„Точно определение за това, какво представлява интелектът няма. В течение на времето обаче определени дейности при хората се смята, че са в резултат на човешки интелект и това са дейности свързани с обработка на знание, планиране, обучение и т.н. Лошото е, че ние нямаме обаче точен модел как работи нашият мозък“. Това заяви проф. д-р Станимир Стоянов от Катедра "Комхютърни системи" на Факултета по математика и информатика в ПУ "Паисий Хилендарски". Той е сред лекторите в научно-приложния форум "Дронове и сигурност", чийто домакин е висшето учебно заведение,.
По думите му, понятието „изкуствен интелект“ е дефинирано за първи път през 1956 г. в САЩ. В България и в страните от бившия Източен блок дълги години на тази проблематика се е гледало като на нещо, което не е добро, защото нищо, което може да замести човека, не е отговаряло на идеологията. В последно време обаче нивото на страната ни в областта на теорията на изкуствения интелект е добро.
„За да стане обаче теорията и практика, най-важно е да имаме мощна изчислителна техника, необходими са ни огромни ресурси. Вече имаме два суперкомпютъра и започваме да наваксваме. В момента България прави и един от осемте суперкомпютри на ЕС и тази нарастваща мощ ни дава възможност все повече да се вписваме успешно в световната практика, свързана с дейности, смятани за изкуствен интелект. “
Проф. Стоянов бе категоричен, че изкуственият интелект не трябва да бъде нито подценяван, нито обратното – надценяван. Неговите наблюдения обаче сочат, че у нас малко се надценяват възможностите на изкуствения интелект. Грешно е впечатлението, че негова крайна цел е да заместят човека. Той трябва да се разглежда като средство, което ще помага на хората повече, отколкото класическите средства.
„Автономни изкуствени системи обаче, ако се вкарат в армията, могат да станат много опасни. Трябва да се внимава много с автономните средства. Знаем ли обаче голямо научно достижение,технология, което няма и обратна страна – сянка – атомната енергия, генетиката и т.н.“
По думите на проф. Стоянов, трябва да се обръща повече внимание на ползите от изкуствения интелект, отколкото – на вредите от него.
Повече – от звуковия файл:
Компаниите в България успешно се адаптират към новия модел в автомобилната индустрията. Започват да произвеждат нови продукти. Освен това у нас се създава софтуера и самата конструкция на най-модерните електромотори и инвертори за тях. Това коментира Любомир Станиславов, който е изпълнителен директор на Автомотив клъстер България, във връзка с..
Богомил Николов от организацията „Активни потребители“ коментира в програма "Ден след ден" обявения в Хърватия клиентски бойкот, заради високи цени, разпространяващ се и в съседните страни и затихналия, поне засега, сблъсък между мобилните оператори и Комисията за защита на потребителите у нас . Според него потребителските бойкоти имат дълга история..
Бюджетът на държавата представя политики и споровете по него е нормално да са остри, по- ползотворния разговор би бил за конкрекретните приоритети, по които ще се работи. Но може би заради това, че така по- лесно дебатът стига до гражданите, фокусъте е колко е дупката в хазната, коментаръте на професорът по макроикономика от ПУ Станимир Кабаиванов...
Oбщина Пловдив трябва да плати от бюджета допълнително 6,8 млн лева , ако иска да има работеща електронна система в градския транспорт. Това разкри Илия Гатев от групата на БСП за България на общинската сесия, като цитира доклад на зам.- кмета Ерол Садъков за системата за управление на градския транспорт и договора с "Тикси", която трябва..
Синдикат "Образование" предлага на МОН да дадат още няколко дни към междусрочната ваканция, за да се пребори грипната епидемия. "На практика вече сме в национална грипна епидемия, след като половината области обявиха такава. На места, както и в Пловдив, децата учат онлайн. Ако учителят е болен или 30% от учениците са болни, за какво качество на..