Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Рестартирай Европа" - COVID-19 и имунизационния календар


Седмицата от 26-ти април до 2-ри май e обявена за Европейска имунизационна седмица като мотото й бе „Ваксините сближават“. Тя се отбелязва от 2008-ма година и за малко повече от десетилетие се превърна в глобална инициатива в подкрепа на ваксините срещу заразните болести.

Тази година тя съвпадна с най- мащабната до момента кампания срещу Ковид-19. В битката с пандемията забравихме, че има и епидемии. В същото време данните сочат, че  в някои страни от ЕС и съседни на него държави в момента се наблюдават безпрецедентни епидемии от болести, предотвратими чрез ваксинация. Европа влезе в пандемията едва справила се с епидемията от морбили, но и до момента общността не може да изпълни изискването за 95 процента ваксинационно покритие срещу заболяването. Липсва пълно покритие за имунизиране срещу дифтерия, тетанус и коклюш сред децата в ЕС. Процентът на ваксинацията срещу сезонен грип в ЕС остава значително под целта за покритие от 75 % при хората над 65 години.

Политиката в областта на ваксинирането е от компетенциите на националните органи, но ЕК подпомага държавите-членки да координират своите политики и програми и ги подкрепя  финансово за подобряване на равнищата на ваксиниране по линия на здравната програма на ЕС.

Според главния държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев ковид-пандемията у нас не само, че не е нарушила задължителния имунизационен календар, но и е ограничила разпространението на други заразни болести. Най- вероятно в задължителния имунизационен календар ще бъде включена ваксината срещу варицела.

Заради коронавируса, който надмогна всички останали вируси, тази зима нямаше грипна епидемия, но никой не може да каже какво ще се случи през следващия есенно – зимен сезон. В същото време интересът у нас към грипните ваксини е най- ниският в Европа. Според главния държавен здравен инспектор грипът най- вероятно ще се върне през есента. За последните четири години процентът на ваксинираните срещу грип възрастни хора у нас се е увеличил от 2 на 7 процента, като целта е в новия сезон да стигне 10 на сто.

Според председателя на Българското сдружение по иновативна медицина д-р Валери Цеков предизвикателство пред здравните експерти са спадът в общественото доверие към имунизациите, географските различия по отношение на достъпността и засилването на дезинформацията относно ваксинациите. По думите на Цеков ваксините са станали жертва на собствения си успех.

Председателят на парламентарната здравна комисия д-р Александър Симидчиев смята, че трябва да има стимули, които да насърчават имунизациите. Той направи паралел между застраховането и ваксинирането. Чистата вода и ваксинациите са променили съвременната ваксинация. „Ваксинациите ще променят общественото здраве, а то включва здрава икономика, култура, духовност, общуване“, подчерта д-р Симидчиев.

У нас Европейската имунизационна седмица съвпадна с откритите по празниците зелени коридори за ваксиниране срещу коронавирус. 5000 пловдивчани и жители на областта търпеливо изчакаха на опашките, за да се имунизират.

Здравните власти уверяват, че Ковид-ваксините няма да бъдат включвани в задължителния имунизационен календар.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Търсят ваксини срещу коклюш при джипита и в аптеките

След тревожните новини за разпространението на коклюш в страната ни каква е ситуацията в Пловдив и има ли достатъчно ваксини срещу заболяването коментираха в програма "Ден след ден" председателят на Регионалната фармацевтична колегия Димитрия Стайкова и  общопрактикуващия лекар д-р Георги Цигаровски, председател на РК на БЛС. Според..

публикувано на 24.04.24 в 16:44

Петима кандидат-студенти ще се борят за 1 място в МУ-Пловдив

Кандидатстудентската кампания 2024 за Медицински университет-Пловдив е открита, текат първите изпити за чуждестранните кандидати. Готов е справочникът за всички български кандидат-студенти, за четирите факултета на университета и в Медицинския колеж. Днес се проведе Ден на кандидат-студентите, в който участваха дванадесетокласници от Пловдив и..

публикувано на 24.04.24 в 13:15
Евелина Славкова

"Тренд": ГЕРБ-СДС водят с близо 10% на ПП-ДБ

Близо 10% ще е разликата между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ за предстоящите избори в полза на партията на Бойко Борисов. Това сочи последното изследване на социологическа агенция "Тренд", което е по поръчка на в. "24 часа" и "Нова броудкастинг груп". В изследването, което е проведено в периода 12-19 април, са участвали 1002 души. Изводът от проучването е,..

публикувано на 24.04.24 в 10:00

Бизнесът и културата търсят механизми за сътрудничество

Среща между бизнеса, културните институции и местната администрация в Пловдив търси механизми за симбиоза помежду си. Идеята е да се създадат значими връзки между индустриите и културния сектор.  Участниците ще имат възможност да се ангажират в динамични дискусии, да изследват нови бизнес възможности и да създадат партньорства...

публикувано на 24.04.24 в 09:52

В БСП не прощават поведение като на Григорова и Йончева

Социологът Юрий Асланов смята, че сглобяването на служебното правителство е трудно се само заради промените в конституцията, но и защото никой не очакваше разглобяване на сглобката. След като логиката се счупи, тя ще продължи да се чупи и за по- незначителни неща, каквото е служебното правителство, каза той в предаването "Ден след ден" на Радио..

публикувано на 23.04.24 в 15:59