Локомотив с грандиозна крачка към сребърните медали!

Лудогорец - Локомотив (Пловдив) 1:2
Снимка: ПФК Локомотив Пловдив

Локомотив  победи Лудогорец с 2:1 като гост в мач от 28-ия кръг на efbet Лига. "Орлите" вече си бяха осигурили титлата, а след края на мача получиха своя трофей. Бърнард Текпетей откри резултата в 15-ата минута, а само две по-късно Георги Минчев изравни. В 32-ата минута Димитър Илиев направи пълен обрат от дузпа.

Шампионите завършиха срещата с девет души, след като Елвис Ману и Каули бяха изгонени през второто полувреме.

Лудогорец откри резултата в 15-ата минута. „Орлите“ организираха чудесна атака, при която Доминик Янков комбинира с Бернард Текпетей отляво. Ганаецът успя да се освободи от Бирсент Карагарен и със страхотен удар от около 20 метра намери долния десен ъгъл за 1:0.

Само две минути след това „черно-белите“ изравниха. Парвиз Умарбаев получи отляво и центрира прекрасно на главата на оставения съвсем сам Георги Минчев. Нападателят отправи удар в десния ъгъл за 1:1.

Три минути по-късно „черно-белите“ имаха нов чудесен шанс за попадение. Димитър Илиев получи пред наказателното поле и с чудесен пас изведе Криситан Илич на стрелкова позиция. Хърватинът обаче стреля право във вратаря Кахлина, който улови.

В 28-ата минута „орлите“ погледнаха по-смело към вратата на своя гост, когато Десподов проби отляво и центрира в наказателното поле, където Ману успя да отклони топката под плонжа на Илко Пиргов и я насочи към вратата. В последния момент обаче Диниш Алмейда успя да изчисти.

Пълният обрат обаче стана факт в 32-ата минута, когато капитанът на гостите Димитър Илиев се разписа от дузпа. Наказателният удар бе отсъден за нарушение на Текпетей срещу капитана на пловдивчани. Илиев получи центриране отляво, овладя я и бе препънат от ганаеца. Главният рефер Ивайло Стоянов посочи бялата точка, а след това и системата ВАР потвърди решението му. Илиев застана зад топката и безпроблемно отбеляза, носейки пълния обрат.

Първият интересен момент през втората част дойде в 49-ата минута, когато Лудогорец получи пряк свободен удар в близост до наказателното поле. Кирил Десподов го изпълни, но прати топката над напречната греда.

Две минути по-късно след грешка на Сисиньо Илич се озова сам в наказателното поле. Той пробва удар от много маъл ъгъл, но Кахлина не сгреши и се намеси.

В 59-ата минута Лудогорец пропусна изключителен шанс за гол. Сисиньо бе изведен по десния фланг. Крайният бранител намери в наказателното поле Кирил Десподов, който се обърна и стреля, но след рикошет в крака на Алмейда, топката излезе в ъглов удар.

В 61-вата минута Лудогорец остана с човек по-малко. Елвис Ману навлезе в наказателното поле. Нападателят на домакините си поведе дълго топката, а Илко Пиргов го изпревари и улови. Двамата футболисти обаче се сблъскаха много тежко, а Ману си заслужи втори жълт картон заради опасната игра спрямо вратаря на пловдивчани.

Четири минути по-късно Парвиз Умарбаев стреля опасно от пряк свободен удар, но встрани от целта. В 68-ата минута таджикистанецът се измъкна от Джордан Икоко и стреля от малък ъгъл, но Кахлина се намеси и спаси.

В следващите минути събитията на терена се успокоиха откъм голови положения, но в 81-вата минута Лудогорец остана с девет души на терена. След удар с лакът в главата на Димитър Илиев Каули Оливейра си заслужи втори жълт, респективно червен картон и остави в много тежка ситуация своите съотборници.

До края домакините хвърлиха всички сили в търсене поне на равенството, но неуспешно. В крайна сметка Локо Пловдив запази крехкия си аванс и си тръгна с трите точки от Разград.

Освен за Лудогорец, който ще получи десетата си титла, днешния ден е исторически и за „смърфовете“. На тази дата 8 май, преди 17 години пловдивчани победиха Славия и триумфираха с титлата.

След победата Локомотив Пловдив се завърна на второто място с актив от 55 точки, на 2 пред ЦСКА.