Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Пловдив стартират тестовете за T-клетъчен имунитет за Ковид-19

Тестът ще се прави на ваксинирани или преболедували хора

| обновено на 07.05.21 в 11:56

В ДКЦ „Пълмед“ - Пловдив стартират от днес, 7 май тестовете за качествено определяне на клетъчен имунитет към SARS-CoV-2 чрез eнзимно-свързан имуносорбентен точков анализ (ELISpot). 

Благодарение на високо технологичната апаратурата, инсталирана в лабораториите на медицинския център чрез ELISpot тест може да се провери дали организмът ни има Т - клетъчен имунитет към SARS- CoV-2 вирус, който ни предпазва от повторно заразяване и ни дава информация за ефективността на защитата след поставена ваксина. Без информацията за наличието именно на Т-клетъчен имунитет, никой не може да е сигурен, дали има достатъчно добра защита, тъй като антителата придобити след преболедуване са за неопределено време, пишат от центъра.
 
“ELISpot тестът открива активираните специфични Т-клетки към SARS-CoV-2 вирус и по този начин може да се определи индивидуалният имунен отговор на лица, които са били в контакт с вируса и/или на които е поставена ваксина. Освобождаването на цитокини от Т-клетките, стимулирани от специфични коронавирусни антигени осигурява диференцирана картина на имунния отговор, която показва прогресията на заболяването и дали е придобит имунитет. С този тест се определя броя на клетките, които след среща с протеините на шипчето (специфичния S1 участък на спайк протеина), отговорни за прикрепяне на вируса към клетките на човека,  започват да отделят гама-интерферон. Нивото на отделения гама-интерферон е в основата на определянето на Т-клетъчния имунитет при този метод. ELISpot методът, по който се осъществява тестът, е високо чувствителен и може да открие една клетка от 200 000, която започва да отделя гама-интерферон“, коментира д-р Екатерина Петкова, управител на ДКЦ "Пълмед".

За извършването на теста е необходимо да се вземе венозна кръв, след предварително записан час на обявените телефонни номера. Резултатите от изследването се предоставят след 48 часа и дават отговор на въпроса, дали е изграден клетъчен имунитет срещу вируса. Тестът е подходящ, както за пациенти вече преболедували ковид инфекцията, така и за такива, които са си поставили ваксина. Информацията за Т клетъчен имунитет може да ни помогне при вземане на решение и за предстоящо ваксиниране.

ELISpot тестът може да даде информация за среща със SARS-CoV-2 вируса и при пациенти без симптоми или прекарали леко заболяването без да имат образувани антитела. 
Резултатите се отчитат със скенер за разлика от други подобни тестове, при които отчитането става чрез броене с микроскоп. Отчитането на резултатите със скенер и изчисляването им със специализиран софтуер свежда до минимум човешките грешки.
„Изследването за Т клетъчен имунитет е високоспециализирано и изисква освен налична апаратура, но и специфичен консуматив за провеждането на теста и най-вече обучен и високо квалифициран екип. Интерпретацията на резултатите се извършва от лекар специалист. Радваме се, че ще можем да предложим на пациентите си този вид тест особено актуален в контекста на световна пандемия от COVID-19. Ние сме първите лечебни заведения в България, което инвестират в подобна апаратура и предлагат този тип тест, изцяло извършващ се от екипа на лабораториите ни“, коментират от ДЦК "Пълмед".
 
Информация за теста и за записване на час може да се намери на сайта на „Пълмед“, както и на тел. 0888 539 385 в Пловдив.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията
Боян Захариев

Да се преподават добродетели и ценности през светския поглед

Обучението по религия в училище също се оказа тема за горещи спорове. От едната страна са застъпниците на светския характер на образованието, които са против сегашното избираемо обучение в материята да стане  задължителен предмет. Опонентите им смятат, че запознаването на децата с основите на вярата ще бъде изцяло в тяхна полза и няма да е за сметка..

публикувано на 25.04.25 в 15:53

Млади таланти представиха проекти за модерни къщи

Деветото издание на инициативата " Аз мога да строя " се проведе в Пловдив. В него участваха 15 отбора от професионалните гимназии по строителство, архитектура, геодезия, пътно и водно строителство от 10 града на страната.  Това е състезание, което се прави по инициатива на Пламен Иванов и е подкрепено от на Камара на строителите в България,..

обновено на 25.04.25 в 13:24

„Елементи в криза“ за водата и отпадъците

Епизодът „Вода“ от поредицата „Елементи в криза“ изследва парадокса на водните ресурси в България, като се фокусира върху град Пловдив.  Фокусът е върху ефективността на системата за сметосъбиране, сортиране, депониране и рециклиранае, както и въздействието на нерегламентираните сметища и замърсяването на въздуха. Също така, обсъждаме въпроси,..

публикувано на 25.04.25 в 12:45

Музиканти и доброволци почистват Бунарджика

Организаторите на фестивала за хаус музика Lost in Hill и доброволци ще почистят пловдивския хълм Бунарджика на 27-ми април. Инициативата започва в 11:00 часа сутринта на входа на Летен театър Бунарджика. Целта е да се подготви територията за предстоящия пролетно-летен сезон за гражданите на Пловдив и гостите на града. "Ние едва сега започваме с..

публикувано на 25.04.25 в 10:43

Философията в медицината ще подобри връзката лекар-пациент

Въвеждането на дисцплината „Философия на медицината“ в обучението на студентите медици на Медицински университет-Пловдив бе обсъдено по време на първия по рода си в страната дискусионен форум на тема  „Общество-философия-медицина“. Той се организира от Департамента за езиково и специализирано обучение към Медицински университет - Пловдив...

публикувано на 25.04.25 в 10:33