДЗИ по математика, говорим с Жюстин Томс от УС на асоциация "Родители". Министерството на образованието и науката обмисля отпадане на матурите в 10 клас и въвеждане на задължителна матура по математика в 12 клас . Целта - промени в системата, с които тя да отговори на нуждите на пазара на..
В държавата се подготвя законова забрана за реклама, предлагане и продажба на продукти, съдържащи наркотични вещества, прекурсори и техни аналози. Причината за тази строга мярка е трагичният инцидент от началото на годината, когато 14-годишно момче загина след употреба на вейп с наркотично вещество. Здравната комисия в парламента ще разгледа..
В Пловдив се провежда кръгла маса за сателитните технологии за интелигентно растениевъдството, за проекта EDUAGRI говорим с ректора на Аграрния университет доц. д-р Боряна Иванова . • Форумът ще акцентира върху сателитни технологии за зелен растеж и климатична устойчивост в Пловдив. • Представяне на проект EDUAGRI за обучение на студенти в..
Заради грипа 6 и 7 февруари са неучебни дни за пловдивските ученици , обяви кметът Костадин Димитров. Решението е взето, след като са обсъдени данните за заболеваемостта в град Пловдив. Това е най-добре за здравето на децата , обоснова се кметът. Със свои заповеди кметовете на общините Марица, Хисаря, Стамболийски, Пловдив, Карлово,..