В същия час, когато децата полагаха венец пред Барелефа, камбаните на първата следосвобожденска църква в Пловдив „Св. Св. Кирил и Методий“ възвестиха края на тържествената служба за храмовия й празник. Десетки миряни се стекоха в нея, за да почетат паметтана равноапстолите пред иконите с техните изображения.
Със свитък с българските букви в ръце, те са изографисани и над вътрешния, и над външния вход на черквата. Учейки чужди езици, децата да не забравят родния – пожела от амвона епископ Арсений в края на тържествена служба. Ведно с камбанния звън, който възвести края й, той допълни, че храмът има нужда от ремонт.
"Покривът на църквата просълзи след бурните ветрове и дъжда тази пролет" - разказа и храмовият свещеник отец Иван. Той изрази надежда средствата да се съберат преди прокапването да застраши започналата вътре реставрация.
За ремонта са нужни около шест хиляди лева, а пловдивски художници обмислят благотворителна изложба в подкрепа на събирането им. Юли Шумарев сподели, че идеята има предистория, свързана с предишния храмов свещеник отец Васил. По негова молба през 2013-та година той и Гроздан Илков-Графа доброволно помогнали на черквата и в памет на приятелството им днес отново ще го направят.
"Ще се включат още Мия Божилова, Емил Атанасов, Гроздан Илков-Графа, Илия Йончев, а съм сигурен, че и други колеги ще откликнат" - добави Юли Шумарев.
Освен храмов празник, в днешния ден се навършват и 139 години от полагането на основния камък на черквата. Това се случва на 11 май 1882 година. Две години по-късно храмът, който единствен е 32 колонен, вече е осветен. Сградата е дело на архитектите Йосиф Шнитер и Александър Безенжен.
Чуйте репортажа в звуковия файл и вижте видео-разказа:
Тази година Българското национално радио става на 90 години, а Радио Пловдив - на 70. "Трябва да обръщаме внимание и на успехите, и на предизвикателствата. Тези 90 години означават, че много хора преди нас са постигнали много неща - да работим в медия, която се ползва с много високо обществено доверие, която хората не само слушат, а истински се..
Училищата в Пловдив и областта имат готовност да преминат към онлайн обучение от 29 януари до 4-ти февруари включително. Пред Радио Пловдив началникът на РУО Иванка Киркова подчерта, че в тези учебни дни ще се оформят оценките за първия учебен срок. Тя припомни, че област Пловдив е сред пионерите, стартирали онлайн-обучение през 2020 година по..
Две предложения за предстоящата на 30 януари сесия на ОбС на пловдивския кмет Костадин Димитров бяха бойкотирани на заседанието днес на правна комисия към местния парламент. Едното е за одобряване на текстове на допълнителни споразумения с превозвачите, обслужващи линиите от масовия градски транспорт, което предвиждаше индексация на..
Обичайната зимна картина записва високи нива на ФПЧ във въздуха. В Пловдив освен силния трафик, и печките на твърдо гориво се оказват често споменавани в докладите на РИОСВ. Как мръсния въздух се отразяват на децата и по-чувствителните възрастни хора, какви са важните мерки? Според кардиолога д-р Костадин Костадинов , преподавател в Медицински..
На 25.01.2025 година от 13:30 часа Планетариумът с Астрономическа обсерватория в Смолян ще представи най-новата им програма за съзвездията през зимата. Ще има още една лекция в събота от 17:00 часа, приет е графикът и посещенията ще са два пъти на ден. „ Небесна разходка “ е създадена, чрез дигиталния софтуер Digistar7. Тази програма е реализирана..