Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Първата в Пловдив черква след освобождението набира дарения за ремонт на покрива

Преди празника си храмът "Св. Св. Кирил и Методий" просълзи

Пловдивски художници готвят благотворителна изложба

4
Черквата "Св. Св. Кирил и Методий" Пловдив
Снимка: Александър Георгиев, Радио Пловдив

Пловдив отбеляза 170 години от първото честване на Светите равноапостоли Кирил и Методий. Възпитаници от едноименното Средно училище, което носи техните имена, преминаха с шествие през Главната улица до Барелефа им в подножието на Стария Пловдив. Там за първи път у нас се е чествала паметта на създателите на българската азбука. 

В същия час, когато децата полагаха венец пред  Барелефа, камбаните на първата следосвобожденска църква в Пловдив „Св. Св. Кирил и Методий“ възвестиха края на тържествената служба за храмовия й празник. Десетки миряни се стекоха в нея, за да почетат паметтана равноапстолите пред иконите с техните изображения.

Със свитък с българските букви в ръце, те са изографисани и над вътрешния, и над външния вход на черквата. Учейки чужди езици, децата да не забравят родния – пожела от амвона епископ Арсений в края на тържествена служба. Ведно с камбанния звън, който възвести края й, той допълни, че храмът има нужда от ремонт.

"Покривът на църквата просълзи след бурните ветрове и дъжда тази пролет" - разказа и храмовият свещеник отец Иван. Той изрази надежда средствата да се съберат преди прокапването да застраши започналата вътре реставрация. 

За ремонта са нужни около шест хиляди лева, а пловдивски художници обмислят благотворителна изложба в подкрепа на събирането им. Юли Шумарев сподели, че идеята има предистория, свързана с предишния храмов свещеник отец Васил. По негова молба през 2013-та година той и Гроздан Илков-Графа доброволно помогнали на черквата и в памет на приятелството им днес отново ще го направят.

"Ще се включат още Мия Божилова, Емил Атанасов, Гроздан Илков-Графа, Илия Йончев,  а съм сигурен, че и други колеги ще откликнат" - добави Юли Шумарев.

Освен храмов празник, в днешния ден се навършват и 139 години от полагането на основния камък на черквата. Това се случва на 11 май 1882 година. Две години по-късно храмът, който единствен е 32 колонен, вече е осветен. Сградата е дело на архитектите Йосиф Шнитер и Александър Безенжен.

Чуйте репортажа в звуковия файл и вижте видео-разказа:





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Лекоатлетката Пламена Миткова в "Добро утро, ден"

Тази седмица гост в „Добро утро, ден“ е лекоатлетката Пламена Миткова.  Когато е 7-годишна, започва да тренира художествена гимнастика, но след четири години пътят й рязко завива в друга посока. Преориентира се към леката атлетика. Започва да се състезава за    "Локомотив Пловдив" . Състезателка е по скок на дължина. Пламена..

обновено на 15.02.25 в 08:43

Българските вина не отстъпват на другите производители

Пия всякакви вина с хубаво качество, направени с майсторлък и с любов, каза председателят на енолозите в България  Станимир Стоянов . Той уточни, че при дегустация опитните дегустатори могат бързо да определи качествата на виното. "Като се опита едно вино, като му се види цветът и ароматът, може да се даде адекватен коментар", посочи енологът...

публикувано на 14.02.25 в 15:47

Разширява се пазарът на българското вино в чужбина

През 2024 година България значително е разширила пазарите на вино в чужбина, каза министърът на земеделието и храните Георги Тахов. В Брестовица той участва в зарязването на лозята и празника Трифон Зарезан. Българско вино е изнесено не само в европейските страни, но и в САЩ и страни от Латинска Америка, които са традиционни производители. За този..

публикувано на 14.02.25 в 13:01
Емил Кабаиванов

Искат увеличение на заплатите на общинските служители

От сдружението на общините са поискали да бъдат предвидени средства за увеличение на заплатите на общинските служители. Това се е случило по време на срещата с министъра на финансите Теменужка Петкова. Увеличението, за което настояват е с между 20 и 25%, каза пред Радио Пловдив кметът на Карлово д-р Емил Кабаиванов, който е..

публикувано на 14.02.25 в 11:39

1300 бежанци ще учат български език, 150 от тях в Пловдив

Започна безплатно езиково обучение по български език на над 150 бежанци, които живеят в Пловдив и са в трудоспособна възраст. За страната общата бройка, на обхванатите в проекта, ще достигне 1300 мигранти. Подобни курсове се провеждат в още 3 града в страната  - София, Бургас и Харманли.  Обученията по български език за бежанци в Пловдив..

публикувано на 14.02.25 в 10:34